Srogi rewanż na Polpharmie za Puchar Polski

20 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Pięć tygodni temu Polpharma zepsuła święto w Gdyni, jakim miał być dla tego miasta Final Four Pucharu Polski, gdyż pokonała mistrzów Polski już w półfinale, a następnie zabrała główne trofeum do Starogardu Gdańskiego. Dzisiaj koszykarze Asseco Prokomu srodze się zemścili za tamten dyshonor. W spotkaniu o ligowe punkty gdynianie pokonali na wyjeździe "farmaceutów" 81:63 (17:18, 20:21, 24:15, 20:9).

POLPHARMA: Vaughn 16 (1x3), Archibeque 14, Hicks 11, Skibniewski 9 (1), Cielebąk 2 oraz Mirković 4, Chanas 4 (1), Gilmore 3, Metelski

ASSECO PROKOM: Ewing 18 (1), Varda 11, Hrycaniuk 10, Eldridge 6, Szczotka 5, Witka oraz Widenow 15 (1), Szubarga 8 (2), Adams 3 (1), Burrell 3, Frasunkiewicz 2, Seweryn

11 lutego Deont Vaughn rzutem na niespełna 3 sekundy przed końcem meczu dał Polpharmie zwycięstwo nad Asseco Prokomem 67:66 w półfinale Pucharu Polski. Dzień później starogardzianie sięgnęli po raz pierwszy w historii klubu po to trofeum i... spoczęli na laurach.

Od zwycięskiego turnieju w Gdyni w lidze "farmaceuci" tylko przegrywają. Dzisiaj zeszli z parkietu pokonani po raz piąty z rzędu, choć do przerwy to oni częściej mieli korzystny rezultat.

Mistrzowie Polski długo nie mogli złapać właściwego rytmu, gdyż grali falami. Bardzo dobre momenty przeplatali kiepskimi okresami. Mistrzowie Polski rozpoczęli od 5:0 po akcji 2+1 Piotra Szczotki oraz trafieniu Ratko Vardy. Jeszcze w 4. minucie prowadzili 9:4.

Jednak wystarczyło niewiele ponad 100 sekund, a piłkę do kosza gospodarzy zdołał zmieścić tylko Adam Hrycaniuk. Natomiast Polpharma, której motorem napędowym był wówczas Kirk Archibeque osiągnęła korzystny wynik dla siebie 14:11.

Co prawda "trójką" odpowiedział Krzysztof Szubarga, a po punktach Daniela Ewinga i Vardy znów była przewaga mistrzów (17:14), to jednak końcówka pierwszej i początek drugiej kwarty należały do miejscowych.

Robert Skibniewski i Uros Mirković w 11. minucie wyprowadzili Polpharmę na prowadzenie 20:17. Przewaga zaczęła przechodzić z rąk do rąk. Jeszcze w 16. minucie było 27:26 dla gospodarzy.

Potem przewagę osiągnęli gdynianie, a hasło do zdecydowanego ataku dał Ewing, popisując się akcją 2+1. Gdy na 62 sekund przed przerwą Przemysław Frasunkiewicz trafił na 37:31, chyba nawet nikt z obecnych w hali sympatyków gospodarzy nie przyjąłby zakładu, że Asseco Prokom nie zejdzie do szatni z przewagą.

A jednak tak się stało! Dwukrotnie udanymi akcjami z rzędu popisał się Archibeque, a sędziowie odgwizdali przewinienie techniczne Ewingowi. Z wolnych trafił Michael Hicks. Następnie była piłka z boku dla Polpharmy, a Skibniewskiemu wystarczyło czasu, aby rzucić na 39:37. Z tym korzystnym rezultatem dla gospodarzy drużyny udały się na przerwę.

W szatni gdynianie musieli otrzymać ostro reprymendę od trenera Pacesasa, bo na parkiet wrócili skoncentrowani. Trzecią kwartę otworzyli wynikiem 7:0 po akcjach Vardy, Filipa Widenowa i Szubargi. Jednak znów, niczym w inauguracyjnej kwarcie, powodzenie rozkojarzyły mistrzów.

W odpowiedzi mieliśmy dziewięć punktów z rzędu Polpharmy i wynik 39:44 został zmieniony na 48:44 na korzyść gospodarzy! Na szczęście był to już ostatni przestój Asseco Prokomu w pomorskich derbach.

Do 39. minuty miejscowe konto wzbogaciło się już tylko o dwa punkty, a gdynianie poprawili rezultat na 59:50. Coraz skuteczniejszy był Widenow, pod koszem nie zawodził Adam Hrycaniuk, a punktami przypomniał się również Ronnie Burrell.

Ostatecznie mecz został rozstrzygnięty w połowie czwartej kwarty. Wówczas miała seria "trójek" gdynian. Rzuty Szubargi, Ewinga i Widenowa zza linii 6,75 przedzieliła jedynie udana akcja Kamila Chanasa. Natomiast w 36. minucie po punktach Ewinga Asseco Prokom osiągnął rekordowe tego dnia prowadzenie 74:59.

Tabela wprowadzona: 2011-03-23
Pozostałe wyniki 21 kolejki TBL: Polonia Warszawa - Trefl Sopot 62:74 (19:23, 15:21, 13:13, 15:17), AZS Koszalin - Siarka Tarnobrzeg 111:88 (31:21, 22:21, 32:22, 26:24), PGE Turów Zgorzelec - PBG Basket Poznań 84:76 (20:14, 16:21, 13:12, 12:14, d1. 6:6, d2 17:9), Anwil Włocławek - Energa Czarni Słupsk 72:64 (19:15, 12:13, 14:22, 27:14).

Opinie (21) 1 zablokowana

• Let's Go PROKOM Let's Go !

Brawo ! Świetny mecz . Tak gra mistrz !

• 34 15

• Wreszcie przekonujące zwycięstwo!

Oby tak dalej i żeby obronili tytuł!A potem wzmocnić skład i... chyba odpuścić VTB w przyszłym sezonie.

• 33 9

• Brawo APG i brawo dla koszykarskiego trójmiasta LOTOS i TREFL!!!

• 32 5

• Może wreszcie zaczną grać tak jak potrafią!

Brawooo Proookom!!!

• 25 8

• Brawo APG!!!

W środę już powinniśmy być w czubie tabeli a potem.... ROZNIEŚĆ anwil!!!:)

• 20 4

• (1)

jak juz to ANWIL rozniesie apg

• 6 33

• w życiu:))) drugi raz taki numer jak z Czarnymi nie wyjdzie:)