Basket przekroczył setkę w Turcji

23 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Victoria Jankoska popisała się w Stambule wyczynem, który jest rzadko spotykany w europejskiej koszykówce, tak żeńskiej, jak i męskiej. Victoria Jankoska popisała się w Stambule wyczynem, który jest rzadko spotykany w europejskiej koszykówce, tak żeńskiej, jak i męskiej.

Koszykarki Basketu 90 wykonały duży krok w stronę awansu do fazy pucharowej Eurocup. Rozgromiły na wyjeździe Stambuł Universitesi 104:72 (28:13, 26:19, 29:21, 21:19) i wyeliminowany tę drużynę z kolejnej rundy. Natomiast same zagrają o 2. miejsce z innymi tureckim zespołem AGU Spor 30 listopada przed własną publicznością. Oby równie efektownie jak w czwartek. Niecodziennego wyczynu dokonała Victoria Jankoska. Amerykańska rozgrywająca uzyskała triple-double, na które złożyło się 14 puntów i po 10 zbiórek oraz asyst. Aż 31 punktów rzuciła jej rodaczka, Kahleah Copper. W niedzielę, w Basket Lidze Kobiet gdynianki zagrają na wyjeździe z Energą Toruń. Początek meczu o godz. 17.

Universitesi: Pop 30 (4x3, 5 zb.), Guner 19 (5 zb.), Vanioo 13 (3x3), Okul 2, Sahin 2 oraz Gezgin 2, Minez 2, Guven 2, Cora 0

BASKET 90: Cooper 31 (4x3), Jankoska 14 (2x3, 10 zb., 10 as.), Makurat 5, Aleksandravicius 10 (9 zb.), Vitola 10 (11 zb.) oraz Morawiec 11 (2x3), Skerović 10 (2x3, 5 zb.), Kotnis 9 (1x3), Rembiszewska 4, Jakubiuk 0

W środę w Baskecie 90 wiedzieli, że w kwestii drugiego miejsca w grupie E, które da awans do fazy 1/32, mogą być zależni tylko od siebie. Wystarczyło pokonać w Stambule Universitesi, a następnie 30 listopada, w Gdynia Arenie wygrać z AGU Spor. Druga z tureckich drużyn przegrała bowiem ze Ślęzą Wrocław 68:79.

Gdynianki miały zapewne w pamięci pierwszy mecz z zespołem ze Stambułu, kiedy we własnej hali rozgromiły go 84:52. Grając tak samo jak wtedy, praktycznie nie było szans, aby przegrać. I gdynianki ponownie, tym razem od pierwszej kwarty, wzięły się za budowanie pokaźnej przewagi. Dalej znały patent na defensywę Universitesi.

Pierwsze punktu w meczu zdobyła Kristine Vitola, za chwilę celny rzut za trzy dołożyła Kahleah Copper - trafiła wszystkie cztery próby zza linii 6,75 m w meczu - i zrobił się 5:0 dla przyjezdnych. Co prawda po tym gdynianki poszły na 2-minutową przerwę w zdobywaniu punktów, ale kiedy ponownie wstrzeliły się w kosz, szybko odskoczyły na 13:4. W ataku brylowała Cooper, która ze względu na kontuzję spowodowaną przez rywalkę, nie mogła pomóc drużynie w końcówce wyjazdowego starcia z AGU, jak i domowego ze Ślęzą - oba te mecze w Eurocup Basket 90 przegrał.

Pierwszą kwartę zamknęła dwoma trafieniami z rzutów wolnych Jelena Skerović, co powiększyło przewagę do 28:13. W drugiej gdynianki nie zamierzały zwalniać tempa. I choć na początku mieliśmy rezerwowy zestaw Basketu 90, to przewaga nie malała. Szybko 7 pkt zdobyła Aneta Kotnis i zrobiło się 37:20. W połowie kwarty skrzydłowa dorzuciła kolejne punkty, za trzy trafiła Aldona Morawiec i było już 42:22. Następnie rywalki zaliczyły serię 9:0, ale przerwała ją Skerović. Przed końcem połowy klasę pokazała ponownie Cooper i Basket 90 miał ponad 20 pkt przewagi (54:32).

Już wtedy było wiadomo, że nic nie jest w stanie powstrzymać przyjezdnych przed wygraniem i sprawieniem, że zespół ze Stambułu nie będzie mógł ich wyprzedzić w tabeli grupy E. W trzeciej kwarcie Basket 90 dołożył aż 29 pkt. Świetnie rozumiała się z koleżankami Victoria Jankoska. Druga z Amerykanek w barwach Basketu 90 zamknęła tę część gry trójką, mając łącznie 14 pkt, 10 zbiórek i 9 asyst. Była o krok od triple-double. Trener Gundars Vetra wypuścił ją na boisko na początku czwartej części gry. Jankoska podała do Vitoli, Łotyszka trafiła za dwa (55:85), a Amerykanka dokonała rzadko spotykanego wyczynu. Wtedy też szkoleniowiec dał już jej odpocząć.

A zmienniczki zaczęły dążyć do granicy 100 punktów w meczu. Na półtorej minuty przed końcem za trzy trafiła Morawiec i brakowało do tego niewiele (75:99). Chwilę później faul wymusiła Vitola, wykonała skutecznie dwa wolne i granica trzycyfrowego wyniku została przekroczona.

Drugi mecz grupy E
Ślęza Wrocław - AGU Spor 79:68 (22:16, 20:14, 14:28, 17:10)

Opinie (14) 2 zablokowane

• Jak Stambuł wygrał ten jeden mecz w EuroCupie (2)

• Poprzeczka wyżej (1)

Przed Toruniem to była dobra rozgrzewka.Tam będzie o niebo trudniej.Ania M była oszczędzana na ten mecz dlatego zagrała słabiej.A potem z AGU w czwartek.

• 5 1

• Oszczędzana?

Ludzie litości!!!!!!!!!!!!!! a Jankoska,Vitola,Copper wypompowane do końca.

• 3 6

• widz

Gratulacje dla zawodniczek, dla sztabu i prezesa. Oby tak dalej. Powodzenia w kolejnych meczach.

• 14 0

• Ile wychowanek gra w gdyńskiej drużynie? (3)

To szczere pytanie, bez napinki

• 0 8

• Jakubiuk dziś grała

• 9 0

• Szansa

Teraz jak musi grać jedna Polka w lidze to jest wreszcie konkurencja.Rok temu młode brylowały w drużynie i były pewne,że i tak zagrają nawet będąc bez formy.Teraz muszą 10×więcej trenować,żeby choć zagrać.Trener daje Im dużo szans wykazania się w 4kw (mecz z Widzewem i dzisiaj w Turcji!).I co?I nic!Gdyby nie Skera i Vitola,które weszły pod koniec to punktów by nie było powyżej 100ki.Nie chodzi o tą setkę,ale widać jak na dłoni poziom i Ich narazie umiejętności.Rywalizacja zdrowa musi być w każdej drużynie.Bez tego nie ma postępów.

• 6 1

• No nie za dużo ale kluby przechodzą kryzys to nie piłka nożna ledwo starcza pieniędzy na pierwszą drużynę ale jakby pozbierać wychowanki grające w Polsce powstała by całkiem ciekawa drużyna z szansą na medal .Gdynia i tak stawia na młode zawodniczki w ilu klubach gra 17 czy 18 letnie zawodniczki.

• 2 0

• (1)

Nasza wspaniała Jelena!

• 8 1

• W 4 ostatnich meczach -w dwóch była najgorsza na boisku potem przerwa reprezentacyjna i podładowanie akumulatorów i dwóch kolejnych była najlepsza.Ważne żeby na PO były pełne a nie puste baki.

• 3 0

• Jeżeli w meczu wygranym 32 pkt gra cała dziesiątka po min 13 min to najlepiej świadczy o zespołowości gry (1)