• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sport Talent. Szymon Głuszak - szermierz z międzynarodowymi sukcesami

Bartosz Biernacki
25 czerwca 2024, godz. 06:00 
Opinie (4)

Szymon Głuszak trenuje szermierkę w klubie UKS Atena Gdańsk. Na swoim koncie 14-latek zgromadził już wiele sukcesów, nie tylko w skali krajowej ale również międzynarodowej. - Ze sportem do czynienia miałem od małego, zajęcia na basenie, piłka nożna czy też wycieczki rowerowe. Rodzice trenowali siatkówkę, tata jest nauczycielem wychowania fizycznego. Kiedy byłem mały przeprowadziliśmy się do większego mieszkania kilka ulic dalej co spowodowało, iż zmieniła się dla mnie rejonizacja. Nasz dom należy do rejonu Gdańskiej Szkoły Szermierki, mieszczącej się w Szkole Podstawowej numer 70 w Gdańsku. Od pierwszej klasy można uczestniczyć tam w dodatkowych zajęciach sportowych, w których wprowadzane są elementy szermierki - mówi nam kolejny bohater cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Aleksadnrze Sadzińskiej. Natomiast 9 lipca zaprezentujemy Maję Juścińską.

Szymon Głuszak ma 14 lat i trenuje w klubie UKS Atena Gdańsk, do którego trafił za pośrednictwem Gdańskiej Szkoły Szermierki znajdującej się przy SP nr 70 w Gdańsku. Jest podopiecznym trenera Andrzeja Witkowskiego.

- Ze sportem do czynienia miałem od małego, zajęcia na basenie, piłka nożna czy też wycieczki rowerowe. Rodzice trenowali siatkówkę, tata jest nauczycielem wychowania fizycznego. Kiedy byłem mały przeprowadziliśmy się do większego mieszkania kilka ulic dalej co spowodowało, iż zmieniła się dla mnie rejonizacja. Nasz dom należy do rejonu Gdańskiej Szkoły Szermierki, mieszczącej się w Szkole Podstawowej numer 70 w Gdańsku. Od pierwszej klasy można uczestniczyć tam w dodatkowych zajęciach sportowych, w których wprowadzane są elementy floretu. Ja swoje pierwsze typowo szermiercze treningi rozpocząłem w czwartej klasie sportowej pod okiem trenera Andrzeja Witkowskiego - mówi nam 14-latek.
Na swoim koncie Szymon ma już pełno osiągnięć. Niejednokrotnie stawał on już na podium podczas mistrzostw Polski, czy też Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Ponadto warto dodać także liczne sukcesy na arenie międzynarodowej.

Największe sukcesy Szymona Głuszaka w szermierce:

 • brązowy medal Mistrzostw Polski młodzików 2022, indywidualnie
 • złoty medal Mistrzostw Polski młodzików 2023, indywidualnie i drużynowo
 • trzecie miejsce podczas XIII Pucharu Europy Kadetów
 • srebrny medal Mistrzostw Polski juniorów 2024 we florecie (U-20), drużynowo
 • trzecie miejsce podczas "Challenge Wratislavia" International Children's Fencing Tournament 2024
 • brązowy medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2024 (mistrzostwa Polski kadetów we florecie mężczyzn), indywidualnie
 • złoty medal Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2024 (mistrzostwa Polski kadetów we florecie mężczyzn), drużynowo
 • trzecie miejsce podczas Europejskiego Festiwalu Szermierki 2024


Takie osiągnięcia nie wzięły się, jednak znikąd. Poparte są ciężką pracą. Bohater naszego cyklu trenuje aż 6 razy w tygodniu. Składa się na to 5 treningów w Gdańskiej Szkole Szermierki oraz jedne zajęcia o charakterze siłowo/motorycznym. Zawody, tak jak w większości dyscyplin odbywają się w weekendy. Pomimo bardzo młodego wieku, Szymon Głuszak ma już za sobą występy w kategorii seniorów.

- W szermierce co kilka lat zmienia się kategorię wiekową. Trudne jest przejście z wieku optymalnego dla danej kategorii do tej, w której walczy się ze starszymi. Trzeba przestawić się z wygrywania walk z rówieśnikami na początkowe porażki ze starszymi. Dużym wyzwaniem była również pandemia, odwołane treningi i turnieje, zamknięte hale sportowe. Zaczęliśmy od treningów w lesie, na lekcje indywidualne przychodził do mnie starszy zawodnik, trenowaliśmy w garażu - zdradza nam 14-latek.


Aktualnie Szymon Głuszak uczy się w jednym z najlepszych gdańskich liceum. Jednak, co ważne nauczyciele znają pasję i zainteresowania swoich uczniów. Z tego też względu nasz bohater jak na razie nie odczuwa trudności związanych z nauką.

- Na chwilę obecną nie mam problemów z godzeniem nauki i treningów. W mojej szkole jest wielu sportowców, również szermierzy. Nauczyciele wiedzą o naszych wyjazdach i dopingują - zaznacza Głuszak.
Sport Talent. Martyna Teska: 11-letnia ninja z sukcesami w Polsce i na świecie Sport Talent. Martyna Teska: 11-letnia ninja z sukcesami w Polsce i na świecie

Z pewnością wszystkie osiągnięcia, a także sama pasja do floretu nie byłaby możliwa gdyby nie aktywna pomoc ze strony rodziców.

- Moi rodzice dopingowali mnie i brata Mateusza (aktualnie trenuje on szermierkę w kategorii młodzik) od samego początku. Dobrze mieć ich cały czas przy sobie zwłaszcza w młodszych latach gdy po przegranej zawsze mnie wspierali i dodawali otuchy. Teraz z racji często odległych wyjazdów nie zawsze mogą być na zawodach, ale każdy mój występ śledzą za pomocą transmisji online. Oczywiście wsparcie finansowe jest potrzebne, czy to do sprzętu, czy do pokrycia kosztów wyjazdu - przyznaje 14-latek.


Szermierka nie jest popularnym sportem, jednak jednocześnie to niezwykle trudna dyscyplina i techniczna dyscyplina, na którą nie decyduje się każdy. Natomiast bohater naszego cyklu mimo młodego wieku ma już na swoim koncie sporo osiągnięć. Tak jak każdy sportowca, tak i Szymona Głuszaka najbardziej cieszą zwycięstwa.

- Nie ukrywam że bardzo cieszą wygrane turnieje czy pojedyncze walki ze starszymi zawodnikami. Jedno z lepszych wspomnień to zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Polski Juniorów. To kategoria U-20 a naszą drużynę stanowili sami kadeci: Jakub Gorczyca, Jakub Kosiła-Wojciechowski, Aleksander Bąk i ja - opowiada nam Głuszak.
A jakie jest największe marzenie młodego florecisty. 14-latek skupia się na najbliższych turniejach międzynarodowych, jednak nie ukrywa, że marzenie byłoby reprezentowanie Polski na Igrzyskach Olimpijskich.

- Najbliższe cele sportowe dotyczą przyszłego sezonu. Chciałbym zająć miejsce w rankingu pozwalające na reprezentowanie Polski w Mistrzostwach Europy w Antalii w Turcji oraz Mistrzostwach Świata Kadetów w Wuxi w Chinach. Jak każdy sportowiec największe marzenia wiążę z Igrzyskami Olimpijskimi - kończy.

Cykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Kluby sportowe

Opinie (4)

 • za 10 lat

  chłopca podsumujcie z wyników, a nie za dzieciaka!

  • 1 7

 • Wspaniały chłopak

  Wspaniały chłopak , jednak takich talentów w Uks Atena Gdańsk jest więcej, wystarczy spojrzeć na zdjęcie z Mistrzostw w Obornikach
  Każdy z tych chłopców zasługuje na taki artykuł

  • 0 2

 • BRAWO

  W czasach gdy tak dużo młodzieży siedzi tylko przed komputerem, brawo za chęć i ciężką pracę!

  • 1 0

 • Dobre wzorce dla młodzieży

  Warto naśladować tak ambitnego chłopaka a także podziwiać za wytrwałość i upór w dążeniu do celu.
  Tak trzymaj, spełniaj marzenia! Brawa dla trenerów i rodziców za wsparcie.
  Oby więcej było aktywnej młodzieży, która będzie inspirować nasze dzieci.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane