Wiadomości

Starcie Tarnackiego i Jabłońskiego ze światową czołówką

Od czwartku do niedzieli match racingowa rywalizacji odbywać się będzie w pobliżu sopockiego molo.
Od czwartku do niedzieli match racingowa rywalizacji odbywać się będzie w pobliżu sopockiego molo. fot. trojmiasto.tv

Tak silnie obsadzonych regat w match racingu w Polsce jeszcze nie było. Przemysławowi Tarnackiemu, obecnie najwyżej klasyfikowanemu naszemu żeglarzowi w światowym rankingu, udało się zaprosić aż siedmiu rywali z czołowej "20" z Francuzem Pierrem Antoine Morvanem na czele. Ponadto przypomni się Karol Jabłoński, mistrz świata w tej specjalności z 2002 roku. Rywalizację można obserwować z sopockiego molo od czwartku do niedzieli

.

Po raz dziewiąty w Sopocie organizowane są regaty w match racingu zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata, ale nigdy wcześniej nie zgromadziły one tam silnej stawki. Żeglarze do dyspozycji mają pełnomorskie jachty balastowe klasy Diamant 3000. To jednostki o długości 10,6 i szerokości 2,5 metra, mające następujące ożaglowanie: grot: 30 m kw, fok: 15 m kw, spinaker: 85 m kw. W żeglowaniu turystycznym łódkę na ogół prowadzi 6-osobowa załoga. W regatach sternik do pomocy ma tylko trzech żeglarzy.

Przemysław Tarnacki, zawodnik i współorganizator regat, w lipcowej klasyfikacji ISAF World Match Racing Rankings znalazł się na najwyższym w karierze trzynastym miejscu. W Sopocie popłynie on z załogą, z którą przed miesiącem po raz czwarty został mistrzem Polski: Łukaszem Wosickim, Marcinem Banaszkiem i Przemysławem Płóciennikiem (czytaj więcej).

-Stawka jest tak silna, że naszym podstawowym celem jest awans do półfinału. Co prawda trzy lata temu udało nam się w Sopocie wygrać, ale wówczas regaty miały tzw. drugi grade. Teraz jest pierwszy grade, co sprawiło, że do Sopotu przejechali bardzo mocni rywale - mówi Tarnacki, który na ten sezon postawił sobie plan awansu do czołowej "10" światowego rankingu.

Najwyżej klasyfikowanym żeglarzem w Sopot Match Race jest Pierre Antoine Morvan. Francuz jest trzecim sternikiem światowego rankingu, a specyfikę żeglowania przy molo zna doskonale, gdyż wygrał tutaj przed rokiem (czytaj o regatach z 2011 roku).

Tarnacki ma piąty numer rozstawienia, a dopiero z dziewiątką popłynie Karol Jabłoński. Jego ranking - 158. miejsce jednak nie oddaje klasy tego żeglarza, który w przeszłości był w match racingu mistrzem świata (2002) i Europy (2003), a przez 18 miesięcy znajdował się na czele światowego rankingu w tej specjalności. Ostatnio 50-latek rzadziej startuje w tej formule na czym cierpi jego ranking, ale nie umiejętności. Przed rokiem Jabłoński był w Sopocie drugi. Teraz żeglować będzie wspólnie z Markiem Stańczykiem, Dominikiem Niśkiewiczem, Michałem Szmulem.

Tradycyjnie możliwość się ze światową czołówką otrzyma polski żeglarz, którego ranking nie pozwala, aby wejść do regat z urzędu. Tym razem zawody kwalifikacyjne, które odbyły się w Szczecinie przyniosły taką przepustkę Karolowi Górskiemu i to on dopełni stawkę uczestników Sopot Match Race. Można powiedzieć, że nieco szczęśliwie, gdyż w regatach eliminacyjny był on dopiero trzeci. Jednak triumfator Rafał Sawicki wybrał tym razem pracę w biurze organizacyjnym regat, a drugi w Szczecinie - Stańczyk jak wspomnieliśmy jest załogantem Jabłońskiego.

-Zapraszamy kibiców. Na molo przygotowaliśmy dla nich specjalną trybunę. Codziennie na wodę schodzić będziemy około 10.00, a wyścigi trwać będą około ośmiu godzin - mówi Tarnacki.

W czwartek i piątek odbędzie się tzw. round robin, czyli pojedynki jeden na jednego w myśl zasady każdy z każdym. Następnie ośmiu najlepszych sterników zakwalifikuje się do ćwierćfinałów. Od tej fazy obowiązuje już system pucharowy. Pierwsza tura rozegrana zostanie do dwóch wygranych. Kolejne być może nawet do trzech, ale to wszystko zależy od warunków wietrznych, które będą na akwenie.

Lista startowa Sopot Match Racing
1. Pierre Antoine Morvan (Francja, nr 3 w światowym rankingu)
2. Laurie Jury (Nowa Zelandia, 7)
3. Mads Ebler (Dania, 9)
4. Staffan Lindberg (Finlandia, 11)
5. Przemysław Tarnacki (Polska, 13)
6. Eric Monnin (Szwajcaria, 14)
7. Reuben Corbett (Nowa Zelandia, 17)
8. Simone Ferrarese (Włochy, 18)
9. Karol Jabłoński (Polska, 158)
10. Karol Górski (Polska, z kwalifikacji)


Zobacz film z ubiegłorocznych zawodów

Opinie (3)

 • fajna imprezka

  warto to nagłośnić aby ludzie przychodzili

  • 5 1

 • DLACZEGO JA NIC WIEDZIAŁAM???!!! (1)

  No właśnie!!! Jak dzieje się w Trójmieście COŚ ciekawego, widowiskowego, jedynego w swoim rodzaju, to nikt o tym nie mówi, nie jest nagłośnione, człowiek się po fakcie dowiaduje, za to o pierdołach piszą i piszą... Jaka szkoda :(((((

  • 3 1

  • nie dowiedziałeś się po fakcie

   jak pokazuje twoj wpis dowiedzialeś się w czwartek o 16:24
   możesz iść na regaty w piątek, sobotę i niedzielę

   czyli nie po fakcie :)

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane