Rugbiści Arki blisko walki o złoto

25 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Arka Rugby

Dawid Banaszek wykopał Arce zwycięstwo w Siedlcach. W sobotę zdobył dla żółto-niebieskich 11 punktów. Dawid Banaszek wykopał Arce zwycięstwo w Siedlcach. W sobotę zdobył dla żółto-niebieskich 11 punktów.

Rugbiści Arki Gdynia są w połowie drogi do finału play-off ekstraligi. W pierwszym meczu półfinałowym żółto-niebiescy pokonali Pogoń Siedlce 31:15 (13:12). Rewanż za dwa tygodnie w Gdyni.

Punkty Arka: Banaszek 11, Sirocki 10, Grabowski 5, Szostek 5.

ARKA: Kwiatkowski, Wojaczek, Bachurzewski - Perzak, Andrzejczuk - Dąbrowski, Grabowski, Ławski - Szostek - Stępień - Rakowski, Szrejber, Zaradzki, Sirocki - Banaszek oraz Podolski, Bartkowiak, Olejniczak, Korbolewski, Hawrysiuk, Simionkowski, Raszpunda.

Gdynianie rozpoczęli ostateczną walkę o powrót do finału play-off ekstraligi. Chcą tego dokonać po rocznej przerwie. W poprzednich rozgrywkach, w półfinale zatrzymała ich Lechia Gdańsk. Żółto-niebieskim pozostała wówczas jedynie walka o brąz, którą wygrali z Posnanią. W tym roku gdynianie są jednak zdecydowanym faworytem do gry o złoto, które poprzednio zdobyli dwa lata temu.

Trener "Buldogów" Maciej Stachura w ostatnich meczach sezonu zasadniczego, mając komfort przewodzenia w tabeli, mógł sobie pozwolić na sprawdzenie przed play-off niemal wszystkich swoich rugbistów. Najmniej zadowolony mógł być jedynie po ostatnim spotkaniu z Orkanem Sochaczew (81:18), ale nie z powodu postawy swoich zawodników, a ze składu rywala, który nie zdołał zebrać 15 osób do gry. To jednak nie miało przeszkodzić w osiągnięciu optymalnej formy przed najważniejszą częścią sezonu.

Jadąc na starcie z Pogonią, gdynianie mogli mieć w pamięci poprzedni mecz w Siedlcach, który po walce wygrali 27:10. Rywal pozostawił wtedy po sobie wrażenie bardzo twardo grającego zespołu. W porównaniu z tamtym spotkaniem w składzie Arki znalazł się Kacper Ławski, który po raz ostatni, a zarazem pierwszy w koszulce "Buldogów", pojawił się na boisku pod koniec kwietnia, w starciu ze swoim byłym klubem Budowlanymi Łódź. Doznał wtedy kontuzji kolana, po której dochodził do siebie aż do play-off.

- W meczu z Pogonią Kacper wypadł dobrze. Jeśli jednak wziąć pod uwagę postawę całej drużyny, to mamy wiele do poprawy i nie potrafię wyróżnić nikogo, kto zagrałby sporo ponad przeciętną - ocenia Stachura.

Sobotnie starcie bardzo przypominało to ostatnie, w którym Pogoń podejmowała Arkę. Na boisku było dużo walki, a po pierwszej połowie ciężko było wskazać zdecydowanego faworyta. Przed zmianą stron gdynianie prowadzili jedynie 13:12.

- Ponownie bardzo ciężko grało się nam w Siedlcach. Słabo wypadliśmy w autach. Nie wychodziła nam również gra nogą. Przez to mamy sobie wiele do zarzucenia - dodaje Stachura.

W dwóch elementach gry wymienionych przez trenera gdynian sporą rolę odgrywał mocny wiatr. Zdarzyło się nawet, że piłka po wykopie zamiast do przodu poleciała do tyłu. Ostra walka w pierwszej połowie odbiła się negatywnie na Tomaszu Stępniu, który opuścił plac gry z kontuzją nogi. Na rewanż powinien jednak dojść już do siebie.

Druga części gry to ponownie ostra walka, po której w 54. minucie gospodarze wywalczyli karnego. Zamienili go na trzy punkty i wyszli na prowadzenie 15:13. Z korzystnego wyniku cieszyli się jednak tylko przez chwilę. W kolejnej akcji w pole punktowe rywali wbiegł Łukasz Szostek i było 18:15.

Dziesięć minut później karnego na punkty zamienił najskuteczniejszy w tym starciu Dawid Banaszek (21:15). Ostatnie piętnaście minut spotkania, do już tylko dominacja Arki. Gdynianie zaczęli grać na niesamowicie szybkiego Szymona Sirockiego, a ten, po dwóch sprintach, dołożył kolejnych 10 punktów.

- Wynik z drugiej połowy świadczy o naszej przewadze terytorialnej. Przez długie okresy gry to jednak rywal był bardziej widoczny - kończy szkoleniowiec żółto-niebieskich.

• (3)

Rugby skończyło się 5-6 lat temu teraz naprawdę co roku cofamy się w rozwoju, popularyzacji. O medialnym wsparciu możemy sobie powspominać i pomarzyć.
    Przykre ale prawdziwe.

• 12 4

• jezeli sie skonczylo (2)

to idz ogladac sea hawks lub cos innego, niespelniony sportowcu, zapewne ktorys z sopockich leszczowatych sedziow