Wiadomości

W ekstraklasie jest 20 byłych piłkarzy Lechii

Lechia Gdańsk

Patryk Tuszyński (z prawej) strzelił Lechii dwa gole, które sprawiły, że na inaugurację gdańszczanie zremisowali. Adam Pazio o mały włos nie odebrał biało-zielonym zwycięstwa nad Podbeskidziem.
Patryk Tuszyński (z prawej) strzelił Lechii dwa gole, które sprawiły, że na inaugurację gdańszczanie zremisowali. Adam Pazio o mały włos nie odebrał biało-zielonym zwycięstwa nad Podbeskidziem. fot. Maciej Czarniak / Trojmiasto.pl

Patryk Tuszyński strzelił Lechii na inaugurację dwa gole, a Adam Pazio o mały włos nie odebrał podopiecznym Joaquima Machado zwycięstwa nad Podbeskidziem. Tej jesieni jeszcze w 11 kolejkach grozić będzie biało-zielonym niebezpieczeństwo ze strony byłych klubowych kolegów. Już w najbliższy piątek spróbuje im przeciwstawić się Piotr Brożek, a Śląsk Wrocław i Górnik Łęczna zgłosiły do rozgrywek aż po trzech eksgdańskich graczy. Łącznie w ekstraklasie jest ich już 20!W klubach ekstraklasy poza Gdańskiem gra już 20 byłych piłkarzy Lechii. Ilu z nich przydałoby się jeszcze biało-zielonym?

co najwyżej 1-3 69%
4-6 jest nie gorszych o tych, co są w Lechii obecnie 19%
7-10 spokojnie mogłoby nadal grać w Gdańsku 5%
nawet więcej niż 10 7%
zakończona Łącznie głosów: 333
Jedynie Pogoń Szczecin i Korona Kielce nie zgłosiły do sezonu 2014/15 żadnego byłego piłkarza Lechii. Pozostałe 13 klubów ma w kadrach od 1 do 3 takich graczy. Łącznie byłych biało-zielonych w ekstraklasie jest już 20. Można z nich utworzyć całkiem dobrą kadrę, gdyż w tym gronie jest: 3 bramkarzy, 7 obrońców, 8 pomocników i 2 napastników.

Co więcej transfery nie dotyczą tylko piłkarzy. Śląsk na stanowisku prezesa zatrudnił Pawła Żelema, pracownika gdańskiego klubu w latach 2009-13. W Jagiellonii trenerami są Michał Probierz (pierwszy) i Krzysztof Brede (asystent), którzy prowadzili Lechię przez większą część poprzedniego sezonu. Natomiast w Lechu Poznań u boku Mariusza Rumaka stoi Jerzy Cyrak, były asystent w Gdańsku Tomasza Kafarskiego.

CZŁONEK ZARZĄDU LECHII PREZESEM ŚLĄSKA

Rosnąca liczba byłych piłkarzy Lechii w ekstraklasie świadczy o tym, że klub na dobre przystąpił do realizacji strategii, aby do Gdańska trafiali coraz to lepsi gracze. Od zakończenia sezonu 2011/12, kiedy do Legii Warszawa po wypożyczeniu wrócił Jakub Kosecki, a do Udinese został sprzedany Wojciech Pawłowski, który obecnie próbuje odbudować formę w Śląsku, na rzecz innego klubu ekstraklasy Gdańsk z własnej woli nie stracił żadnego zawodnika.

Ci którzy odchodzili, czynili to na skutek decyzji zarządu Lechii. Co więcej w przeszłości na ogół po pożegnaniu się z Gdańskiem taki zawodnik przepadał w niższych ligach. Teraz są chętni na jego usługi w ekstraklasie, a to jest kolejnym dowodem na to, że w biało-zielonych szeregach, w miejsce dobrych zawodników przychodzą teoretycznie jeszcze lepsi.

W poprzednim sezonie trener Probierz miał nawet zasadę, że nie należy wzmacniać konkurencji. Piłkarze, którzy nie chcieli rozwiązać kontraktów przedwcześnie, trafiali zatem na wypożyczenia, ale nie wyżej niż do I ligi.

Czy jednak te decyzje personalne są właściwe? Od początku tego sezonu weryfikuje je praktycznie każda kolejka. Jedynie w 9. (Pogoń) i 15. serii gier (Korona) na drodze Lechii nie stanie żaden jej piłkarz, choć i w szczecińskiej drużynie gra zawodnik wychowany w Gdańsku (Rafał Murawski, m.in. wcześniej MRKS i Gedania). Patrząc z perspektywy ostatnich dni, nie jest to dla gdańszczan dobra wiadomość.

OD DWÓCH GOLI TUSZYŃSKIEGO DO 2:2 W BIAŁYMSTOKU

- W przeszłości kilkakrotnie przed sezonem komuś wróżono mistrzostwo lub ligowe podium, a kończyło się fiaskiem. Polska liga jest specyficzna. Aby odnieść sukces drużyna musi tworzyć monolit, a nie jest łatwo to zbudować. W Lechii też nie stanie się to z dnia na dzień. Cieszę się ze zdobytych goli na inaugurację, ale to sukces połowiczny, bo nie wygraliśmy - mówił Patryk Tuszyński, po wbiciu dwóch bramek biało-zielonym.

Napastnik przestał być potrzebny Lechii już po raz drugi. Zimą 2012/13 odesłano go na wypożyczenie do Sandecji Nowy Sącz. Natomiast tego lata wymieniono za dopłatą na Adama Dźwigałę (wartość całej transakcji miała wynosić milion złotych), który w gdańskiej drużynie nie złapał się jeszcze ani razu do meczowej "18" na ekstraklasę.

Zresztą piłkarzy, biegających po boiskach ekstraklasy, którzy grali dla Lechii, potem do niej wracali, by znów się pożegnać z Gdańskiem jest więcej. Tak było z Markiem Zieńczukiem, Rafałem Kosznikiem czy Pawłem Buzałą.

Ale nie tylko ze strony piłkarzy z długim stażem w biało-zielonych barwach może grozić jesienią Lechią niebezpieczeństwo. Przypomniał o tym w 2. kolejce Adam Pazio, który w Lechii spędził miniony sezon, a kontrakt miał ważny jeszcze na kolejny. Ostatecznie musiał przenieść się do Bielska-Białej.

- Przyjechałem na pierwszy powakacyjny trening, 20 czerwca i wówczas dowiedziałem się, że nie jestem już w Gdańsku potrzebny. Dlatego na PGE Arenie tym bardziej chciałem pokazać, że jednak potrafię grać w piłkę - podkreślał obrońca, który po wejściu z ławki przeprowadził trzy groźne kontry Podbeskidzia, a jedną z nich zwieńczył uderzeniem w słupek.

PAZIO MÓGŁ WYDRZEĆ LECHII ZWYCIĘSTWO - PRZECZYTAJ O JEGO KAPITALNYCH OKAZJACH

Piotr Brożek w najbliższej kolejce zagra przeciwko Lechii w barwach Piasta Gliwice.
Piotr Brożek w najbliższej kolejce zagra przeciwko Lechii w barwach Piasta Gliwice. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/trojmiasto.pl
Których z byłych lechistów zapamiętamy jeszcze po meczach z gdańszczanami w tym roku? Kandydatów jest aż 17. Co więcej dwaj z nich już strzelali gole biało-zielonym w ekstraklasie i to w meczach, które na długo pozostawały w pamięci.

Wspomniany Zieńczuk, gdy grał jeszcze w Wiśle Kraków, zdobył piękną bramkę na stadionie przy ul. Traugutta z rzutu wolnego. 23 maja 2009 roku "Biała Gwiazda" zdołała zmienić rezultaty 0:1 i 1:2 na zwycięstwo 4:2, które wówczas było na wagę tytułu.

WISŁA KRAKÓW W GDAŃSKU ZAPEWNIŁA SOBIE TYTUŁ MISTRZOWSKI

Natomiast Sebastian Mila, już na PGE Arenie odwrócił losy spotkania, w którym Lechia prowadziła 2:0. 21 października pomocnik Śląska strzelił dwa gole w ciągu 9 minut, a wrocławianie ostatecznie wygrali 3:2.

OD 2:0 DO 2:3. NA BOISKU NIE MA MOWY O PRZYJAŹNI

W najbliższy piątek, w Gliwicach na drodze Lechii stanie Piotr Brożek. On też w Gdańsku spędził dwa sezonu, choć mógł dwa, bo wypełnił limit meczów automatycznie przedłużający jego kontrakt. Gdy lewy obrońca usłyszał, że nie ma już dla niego miejsca wśród biało-zielonych, przystał na rozwiązanie umowy. W bieżących rozgrywkach dwukrotnie grał w podstawowym składzie Piasta.

TRENER KACZMAREK O BROŻKU: ODSZEDŁ Z KLASĄ I GODNOŚCIĄ

W KTÓREJ KOLEJCE, NA KOGO LECHIA POWINNA UWAŻAĆ? BYLI PIŁKARZE BIAŁO-ZIELONYCH ZGŁOSZENI DO ROZGRYWEK EKSTRAKLASY W RUNDZIE JESIENNEJ 2014
1. kolejka - Jagiellonia Białystok (wyjazd - 2:2)
Sebastian Madera, obrońca, w Lechii w latach 2012-14, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 44 mecze/3 gole
Patryk Tuszyński, napastnik, w Lechii w roku 2012 oraz w sezonie 2013/14, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 33/6

2. kolejka - Podbeskidzie Bielsko-Biała (dom - 1:0)
Adam Pazio, obrońca, w Lechii w sezonie 2013/14, w sezonie 2013/14, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 19/0

3. kolejka - Piast Gliwice (wyjazd, 1 sierpnia)
Piotr Brożek, obrońca, w Lechii w sezonie 2012/13, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 24/1

4. kolejka - Lech Poznań (dom, 10 sierpnia)
Hubert Wołąkiewicz, obrońca, w Lechii w latach 2007-10, były kapitan biało-zielonych, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie 67/5
Łukasz Trałka, pomocnik, w Lechii w 2008 roku, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 16/2

5. kolejka - Wisła Kraków (wyjazd, 17 sierpnia)
Michał Buchalik, bramkarz, w Lechii w latach 2011-13, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 26/0

6. kolejka - Zawisza Bydgoszcz (wyjazd, 22 sierpnia)
Łukasz Nawotczyński, obrońca, w Lechii w latach 1997-99, nie grał w ekstraklasie, ale w gdańskich barwach zdobył tytuł mistrza Europy do lat 19 oraz wicemistrza kontynentu do lat 16

7. kolejka - Ruch Chorzów (dom, 29-31 sierpnia)
Łukasz Surma, pomocnik, w Lechii w latach 2009-13, były kapitan biało-zielonych, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 125/6
Marek Zieńczuk, pomocnik, w Lechii w latach 1985-99 oraz jesienią 2010, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 3/0

8. kolejka - GKS Bełchatów (wyjazd, 12-14 września)
Kamil Poźniak, pomocnik, w Lechii w latach 2011-12, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 16/0

10. kolejka - Górnik Zabrze (wyjazd, 26-28 września)
Rafał Kosznik, obrońca, w Lechii w latach 2006-08 oraz wiosną 2010, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 19/0

11. kolejka - Cracovia (dom, 3-5 października)
Krzysztof Pilarz, bramkarz, w ówczesnej Lechii/Polonii w latach 2000-01, w gdańskich barwach bez meczów w ekstraklasie

12. kolejka - Legia Warszawa (wyjazd, 17-19 października)
Jakub Kosecki, pomocnik, w Lechii wiosną 2012, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 8/2

13. kolejka - Śląsk Wrocław (dom, 24-26 października)
Wojciech Pawłowski, bramkarz, w Lechii w latach 2010-12, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 16/0
Mateusz Machaj, pomocnik, w Lechii w latach 2011-13, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 47/3
Sebastian Mila, pomocnik, w Lechii oraz w Lechii/Polonii w latach 1997-2001, nie grał w ekstraklasie, ale w gdańskich barwach zdobył tytuł mistrza Europy do lat 19 oraz wicemistrza kontynentu do lat 16

14. kolejka - Górnik Łęczna (wyjazd, 2 listopada)
Łukasz Mierzejewski, obrońca, w Lechii w latach 1997-99, nie grał w ekstraklasie, ale w gdańskich barwach zdobył tytuł mistrza Europy do lat 19 oraz wicemistrza kontynentu do lat 16
Marko Bajić, pomocnik, w Lechii w latach 2009-13, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 58/2
Paweł Buzała, napastnik, w Lechii w latach 2006-10 oraz 2013-14, w ekstraklasie w gdańskiej drużynie - 90/17

PEŁNY TERMINARZ LECHII


Typowanie wyników

mecz ligowy
01.08.2014 godz.20:30
wartość: 3 punkty
Piast Gliwice
1:3
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

1

8%

48 typowań

x

14%

80 typowań

2

78%

450 typowań

Opinie (24) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 12.07.2020 godz. 17:30 LIVE!

Lech Poznań
:
LECHIA Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

63%

128 typowań

x

20%

42 typowania

2

17%

34 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Dariusz Myslinski 41 69 56.1%
2. Mietek Hewelt 42 66 54.8%
3. Gregor Golab 42 66 54.8%
4. Stefan Sandach 40 65 55%
5. Łukasz Gawlik 42 63 54.8%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 34 20 5 9 67:33 65
2 Piast Gliwice 34 17 6 11 38:30 57
3 Lech Poznań 34 15 12 7 61:32 57
4 Śląsk Wrocław 34 14 11 9 47:40 53
5 Cracovia 34 16 4 14 47:35 52
6 LECHIA GDAŃSK 34 14 10 10 44:46 52
7 Jagiellonia Białystok 34 13 10 11 46:44 49
8 Pogoń Szczecin 34 12 11 11 32:36 47
9 Górnik Zabrze 35 13 11 11 49:44 50
10 Raków Częstochowa 35 15 5 15 47:52 50
11 Wisła Płock 35 13 9 13 41:51 48
12 Zagłębie Lubin 35 13 8 14 56:52 47
13 Wisła Kraków 34 13 5 16 42:51 44
14 ARKA GDYNIA 34 8 10 16 34:53 34
15 Korona Kielce 34 8 7 19 25:44 31
16 ŁKS Łódź 34 5 6 23 28:61 21

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 35 kolejki:

 • Grupa mistrzowska
 • Lech Poznań- LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 17:30
 • sobota
 • Legia Warszawa - Cracovia
 • niedziela
 • Piast Gliwice - Jagiellonia Białystok
 • Śląsk Wrocław - Pogoń Szczecin
 • Grupa spadkowa
 • ARKA GDYNIA - ŁKS Łódź, sobota, godz. 15
 • Górnik Zabrze - Raków Częstochowa 4:1 (1:1)
 • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 0:1 (0:0)
 • sobota
 • Wisła Kraków - Korona Kielce

Terminarz

12.07 (nd) godz.17:30 Lech Poznań typuj LECHIA Gdańsk LIVE!
15.07 (śr) godz.20:30 LECHIA Gdańsk typuj Legia Warszawa
19.07 (nd) godz.17:30 Śląsk Wrocław typuj LECHIA Gdańsk
08.07 (śr) godz.20:00 Lech Poznań 1:1 karne 3:4 Lechia Gdańsk LIVE!
04.07 (sob) godz.20:00 LECHIA Gdańsk 0:3 Cracovia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane