Srebrne żagle z Trójmiasta w ME klasy Optimist oraz Kieler Woche

29 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 17:20 (30 czerwca 2019)
Polskie żeglarki i żeglarze wraz z trenerem - drużynowi wicemistrzowie Europy 2019 w klasie Optimist. Polskie żeglarki i żeglarze wraz z trenerem - drużynowi wicemistrzowie Europy 2019 w klasie Optimist.

Reprezentacja Polski zdobyła tytuł drużynowych wicemistrzów Europy w klasie Optimist. W Crozon-Morgat we Francji w biało-czerwonych barwach żeglowali m.in.: Paulina Rutkowska, Filip Jarosiewicz, Maciej Iliński (wszyscy YKP Gdynia) i  Ewa Lewandowska. Natomiast w prestiżowych regatach Kieler Woche 2. miejsce w olimpijskiej klasie 49er zajęli Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk).

Aktualizacja godz. 17:20

Seniorzy rywalizowali w prestiżowych regatach Kieler Woche. Impreza zadebiutowała w żeglarskim kalendarzu w 1882 roku. Od tamtego czasu rozgrywana jest co roku. Jedyne przerwy były w czasach wojen światowych i bezpośrednio po ich zakończeniu: 1915-1919 i 1940-1946.

W tym roku, w różnych klasach w Kilonii startowało blisko 3 tysiące żeglarek i żeglarzy z 50 krajów.

Z trójmiejskich żeglarzy najlepsze miejsce zajęli Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński w klasie 49er. Załoga AZS AWFiS Gdańsk wygrzebała się z 19. pozycji, którą zajmowała po inauguracyjnych 3 wyścigach. Eliminacje ukończyła z 8. lokatą, wygrywając jeden ze startów, a po pierwszym dniu finałów awansowała na 4. miejsce, a do wyścigu medalowego przystąpiła jako lider. Różnice w czołówce były jednak bardzo mało.

W ostatnim starcie Łukasz z Pawłem zajęli 5. miejsce, co w klasyfikacji generalnej dało im srebro. Zwyciężyli Logan Dunning BeckOskar Gunn (Nowa Zelandia), którzy wyprzedzili Polaków o 5 punktów.

W tej samej klasie startowały jeszcze dwie trójmiejskie załogi. Ubiegłoroczni wicemistrzowie Europy - Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) zajęli 13., a Mikołaj StaniulJakub Sztorch (obaj YKP Gdynia) - 31. miejsce. Rywalizowało 82 załogi.

Przeczytaj o życiowym sukcesie żeglarek z Trójmiasta w klasie 49erFX

W żeńskiej klasie 49erFX rozpędzały się Aleksandra Melzacka (YKP) oraz Kinga Łobod (AZS AWFiS). Czerwiec rozpoczęły od życiowego sukcesu - 2. miejsca w Pucharze Świata w Marsylii. W Kilonii po pierwszym dniu zmagań wylądowało dopiero w trzeciej "10". Dzięki znacznie lepszej postawie w kolejnych wyścigach, w tym jednym zwycięskim przesunęły się na 11. pozycję, przegrywając prawo startu w wyścigu medalowym przy remisie punktowym. W tej specjalności wystartowały 53 duety.

Słabiej obsadzona (22 miksty) była inna olimpijska klasa - katamarany Nacra 17. Jakub Surowiec i Katarzyna Goralska zajęli 12. lokatę.

Z występów innych reprezentantów Polski w Kilonii warto odnotować triumf w klasie przygotowawczej 420 Patryka Kosmalskiego (ChKŻ Chojnice) i Tomasza Lewandowskiego (OKŻ Olsztyn).

Natomiast w klasach olimpijskich Magdalena Kwaśna (ChkŻ) była czwarta w Laserze Radialu, Dawid Kania (ŻLKS Poznań) piąty w Laserze Standardzie, a Krzysztof Stromski (YC Rewa) dziesiąty w Finnie.

Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński w Kieler Woche są liderami w klasie 49er przed wyścigiem medalowym. Łukasz Przybytek (z prawej) i Paweł Kołodziński w Kieler Woche są liderami w klasie 49er przed wyścigiem medalowym.

Mistrzostwa Europy w klasie Optimist, czyli dla żeglarzy do lat 15, miały charakter otwarty, czyli mogli startować także zawodniczki i zawodnicy spoza naszego kontynentu. W Crozon-Morgat we Francji wystartowało 117 dziewcząt i 176 chłopców) z 49 krajów.

Polska ekipa liczyły siedmioro żeglarzy. Opiekowali się nimi znani w Trójmieście szkoleniowcy. Do regat biało-czerwonych przygotowywał Karol Jączkowski, w przeszłości m.in. zawodnik AZS AWFiS Gdańsk, a jako team leader przebywał we Francji także Przemysław Struś, od wielu lat związany z YKP Gdynia.

Rozegrano 10 wyścigów dla chłopców i 9 dla dziewcząt. Prowadzone były klasyfikacje indywidualne i drużynowa. W tej ostatniej liczone były punkty dwóch najlepszych chłopców oraz dwóch dziewcząt każdej europejskich reprezentacji, ale medale otrzymali wszyscy startujący w danej ekipie.

Lotos Nord Cup. Sprawdź, kto i kiedy startuje na regatach w Gdańsku

Drużynowymi mistrzami Europy zostali Włosi, a wicemistrzami Polacy. Brąz zdobyli Hiszpanie.

Na końcowy rezultat biało-czerwonych złożyły się następujące wyniki indywidualne: Paulina Rutkowska (YKP Gdynia) - 8. miejsce i Ewa Lewandowska (AZS AWFiS Gdańsk) - 19. wśród dziewcząt oraz Jacek Kalinowski 5. i Jeremi Szczukowski (obaj ChKŻ Chojnice) - 9. wśród chłopców.

Pozostali reprezentanci Polski zajęli następujące miejsca:
22. Filip Jarosiewicz (YKP Gdynia)
35. Maciej Iliński (YKP Gdynia)
56. Maja Kwiek (WTW Warszawa)

Medaliści drużynowych mistrzostw Europy 2019 w klasie Optimist. Medaliści drużynowych mistrzostw Europy 2019 w klasie Optimist.