Spóźniony pościg mistrzów Polski

10 marca 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Fatalna skuteczność w rzutach nie przeszkodziła koszykarzom Asseco Prokomu w zwycięskim pożegnaniu z rozgrywkami Zjednoczonej Ligi VTB. Gdynianie po mało porywającym widowisku wygrali wyjazdowe spotkanie ze Spartakiem Sankt Petersburg 50:45 (5:6, 15:12, 14:16, 16:11). Koszykarze Andrzeja Adamka zakończyli rozgrywki z bilansem ośmiu zwycięstw i ośmiu porażek. Trzy ostatnie sukcesy nie wystarczyły, aby awansować do play-off.

SPARTAK: Kaszirow 8, Halperin 6, Beverley 6, Mavrokefalidis 4, Likodej 1 - Keyru 7, Zupan 5, Draigicevic 4, Strelnieks 4, Zozulin 0, Kotiszewskiy 0

ASSECO PROKOM: Blassingame 11, Zamojski 7, Motiejunas 5, Łapeta 4, Szczotka 2 - Hrycaniuk 11, Day 5, Seweryn 3, Dmitriew 2, Kuebler 0.

W pierwszych sekundach spotkania niecelny rzut oddał Piotr Szczotka dając początek fatalnej serii obu zespołów. Na pierwsze punkty kibice musieli czekać aż 4 minuty, kiedy to skutecznie swój wjazd pod kosz zakończył Anatoly Kaszirow. Gdynianie wyrównali po celnych rzutach wolnych Adam Łapeta.

Gospodarze ponowne prowadzenie (4:2) objęli po rzucie Yotama Halperina. Do wyrównania mógł doprowadzić Donatas Motiejunas, ale wykorzystał tylko jeden rzut wolny. Litwin jeszcze gorzej spisał się chwilę później, kiedy spudłował dwukrotnie. Na 6:3 rzucił Janis Strelnieks.

Piąty punkt dla Asseco Prokomu zdobył Fiodor Dmitriew, który przypomniał się kibicom swojego byłego klubu (grał w Spartakus w latach 2005-2007). Właśnie na wyniku 6:5 dla gospodarzy koszykarze zamknęli pierwszą kwartę, co z pewnością jest dość niecodziennym "osiągnięciem".

Oba zespoły przyspieszyły tempo zdobywania punktów w drugich dziesięciu minutach, a Prokom wyszedł na prowadzenie 16:14 między innymi dzięki dobrej grze Adama Hrycaniuka. Gdyński podkoszowy wobec bezradności Motiejunasa wziął na siebie ciężar zdobywania punktów i w ciągu trzech minut zdobył ich aż 7. Do przerwy Asseco Prokom prowadził 20:18.

Trzecia kwarta rozpoczęła się dobrze dla gdyńskiego zespołu, który po rzucie zza łuku Łukasza Seweryna odskoczyli gospodarzom już na 6 punktów (28:22), ale Spartak szybko skrócił dystans. Trójką odpowiedział jednak Halperin, a chwilę później Izraelczyk asystował Vladimirowi Dragicevicowi, po którego rzucie Asseco Prokom prowadził już tylko jednym punktem. Gdynianie wyraźnie się zacięli, natomiast Spartak kontynuował dobrą passę uzyskując run 12:0.

Niemoc przełamał Jerel Blassingame, który miał ochotę na 5 punktów z rzędu, ale po celnym rzucie za dwa chybił podczas próby zza łuku. Do remisu 34:34 na 10 minut przed końcem meczu gdynianie doprowadzili po udanych rzutach wolnych w wykonaniu Przemysława ZamojskiegoQuintona Day'a.

W ostatniej odsłonie po rzutach Blassingame'a podopieczni trenera Andrzeja Adamka prowadzili 39:36, ale dobrze na linii rzutów wolnych spisał się Halperin, a następnie "trójkę" zdobył Patrick Beverley, który do tej pory notował tragiczną wręcz skuteczność poniżej 10 procent. Dla Amerykanina było to dopiero drugi celny rzut dnia.

Ponownie do wyrównania stanu meczy doprowadził Hrycaniuk, a dzięki punktom zza łuku autorstwa Zamojskiego, Prokom odzyskał prowadzenie. Na niespełna dwie minuty przed końcem spotkania Asseco Prokom prowadził 48:42, a o czas poprosił szkoleniowiec gospodarzy. Strat nie udało im się jednak odrobić, a wygraną gdynian przypieczętował Blassingame pewnie egzekwując rzuty wolne.

Gdyński zespół swoje szanse na awans do play-off pogrzebał już wcześniej (czytaj więcej), natomiast Spartak, który w Gdyni wygrał 77:67 (przeczytaj relację) miejsce w czołowej czwórce grupy B zapewnił sobie nawet pomimo ostatniej porażki z Lokomotiwem Kubań - Krasnodar.

Asseco Prokom czeka już tylko i wyłącznie rywalizacja w Tauron Basket Lidze. Już we wtorek, 13 marca we własnej hali zespół gościć będzie Energę Czarnych Słupsk przeciwko, której postara się o drugie zwycięstwo w trzecim meczu rywalizacji czołowej szóstki. Początek spotkania o godzinie 19.00.

pozostałe sobotnie wyniki Grupy B Ligi VTB: Azowmasz Mariupol - CSKA Moskwa 37:62 (6:20, 11:13, 14:25, 6:4), Lokomotiw Kubań - Jenisej Krasnojarsk (27:15, 16:12, 20:14, 11:15).

Wyniki Asseco Prokomu w Zjednoczonej Lidze VTB
ASSECO PROKOM - Azowmasz 68:53 (przeczytaj relację)
Lokomotiw - ASSECO PROKOM 79:66 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - Spartak 67:77 (przeczytaj relację)
Mińsk 2006 - ASSECO PROKOM 60:92 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - CSKA 65:74 (przeczytaj relację)
Nymburk - ASSECO PROKOM 75:68 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - Lietuvos 74:73 (przeczytaj relację)
Jenisej - ASSECO PROKOM 102:79 (przeczytaj relację)
Azowmasz - ASSECO PROKOM 66:74 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - Lokomotiw 72:81 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - Nymburk 77:66 (przeczytaj relację)
CSKA - ASSECO PROKOM 86:81 (przeczytaj relację)
Lietuvos - ASSECO PROKOM 59:54 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - Jenisej 89:73 (przeczytaj relację)
ASSECO PROKOM - Mińsk 2006 89:79 (przeczytaj relację)
Spartak - ASSECO PROKOM 45:50

Opinie (24) 6 zablokowanych

• (1)

i tak we wtorek Czarni ich zleją ;)

• 27 35

• pomyliłeś się Czarni nie graja z Treflem

dla którego porażki z Czarnymi to tradycja i honor!

• 11 14

• (2)

czy wy czasami nie macie dość takiego dołowania i czarnowidztwa, przez złośliwość i nienawiść łącznie. Ludzie ogarnijcie. W sporcie ważne jest to żeby emocje zostawić na boisku, a po meczu podać sobie rękę.