Wiadomości

stat

Sport Talent. Szybka jazda na łyżwach Jana Świątka

Klub Sportowy Stoczniowiec


Na torze potrafią rozpędzić się do 60 km/h. Różnice na mecie liczone są czasami w ułamkach sekund. Chodzi o łyżwiarzy szybkich. Jedni z najlepszych w Polsce startują dla GKS Stoczniowca Gdańska. Młodym, zdolnym panczenistą jest w tym gronie Jan Świątek. To kolejny bohater cyklu Sport Talent. Ostatnio pisaliśmy o Hubercie Benkowskim, a za dwa tygodnie przybliżymy sylwetkę hokeisty, Igora Smala.Pierwsze kroki w stronę łyżwiarstwa Jan Świątek stawiał w wieku 7 lat, kiedy zaczynał Szkołę Podstawową w Słomczynie pod Warszawą.

- Pani trener wiedząc, że jestem dzieckiem, które potrzebuje dużo ruchu, zaproponowała mi przychodzenie na rolki. Po pół roku miałem pierwszy kontakt z łyżwami, a w wieku 8 lat zgłosiłem się do klubu UKS Słomczyn z prośbą, czy mogę z nimi trenować. I tak to się zaczęło - wspomina Jan.
Treningi w klubie odbywały się na tej zasadzie, że co pół roku była wymiana sprzętu, na którym się jeździ, czyli rolki zastępowały łyżwy, a później łyżwy rolki. Z powodu braku torów do jazdy - oprócz tych naturalnych w ostatnich latach powstał pierwszy kryty w Tomaszowie Mazowieckim - uprawianie łyżwiarstwa szybkiego w Polsce było wówczas uzależnione mocno od pogody.

- W trakcie ostatnich trzech lat zacząłem jeździć na kadrę polski. Co ciekawe na początku nie za bardzo widziano mnie w niej, dlatego musiałem się przebijać. Od tej pory byłem na młodzieżowych igrzyskach olimpijskich, mistrzostwach świata juniorów, czy ogólnopolskiej olimpiadzie młodzieży, a takie rzeczy dodają pewności, że wybrało się właściwy sport - uważa Jan.
Najbardziej dumny jest z rekordu Polski juniorów na 1500 metrów, który ustalił w tym roku, w Salt Lake City w USA. Wynosi on 1:49,13. Poprzedni miał już ponad dekadę. Do tego ma wiele medali mistrzostw Polski - w tym złote oraz zdobył 4. miejsce podczas Pucharu Świata Juniorów.

Jan ma obecnie 20 lat i jest zawodnikiem GKS Stoczniowca Gdańsk. Trenuje niemal codziennie, z wyłączeniem weekendów, kiedy w sezonie odbywają się starty. W Gdańsku nie ma jednak warunków, aby trenować łyżwiarstwo szybkie na takim poziomie, na jakim robi to Jan. Dlatego większość czasu spędza na torze w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odbywają się zgrupowania.

- Czasami jest tak, że w trakcie treningów musimy pokręcić się w kółko. Przy moich dystansach bardziej stawia się jednak na technikę i szybkość, niż na wytrzymałość. Zajęcia zaczynamy oczywiście od rozgrzewki. Później bierzemy się za doskonalenie jazdy. W międzyczasie robimy także trening siłowy - mówi Jan.
Obserwując łyżwiarstwo szybkie wydaje się, że każdy z zawodników pracuje tak samo, z tą różnicą, że jeden robi to nieco szybciej od drugiego. Czy w takiej sytuacji można dołożyć coś od siebie, czy też wzorować się na konkretnym idolu?

- Każdy sportowiec powinien mieć i zapewne ma idola. Dzięki temu można polepszyć swoją technikę. Choć w łyżwiarstwie szybkim na pewno nie można zakładać, że będzie się jeździło jak ktoś inny. Różne są kąty odbicia, stawianie łyżew, inne predyspozycje, więc zawsze trzeba dokładać coś od siebie - tłumaczy Jan.
- A co do mojego idola, to jest nim Artur Waś. Bardzo podobało mi się jak jeździ. Jak byłem młodszy zawsze ścigał się w Pucharze Świata i uważam, że jego żelazna technika powinna zaprowadzić go na szczyty. Niestety na razie tak nie jest - dodaje.
Jak w Gdańsku zacząć przygodę z łyżwiarstwem szybkim? GKS Stoczniowiec, do 31 grudnia 2018 roku - akcja będzie kontynuowana, może zmienić się grafik - zaprasza dzieci na nieodpłatne zajęcia szkółki łyżwiarstwa szybkiego. Część środków na realizację przedsięwzięcia, za pośrednictwem Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego, przekazało Ministerstwo Sportu i Turystyki, resztę dołożył GKS Stoczniowiec.

W bezpłatnych zajęciach mogą brać udział dzieci w wieku 10-15 lat. Zajęcia sportowe odbywają się w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki, w godz. 17:30-19:00 w Hali Olivia.

- Wierzymy, że spośród dzieci biorących udział w szkoleniu, znajdą się zawodnicy niezwykle uzdolnieni i utalentowani, którzy w przyszłości mogliby pójść w ślady Janka Świątka i reprezentować barwy Stoczniowca na najwyższych rangą imprezach krajowych, a także Polskę podczas zmagań międzypaństwowych - mówi Maciej Turnowiecki, wiceprezes GKS Stoczniowiec.
Szczegółowych informacji udziela trenerka GKS Stoczniowiec - Agnieszka Bagińska, tel. 500 467 438, z którą należy kontaktować się przed wybraniem się na zajęcia.

CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT

Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (13)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2019

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane