Srebro i brąz w mistrzostwach do lat 23

19 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Tomasz Domański (z lewej) wywalczył tytuł wicemistrza Europy do lat 23 w kategorii do 100 kg. Tomasz Domański (z lewej) wywalczył tytuł wicemistrza Europy do lat 23 w kategorii do 100 kg.

Dwa z trzech polskich medali wywalczyli reprezentanci AZS AWFiS Gdańsk podczas rozgrywanych w Pradze mistrzostw Europy w judo do lat 23. Ze srebrem w kategorii do 100 kg wrócił z Czech Tomasz Domański, zaś brązowy medal w kat. do 78 kg zdobyła Katarzyna Furmanek, która w półfinale przegrała z piątą zawodniczką igrzysk olimpijskich w Londynie i późniejszą triumfatorką turnieju w Czechach, Węgierką Abigel Joo.

Startujący w kategorii do 100 kg Tomasz Domański na drodze do finału wyeliminował czterech rywali. Na pierwszy "ogień" poszedł Erdal Bagac. Na rozprawienie się z reprezentantem Turcji zawodnik gdańskiego potrzebował 58 sekund wygrywając walkę przez ippon. Trudniej było z Rosjaninem Aleksiejem Kazaczkowem, z którym Domański wygrał dopiero po dogrywce przez waza-ari.

W ćwierćfinale na naszego reprezentanta czekał Ukrainiec Dmitro Luchyn. I w tej walce
zawodnik AZS AWFiS Gdańsk okazał się lepszy. Po 53 sekundach wykonał akcję na ippon, która dała mu półfinał. Drogę do finału Tomasz utorował sobie wygrywając z Włochem Domenico Di Guida. Porażki gdańszczanin doznał dopiero w walce o złoty medal, w której po stojącym na wysokim poziomie pojedynku musiał uznać wyższość Lukasa Krpaleka. Czech wykorzystał błąd naszego judoki i triumfował poprzez ippon.

Katarzyna Furmanek (trzecia od lewej) w półfinale musiała uznać wyższość późniejszej zwyciężczyni. Katarzyna Furmanek (trzecia od lewej) w półfinale musiała uznać wyższość późniejszej zwyciężczyni.
Krążek z Pragi przywiozła także Katarzyna Furmanek, która rywalizację w turnieju kategorii do 78 kg rozpoczęła od 1/8 finału. Drużynowa mistrzyni Polski (przeczytaj o sukcesie gdańskich judoczek w Warszawie) po dogrywce pokonała Niemkę Julię Tillmanns i w ten sam sposób po pojedynku ze Słowenką Urską Gracner wywalczyła awans do półfinału. Tam nie sprostała piątej zawodniczce igrzysk olimpijskich w Londynie Abigel Joo. Węgierka wygrała przez ippon po 48 sekundach, a później triumfowała także w finale.

Naszej reprezentantce została walka o brązowy medal ze zwyciężczynią repasaży Ivaną Maranic z Chorwacji. Przez długi czas żadna z zawodniczek nie mogła zdobyć punktu. Pod koniec walki Kasia dwukrotnie wykonała punktowaną akcję dającą jej yuko i tym samym stanęła na "pudle".

W mistrzostwach Europy udział wzięły jeszcze dwie zawodniczki gdańskiego klubu. W kategorii do 52 kg startowała Zuzanna Pawlikowska, zaś w kat. powyżej 78 kg rywalizowała Joanna Jaworska. Żadna z nich nie przebrnęła jednak eliminacji. Jaworska przegrała z reprezentantka Białorusi Maryną Slutską, zaś Pawlikowskiej na drodze stanęła Finka Anni Ikala.

Reprezentacja Polski na mistrzostwach Europy w Pradze zdobyła łącznie trzy krążki i uplasowała się na czwartej pozycji w klasyfikacji medalowej. Złoty medal w kategorii do 73 kg wywalczył Damian Szwarnowiecki z Gwardii Wrocław.