Wiadomości

Sport Talent. Trenował kitesurfing w tajemnicy przed mamą, dziś zdobywa medale

Sopocki Klub Żeglarski

Jakub Balewicz trenuje kitesurfing od najmłodszych lat. Na początku z tatą, w tajemnicy przed mamą. Męskie sekrety popłaciły, bo dziś 13-latek zdobywa medale mistrzostw świata i Polski. Na tym nie chce zakończyć, bo mierzy w nominację olimpijską. Poprzednią bohaterką cyklu Sport Talent była Aleksandrę Szargiej. 6 września zaprezentujemy siatkarza Bartłomieja Potrykusa.Poznaj innych trójmiejskich kitesurferów, którzy już zdobywają medale na mistrzostwach świataJakub Balewicz ma 13 lat. Jest uczniem Szkoły Podstawowej 81 w Gdańsku Osowej. Jest także wychowankiem i zawodnikiem Sopockiego Klubu Żeglarskiego, gdzie trenuje kitesurfing z trenerem Tomaszem Janiakiem.

- Od najmłodszych lat spędzałem wakacje na Półwyspie Helskim i tam zaraziłem się pasją do pływania. Pamiętam, że pierwsze ślizgi na wodzie wykonywałem pod czujnym okiem mojego taty w tajemnicy przed mamą. Do dziś towarzyszy mi podczas każdych zawodów - opowiada 13-latek.

Kite i windsurfing. Sprawdź, gdzie trenować w TrójmieścieTe sekrety kilka lat później przerodziły się w sukcesy. Kuba w zawodach międzynarodowych zajmował trzecie miejsce w mistrzostwach Europy i świata do lat 15 w formule open. Brąz przywiózł także z Grand Canarii. Natomiast na polskich wodach wygrywał rywalizację w Chałupach i mistrzostwach Polski do lat 15 oraz zajmował drugą pozycje na mistrzostwach kraju do lat 17, a także w rywalizacji w Rewie i Krynicy. Z kolei w Pucku był trzeci. A wszystko to tylko w ciągu ostatnich dwóch lat w formule Kite. Widzimy zatem, jak dużo czasu Jakub musi poświęcać swojej pasji.

- Wiosną, latem i wczesną jesienią spędzam w wodzie każdą chwile, gdy tylko wieje. Zawody są średnio co dwa tygodnie. Natomiast w okresie zimowym dwa razy w tygodniu trenujemy na salce gimnastycznej i raz w basenie pływackim. A gdy jest śnieg, to wybieramy się na snowkite. Robię to, bo to kocham. Uwielbiam rywalizację, wodę pod deską i wiatr we włosach - mówi nasz bohater.

Julia Damasiewicz była w cyklu Sport Talent Trojmiasto.pl, a obecnie jest mistrzynią świata juniorek
Jednak kitesurfing to nie tylko przyjemności. Codziennie są przeciwności, z którymi trzeba się mierzyć.

Przypomnij sobie, co pisało Trojmiasto.pl, gdy Jasiek Koszowski, obecny mistrz świata, miał 10 lat- Zawsze staram się pamiętać o tym, że to dyscyplina sportów ekstremalnych. Podczas każdego pływania walczę z dwoma żywiołami: wodą i wiatrem. Przy prędkościach rzędu 40-60 km/h upadki są bolesne, a pod nogami mam metrowego foila ostrego jak żyletka. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że start latawca komorowego w ekstremalnie silnych warunkach wiatrowych nie należy do łatwych - ocenia.

Szkoła kitesurfingu w Sopocie. Jakie ma plany?Nietrudno domyślić się, że trenowanie kitesurfingu wiąże się z dużymi wydatkami. Za kompletny sprzęt, czyli: Latawce pompowane lub komorowe, bary, foil, deskę, trapez, kamizelkę, piankę, kask, zegarek regatowy należy zapłacić od pięciu do nawet kilkudziesięciu tys. zł. Natomiast zwycięzcy zawodów najczęściej otrzymują nagrody rzeczowe, rzadziej finansowe.

- Z samych startów raczej nie da się utrzymać. Kite jest bardzo szybko rozwijającym się sportem. Wjeżdżając na Półwysep Helski w wietrzny dzień, możemy zaobserwować setki kolorowych kite. Większość z nich to szkółki wraz ze swoimi kursantami. Gdy ukończę 18 lat i zdam egzamin instruktorski, to wówczas będę mógł liczyć na całkiem niezłe wynagrodzenie - uważa 13-latek.

Kitesurfing: nie tylko dla zawodowcówKuba ma także inne plany. Mimo, że w szkole gra w unihokeja, to jednak kite i różne odmiany sportów deskowych są jego największą pasją i wypełniają każdą wolną chwilę.

- Jeśli jest możliwość to wskakuje również na deskorolkę czy snowboard. Już wiele osiągnąłem dzięki trenerowi Tomkowi Janiakowi. Aktualnie moim celem jest start w najbliższych mistrzostw Europy we Francji. W sferze marzeń pozostaje z kolei nominacja olimpijska - podsumowuje Jakub.

Magdalena Woyciechowska, aktualna wicemistrzyni świata w Sport Talent. Poznaj ją bliżejCykl Trojmiasto.pl Sport TalentCo drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (19) 5 zablokowanych

 • Moje życie wydaje mi się takie nijakie (1)

  Kiedy czytam co osiągnęła, w co mierzy i ile wyciska ze swojego życia osoba 3x młodsza ode mnie ;)

  Powodzenia, Jakub!

  • 34 1

  • Jest wychowankiem czy trenuje w SKŻ ?

   takie pytanie z rana mnie męczy :)

   • 2 3

 • Jest jeszzce jeden z Trójmiasta a dokładnie z Gdyni marcel! (1)

  • 5 2

  • Są również i inni wspaniali z Trójmiasta!

   Mistrzostwa Świata juniorow w kitesurfingu, w klasach Formula Kite U19 i A's Youth Foil Class.

   Mistrzem Świata w A's YFC został zawodnik SKŻ Ergo Hestia Sopot Jasiek Koszowski. W zawodach świetnie poradzili sobie także Kuba Balewicz i Karolina Jankowska ktorzy zajęli 3 miejsca w kategorii A's U15, oraz Marcel Stepniewski który ukończył zawody na 4 pozycji.

   • 6 0

 • Są jeszcze i inni z Trójmiasta :-) Results 2021 A's Youth Foil World Championships

  https://www.youthfoil.org/index.php?option=com_sppagebuilder&view=page&id=7

  • 4 0

 • do A i posta jeszcze wyżej

  o tych sukcesach można było na Trojmiasto.pl obszernie przeczytać i obejrzeć zdjęcia miesiąc temu

  https://sport.trojmiasto.pl/Kitesurfing-Mlodziez-na-medal-Kto-z-nich-poplynie-na-olimpijskie-podium-n158057.html

  polecam :)

  • 3 0

 • Super pasja!

  Brawo i do zobaczenia na wodzie :)

  • 5 0

 • Dawaj Kuba!!!!

  • 5 0

 • Malowniczy sport. Szkoda, że na zat. Puckiej jest kompletny burdel (1)

  wszędzie na świecie jest podział akwenów na kite i windsurging. U nas na Półwyspie helskim jest dżungla. Gdzie Udząd Morski? Ma to d*pie. Skutek: karetki zawożą dzień w dzień rannych do Pucka i Wejherowa bo latawiec spadł komuś na głowę, połamane żebra, nogi... O tym. że nikt za nic nie dpowiada i nie ma służb dbających o bezpieczeństwo szkoda pisać. To oczywiste. Takie państwo z dykty. jakie gminy Władysławo i Jastarnia.
  A młodemu życzę powodzenia. choć takich jak on są w cieplejszych krajach tysiące.

  • 6 3

  • Myślę,że tę kwestię można by zaskarżyć do Ministerstwa skoro tutaj Urząd nie reaguje. Urząd niejako powinien stać na straży bezpieczeństwa ludzi jak i przyrody.

   • 0 0

 • (2)

  Gratuluję osiągnięć! Na pewno wymagały ogromu pracy i samodyscypliny.

  A tak z innej beczki: to smutne, jak wiele matek podcina skrzydła dzieciom swoją nadopiekuńczością. Takie matki są jak kotwice ciągnące na dno. Tym większe brawa dla ojca nadzorującego treningi!

  • 11 1

  • Dokładnie (1)

   Typowa polska matka. Niestety niektórzy ojcowie nie mają jaj, żeby się temu sprzeciwić i potem takie dzieci kiepsko sobie radzą w życiu.

   • 4 0

   • A jak myślisz któremu rodzicowi pomagają nasze Sądy Rodzinne???!!!
    Ps-niestety sfeminizowane Szkoły, Służba Zdrowia-zwłaszcza Psycholodzy Dziecięcy itp.-a ostatnio nawet Policja też!!)

    • 0 0

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • Brawo!!!!

  Kuba jesteś przekozak!! Zawsze byłam z Ciebie dumna a i tak za każdym razem jestem pod mega wrażeniem Twoimi osiągnięciami. Tak trzymaj!

  • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane