Wiadomości

Sport Talent. 14-letnia Paulina Cierpiałowska pobiła 68 rekordów w pływaniu

Paulina Cierpiałowska pochodzi z Malborka, ale od roku mieszka w Gdańsku i uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego.
Paulina Cierpiałowska pochodzi z Malborka, ale od roku mieszka w Gdańsku i uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego. fot. Grant Collinge

Pobiła 68 rekordów w pływaniu w województwie pomorskim. Zdobyła 7 tytułów mistrza Polski juniorów podczas letnich i zimowych edycji, a ma zaledwie 14 lat. Paulina Cierpiałowska na tym jednak nie chce zaprzestawać, a w przyszłości liczy na olimpijski medal. To kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o łyżwiarce Izabeli Zielenkiewicz. 21 stycznia zaprezentujemy Aleksandrę Wygonowską, trenującą teakwon-do ITF.

Paulina Cierpiałowska ma 14 lat i trenuje pływanie w klubie Żabianka Gdańsk, pod okiem trenera Artura Mikicina. Na co dzień uczy się w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku, jednak jej rodzinnym miastem jest Malbork.

- Początkowo prywatnie uczyłam się pływać do 6. roku życia. Dobrze mi szło, więc w wieku 8 lat, trenerki: Iwona CiecholewskaDotota Grzywacka, zauważyły mnie i zaprosiły na trening w sekcji pływackiej. Rok temu w Malborku został zamknięty z powodu remontu jedyny basen, na którym mogłam trenować, dlatego od stycznia 2019 roku mieszkam, uczę się i trenuję w Gdańsku - mówi Paulina Cierpiałowska.
Do największych sukcesów naszej bohaterki zalicza się 4-krotne mistrzostwo Polski Juniorów podczas letniej edycji, które odbywały się na basenie olimpijskim, liczącym 50 m. 14-latka, 3-krotnie triumfowała również podczas zimowej edycji na 25-metrowym basenie. Ponadto może pochwalić się rekordami Polski w stylu motylkowym oraz dowolnym. W sumie jest ich 6 w kategorii 14-latek i 3 w kategorii 15-latek. Paulina łącznie pobiła już 68 rekordów w okręgu województwa pomorskiego.

- W tygodniu spędzam 22 godziny w treningu, a liczba zawodów, w których biorę udział zależy od cyklu przygotowawczego, w którym jestem. Są miesiące, gdy zawody mam co tydzień. Na szczęście nie mam problemu z łączeniem szkoły z treningami. Wiadomo, zawsze znajdą się chwile, w których jest mi ciężko, ale mam dobrych ludzi wokół. Wszystko jest kwestią organizacji i czasem bystrości - tłumaczy.
fot. Grant Collinge
Zdaniem naszej bohaterki, dobry zawodnik musi musi charakteryzować się przede wszystkim dobrą psychiką. To 70 proc. sukcesu, ale trzeba pamiętać, że nie da się nic zrobić bez ciężkiej pracy.

- Mówią, że pływanie jest sportem indywidualnym. To prawda, natomiast bez drużyny w tym sporcie nie da się funkcjonować. To jest jedna z rzeczy, którą w tym lubię -ludzi wokół. Oprócz tego nowi znajomi, zwiedzanie nowych krajów, miast, a przede wszystko osiąganie postawionych sobie celów. Pływanie jest bardzo ciężkim sportem, czasem niewdzięcznym. Trudne momenty występują. Liczba godzin treningowych, przepływanych kilometrów w tygodniu często jest przytłaczająca, bo tok ok. 50 km w ciągu 7 dni. Miałam momenty, gdy zastanawiałam się nad zrezygnowaniem, ale zaraz się otrząsnęłam, dzięki pomocy trenera, rodziców, znajomych. Mimo to, pływanie warte jest wyrzeczeń, bo chwili euforii po udanym starcie nigdy się nie zapomina - dodaje.
Finansami Pauliny zajmują się rodzice. Dbają o utrzymanie, wyżywienie, suplementy, fizjoterapię, a także części opłat związanych z zawodami. Klub pokrywa większość kosztów różnych wyjazdów. 14-latka ma to szczęście, że finansowo wspierają ją dwie malborskie firmy: Oval i Trofeum strzelnica sportowa. Pieniądze przeznaczane są głównie na zakup sprzętu.

- Rodzina mnie bardzo wspiera. Przede wszystkim kibicuje mi na zawodach. Obecnie mieszkam w internacie, więc nie ma problemu z wożeniem mnie na treningi. Ale zanim zaczęłam uczyć się w Gdańsku cała rodzina była zaangażowana. Poza tym rodzina oraz trener pomagają mi w całej masie innych ważnych sprawach: fizjoterapeuta, dieta, psycholog, sponsorzy... jestem im za to bardzo wdzięczna - wyjaśnia.
W ciągu ostatnich lat, najwyższą nagrodą finansową było 350 zł. Najlepsi zazwyczaj otrzymują puchary, dyplomy albo medale. Zdarzają się również upominki rzeczowe, jak: plecak, okularki czy ręczniki. Niezbędny sprzęt jest niestety droższy.

- Strój startowy kosztuje od 1000 do 1300 zł, a potrzebuje dwa takie na jedne zawody, by nie martwić się, czy wyschnie przed kolejnym startem. Ponadto dochodzą okularki, strój treningowy i cały cały sprzęt do trenowania i siłownię: płetwy, łapki, rurki - mówi.
Paulina wspólne cele zakłada z trenerem. Są zarówno krótkofalowe, jak i długofalowe. Nasza bohaterka w niedalekiej przyszłości chciałaby postarać się o kolejne rekordy i mistrzostwa Polski. Chciałaby również pokazać się z najlepszej strony w nadchodzących mityngach międzynarodowych. Z kolei największym marzeniem jest zdobycie medalu igrzysk olimpijskich.

- Moim idolem jest Caeleb Dressel. To bardzo utytułowany pływak, z którym bardzo się utożsamiam. Właśnie on pokazuje, jak duży wkład w sukces ma "dobra głowa" - podsumowuje Paulina.
Prywatnie, 14-latka lubi jazdę na snowboardzie, grę na ukulele oraz spotykać się ze znajomymi. Pasjonuje się również jazdą konną, ale niestety jest bardzo kontuzjogenna, dlatego nie może już sobie pozwolić na nią tak, jak kilka lat temu. Z tego powodu skupia się na tym, co wychodzi jej najlepiej i z czym wiąże swoją przyszłość.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (41) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane