Sportino na przystawkę przed Panathinaikosem

Krzysztof Klinkosz
8 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Bez większych problemów koszykarze Asseco Prokomu pokonali na własnym parkiecie Sportino Inowrocław 93:74 (21:14, 22:19, 26:23, 24:18). Dla mistrzów Polski był to niejako trening przed meczem w Eurolidze z Panathinaikosem Ateny. W gdyńskiej drużynie zadebiutował Lorinza Harrington.

ASSECO PROKOM: Logan 17, Woods 15, Burrell 8, Brazelton 4, Hrycaniuk 4 - Jagla 13, Kostrzewski 10, Łapeta 9, Sow 8, Seweryn 3, Harrington 2, Szczotka 0.

SPORTINO: Anderson 17, Ibrahim 14, Scott 12, Bigus 6, Łuszczewski 0 - Bogavac 10, Żytko 7, Arabas 6, Raczyński 2, Ansley 0, Wierzbicki 0.

Harrington ma 29 lat, 193 cm wzrostu a na parkiecie spełnia rolę rozgrywającego. Ma w swojej karierze występy w NBA. W ekipie Denver Nuggets rozegrał 82 spotkania, średnio zdobywając 5 punktów, miał też przeciętnie 3 zbiórki i 3 asysty. Za oceanem bronił jeszcze barw New Orlean Hornets i Memphis Grizzlies. W Europie grał w Pamesie Walencja, Mauripol Azovmash i Olimpiji Lubljana. W Gdyni amerykański debiutant w ciągu niespełna 7 minut zdobył 2 punkty, miał tyle samo zbiórek i jedną asystę.

To miał być dla mistrzów Polski tylko sparing przez spotkaniem z Panathinaikosem Ateny. I nic w tym względzie nie zmieniła zmiana trenera u gości. Mariusza Korola po pięciu porażkach zastąpił Andrzej Kowalczyk. Sportino było tylko przystawką do Euroligi.

Gdynianie wygrali wysoko i pewnie. W pierwszej piątce pojawili się Tyrone Brazelton, David Logan, Qyntel Woods, Ronnie Burrell i Adam Hrycaniuk, czyli był to teoretycznie silniejszy skład niż ten, który wyszedł przeciwko AJ Mediolan.

Pierwszych kilka minut meczu przyniosło trochę emocji, a wynik do około 5 minuty był na styku (9:8), później gospodarze dość łatwo uzyskali kilkupunktową przewagę. Po pierwszych 10 minutach Asseco Prokom prowadziło 21:14. W końcówce pierwszej kwarty na parkiecie pojawił się Harrington. Już w pierwszej akcji zaliczył asystę, ale później spisywał się raczej przeciętnie, na jego usprawiedliwienie można jednak dodać, że to dopiero początek jego, na razie testowej, przygody z zespołem mistrzów Polski a sam zawodnik przyjechał do Polski zaledwie wczoraj wieczorem.

Dobry początek meczu zaliczył Burrell, który do 14 minuty spotkania zdobył 8 "oczek", przy stuprocentowej skuteczności, zebrał także 8 piłek z tablicy, później jego impet nieco opadł i do swojego dorobku dołożył jedynie 3 zbiórki. Jak zwykle bezkonkurencyjni w ekipie gdyńskiej byli Woods i Logan.

Po 20 minutach meczu gdynianie prowadzili 43:33, rywale mieli najskuteczniejszego gracza w osobie Anthony'ego Andersona, który przez 20 minut zdobył 12 punktów. W ekipie Sportino zagrało dwóch koszykarzy, którzy stanowią niemały fragment historii Prokomu Trefla, jednak ani Michael Ansley, ani Rafał Bigus tego meczu do udanych nie zaliczą.

Gdynianie panowali na parkiecie również w drugiej połowie meczu, po trzeciej kwarcie dorzucili jeszcze 3 punkty do swojej przewagi. W ostatniej odsłonie prowadzenie gospodarzy sięgnęło jeszcze 20 punktów. W 35 minucie było 77:60 dla Asseco Prokomu a już dwie minuty później mistrzowie Polski prowadzili 83:63 po jedynych w meczu punktach Harringtona.

Spokojny o zwycięstwo Tomas Pacesas mógł dać odpocząć swoim podstawowym graczom, mając w perspektywie środowy mecz z Panathinaikosem w Eurolidze. W końcówce meczu na parkiecie oprócz Jana Hendrika Jagli przebywali sami Polacy. Prowadzenie Asseco Prokomu jeszcze nieco wzrosło (92:69), ale w ostatnich sekundach trzypunktowy rzut Slavisy Bogavacia sprawił, że gdynianie wygrali różnicą mniejszą niż 20 "oczek".

Tabela wprowadzona: 2009-11-08
Pozostałe wyniki 6 kolejki PLK: Stal Stalowa Wola - PBG Basket Poznań 93:83 (23:29, 24:12, 22:16, 24:26),
Energa Czarni Słupsk - Polpharma Starogard Gd. 72:78 (23:23, 18:15, 14:24, 17:16), PGE Turów Zgorzelec - AZS Koszalin 88:69 (20:13, 28:11, 22:21, 18:24), Polonia 2011 Warszawa - Trefl Sopot 68:75 (20:18, 16:13, 16:15, 16:29), Anwil Włocławek - Polonia Azbud Warszawa
81:73 (24:12, 18:13, 18:20, 21:28), Sokołów Znicz Jarosław - Kotwica Kołobrzeg 91:84 (31:24, 24:13, 17:31, 19:16).

Opinie (37) 7 zablokowanych

• Gratuluję zwycięstwa ~! Oby tak dalej ! :) A Sportino nadal bez zwycięstwa..zmiana trenera jeszcze nie pomogła..

• 18 6

• Gdynia - stolica polskiej koszykówki!

• 30 43

• i gitara

• 9 8

• Asseco Arka Gdynia ! (4)

6 krotny Mistrz Polski w koszykówce ! Naszą siłą jest honor i tradycja !

• 14 44

• marna i juz nudna prowokacja

betonie

• 8 3

• sopot

jakie tradycje?Chyba w łowieniu śledzi!!!!!!!!!!!

• 6 6

• To pokażcie w takim razie te "mistrzowskie" puchary!!!

Odbiło wam śledzie, hehe!!!

• 2 2

• Kibice bez honoru spierd..... do prokomu!

• 3 3

• Asseco Arka Gdynia-Chyba bez honoru i tradycji!!!!

cos ci sie pomylilo gosciu

• 30 14

• Co? (8)

Sami czarnoskórzy zawodnicy to będzie mistrz Polski. Raczej kolonia amerykańska.
    Jakby się dało to w Eurolidze Pacesas 6 czarnych by wypuścił i z czego się tu cieszyć jak niby mistrz Polski promuje nas samymi zagranicznymi zawodnikami w Europie wstyd i hańba. Nie jestem rasistą jeśli ktoś chciałby się do tego przyczepić tylko każdy inteligentny człowiek zrozumie o co mi chodzi.

• 20 15

• i co? (6)

wole ogladac 5 czarnych ktorych gry nietrzeba sie wstydzic niz 5 Polakow którzy prezetuja poziom jak na w-fie w gimnazjum... a to co napisales jest rasistowskie tak czy inaczej

• 6 11

• Co? (5)

jesteś ograniczony człowieku nawet mnie nie znasz więc nie oceniaj czy jestem rasistą bo mnie nie znasz i nie wiesz jakie poglądy wyznaję ale na pewno odwrotne niż Ci się wydaję. Poza tym ci Polacy grają tak słabo bo zagraniczni zawodnicy zajmują ich miejsce. Poza tym napisałem, żę inteligentny człowiek zrozumie o co chodzi. Resztę dopowiedz sobie sam. PEACE

• 3 3

• (2)

"Polacy grają tak słabo bo zagraniczni zawodnicy zajmują ich miejsce"

No głupszego wytłumaczenia jeszcze nie widziałem...
          Prawidłowo powinno być:
          "zagraniczni zawodnicy zajmują ich miejsce, bo Polacy tak słabo grają".

• 5 2

• Co? (1)

a gdzie mają się rozwijać na ławce ?? weź człowieku nie załamuj mnie jeśli to co napisałeś ma być logicznym wytłumaczeniem to rzeczywiście nie mamy o czym rozmawiać. Przepraszam, że zapytam oglądasz koszykówkę od tego sezonu?

• 2 3

• robisz z siebie megaznawce i geniusza

a tak naprawde to jestes glupi

• 1 1

• (1)

Nie byłbym w stanie tyle wypić, żeby powiedzieć coś tak beznadziejnie nielogicznego.

• 2 1

• Co?

Bo pić to trzeba umieć. A że nie rozumiesz tego , że Asseco gdynia wzięła sobie Polaków tylko jako wypełniacze bo takie są przepisy PLK. Nie zainwestowała w w zawodników z naszego kraju bo w Eurolidze gra streetball z Bronxu ponieważ nie musi mięć reprezentantów naszego kraju na boisku. Jak ktoś uznaje brak zawodników z Polski w w drużynie rzekomego Mistrza Polski to bardzo przykro.