Wiadomości

Sport Talent. Zuzanna Pacholczyk z karate na bramkę w piłce ręcznej

SPR Arka Gdynia

Zuzanna Pacholczyk (w bramce) jest bramkarką SPR Gdynia i reprezentantką kadry Pomorza.
Zuzanna Pacholczyk (w bramce) jest bramkarką SPR Gdynia i reprezentantką kadry Pomorza. fot. archiwum prywatne

Zuzanna Pacholczyk przygodę ze sportem zaczynała od karate. Ze sportów sztuki walki przeniosła się jednak do piłki ręcznej i obecnie z sukcesami strzeże bramki młodzieżowego zespołu SPR Arki Gdynia. - Piłka ręczna to nie jest drogi sport. Uczy za to samodyscypliny, systematyczności, i odpowiedzialności za zespół, ale nie tylko. Pomaga nawiązać również przyjaźnie na całe życie - podkreśla 14-latka. To to kolejna bohaterka cyklu Sport Talent. Poprzednio pisaliśmy o Julii Damasiewicz 10 grudnia zaprezentujemy florecistkę Amelię Olszewską.Zobacz wszystkich bohaterów cyklu Sport TalentZuzanna Pacholczyk jest bramkarką w młodzieżowym zespole piłkarek ręcznych SPR Arka Gdynia. Przygodę ze sportem zaczęła jednak od karate w wieku 6 lat.

- Rodzice mnie zapisali, ponieważ dawałam im popalić - śmieje się Zuza.
Karate pozwoliło gdyniance się wyciszyć i nauczyć dyscypliny oraz spełniło funkcje ogólnorozwojowe. W 2 klasie szkoły podstawowej, Pacholczyk zainteresowała się szczypiorniakiem.

- Co piątek w Szkole Podstawowej nr 42 odbywały się SKS-y. Prowadziła je trenerka Beata Nowińska. Zajęcia tak mi się spodobały, że chodziłam na nie całą 3 klasę, a później postanowiłam spróbować swoich sił i poszłam do klasy sportowej o profilu piłki ręcznej - wspomina obecnie 14-letnia zawodniczka SPR Arki Gdynia.
Zuza gra na pozycji bramkarki. Musi się wykazywać szybkością, zwinnością i działać instynktownie, choć nie zawsze jest to łatwe. Jej największym sukcesem jest wygrana w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Sportach Halowych z Kadrą Pomorza 2004. Kilkukrotnie wraz z drużyną zdobyła wygrała również Ligę Województwa Pomorskiego.

SPR Arka Gdynia wróciła do piłki ręcznej- Obecnie gram w juniorkach młodszych - rocznik 2003 i młodsze oraz młodziczkach - rocznik 2005 i młodsze. Od tego roku trenuję pod wodzą Iwony Błaszkowskiej. Ponadto w poniedziałki mam treningi bramkarskie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdańsku Osowie z trenerką Małgorzatą Gapską. Do tej pory moją trenerką była Beata Nowińska, która mnie ukształtowała i miała bardzo duży wpływ na mój rozwój. Jestem jej za to bardzo wdzięczna - mówi młoda szczypiornistka, która jest powoływana do Kadry Pomorza rocznika 2005.
Jako zawodniczka SPR Gdynia, Zuzanna płaci miesięczną składkę w wysokości 100 zł. Klub zapewnia kadrę trenerską, halę i sprzęt do trenowania, stroje meczowe i przejazdy na mecze.- Najważniejszą rolę odgrywają rodzice, ponieważ od początku mnie wspierają. Jeżdżą na mecze, kibicują. Zawsze mogę na nich liczyć. Pokrywają też koszty związane z wyjazdami na obozy sportowe, turnieje oraz kadrę. Kupują, również buty, dresy, koszulki termoaktywne do codziennego trenowania. Ciężko mi powiedzieć jakie to są koszty, na pewno nie jest to jednak specjalnie drogi sport, który wymagałby dużych nakładów finansowych - twierdzi Pacholczyk.
Od wtorku do piątku Zuza ma treningi z całą drużyną, które odbywają się na hali GCS oraz na sali gimnastycznej w Zespole Szkolno Przedszkolnym nr 3 w Gdyni Dąbrowie. Wszystkie treningi trwają 90 minut. Mecze odbywają się zazwyczaj co tydzień, w weekendy.

- W 8 klasie szkoły podstawowej bardzo dużo czasu poświęciłam na naukę. Zależało mi na dobrych ocenach oraz zdaniu egzaminu ósmoklasisty na wysokim poziomie. Moje poświęcenie i determinacja opłaciły się. Codziennie rano jeżdżę do szkoły, popołudniu mam zajęcia dodatkowe, a wieczorami treningi. Wstaję codziennie około godz. 6. Do szkoły nie mam zbyt daleko. Rano dojazd zajmuje mi zaledwie około 20 minut. W IX LO w Orłowie, do którego chodzę, panuje przyjazna atmosfera. Jeśli chodzi o naukę, w tym roku poszłam do I klasy liceum ogólnokształcącego i na razie poznaję szkołę oraz nauczycieli. Nie mam problemu z pogodzeniem nauki z treningami - opowiada bramkarka.
Zuzanna nie stawia sobie na razie dalekosiężnych planów. Gra w piłce ręcznej przede wszystkim pomaga jej realizować pasję.

- Chcę się nadal rozwijać w tej dyscyplinie sportu i stawiać sobie wyższe cele. Uważam jednak, że najważniejsze jest to, aby coś w życiu robić - uprawiać, ruszać się i mieć po prostu jakieś hobby. Bardzo lubię jeździć z drużyną na wszelkiego rodzaju zawody i turnieje. Lubię gdy jesteśmy wszystkie razem, spędzamy czas nie tylko na boisku, ale również poza nim. Śpiewamy, tańczymy i nie tylko. Jeśli miałabym podjąć decyzję o rozpoczęciu treningów jeszcze raz to byłaby taka sama. Piłka ręczna uczy samodyscypliny, systematyczności i odpowiedzialności za zespół, ale nie tylko. Pomaga nawiązać również przyjaźnie na całe życie - kończy 14-letnia szczypiornistka.

Cykl Trojmiasto.pl Sport Talent


Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".

Opinie (11) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

SPR Arka Gdynia

Prezes klubu:
Beata Nowińska

Wiceprezes klubu:
Stefan Zegarlicki

Historia:

wrzesień 2019 - zgłoszenie drużyny do rozgrywek II ligi oraz zmiana nazwy zespołów we wszystkich kategoriach wiekowych na SPR Arka Gdynia

listopad 2018 - przejęcie grup młodzieżowych od GTPR Gdynia, który zakończył działalność oraz dokończenie sezonu 2018/19 pod szyldem SPR Gdynia

Kontakt:
Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Gdynia
ul. Korzenna 5B/15​​​​​​​
81-587 Gdynia
 
 

Archiwum drużyny

wyniki w sezonie:
statystyki w sezonie:

Najczęściej czytane