Piłkarki ręczne Vistalu Gdynia w finale

25 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
W obu gdyński meczach najskuteczniejszą zawodniczką Startu była Hanna Sądej (nr 6), która łącznie zdobyła 15 bramek. W Elblągu obrotową z gry całkowicie wyłączyła Patrycja Kulwińska (z piłką), którą dodatkowo zdobyła w sobotę najwięcej bramek dla Vistalu. W obu gdyński meczach najskuteczniejszą zawodniczką Startu była Hanna Sądej (nr 6), która łącznie zdobyła 15 bramek. W Elblągu obrotową z gry całkowicie wyłączyła Patrycja Kulwińska (z piłką), którą dodatkowo zdobyła w sobotę najwięcej bramek dla Vistalu.

Piłkarki ręczne Vistalu jako pierwsze zameldowały się w finale play-off PGNiG Superligi. Podopieczne Pawła Tetelewskiego wygrały rywalizację ze Startem Elbląg 3-0, a decydujące zwycięstwo odniosły na terenie rywala 24:21 (13:11). Dla gdyńskiego klubu to drugi taki sukces w historii rozgrywek ligowych. W 2012 roku sięgnął on po złoto. O tym, z kim teraz nasza drużyna zagra o tytuł, dowiemy się najwcześniej 27 kwietnia. Po pojedynkach w Lublinie Selgros prowadzi z Pogonią Balticą Szczecin 2-0.

START: Sielicka, Kędzierska - Mielczewska 2, Żakowska 1, Sądej, Waga 5, Cekała, Wolska 3, Jędrzejczyk 1, Aleksandrowicz 3, Szopińska, Lisewska, Grzyb 2, Kołodziejska 4

VISTAL: Gapska, Kordowiecka - Janiszewska 1, Łabuda 1, Niedźwiedź 5, Galińska 1, Dorsz, Kobylińska 3, Kłusewicz, Pawłowska, Zych, Kozłowska 4, Gutkowska 1, Zrnec 2, Kulwińska 6, Andrzejewska

Gdynianki nie przestraszyły się deklaracji Katarzyny Kołodziejskiej. Mistrzyni Polski z 2012 roku w barwach Vistalu Łaczpolu, która nadal na co dzień mieszka w Gdyni, jak na obecną szczypiornistkę Startu przystało, zapewniała, że w "Elblągu będzie zgotowane piekło".

KATARZYNA KOŁODZIEJSKA: W ELBLĄGU ZGOTUJEMY PIEKŁO

Jednocześnie prawoskrzydłowa reprezentacji Polski dużo dobrego mówiła o atutach Vistalu. Określana przez nią mianem "mózgu zespołu" - Iwona Niedźwiedź od razu wzięła odpowiedzialność za wynik na swoje barki. To właśnie rutynowana rozgrywająca zdobyła pierwszą bramkę w sobotę.

Na tym Vistal nie poprzestał. Kolejne akcje skutecznymi rzutami wieńczyły: Katarzyna Janiszewska i dwukrotnie Joanna Kozłowska. Tym samym już w 4. minucie było 4:0 dla gdynianek!

Bramkarka przyjezdnych, Małgorzata Gapska po raz pierwszy tego dnia sięgnęła do siatki w 5. minucie po trafieniu Joanny Wagi. Jednak aż do wyniku 8:4 nie było powodów do niepokoju, gdyż zespół Pawła Tetelewskiego kontrolował sytuację na parkiecie.

Niepotrzebnie na gdynianki przeszły nerwy, które od początku gry towarzyszyły elblążankom. Widać było to choćby przy karnych. W tych próbach zawodziły najlepsze w tym elemencie w obu zespołach: Monika Kobylińska i reprezentacyjna lewoskrzydłowa, Kinga Grzyb.

W 17. minucie Start zbliżył się na 7:8. Na więcej nie pozwoliła Niedźwiedź. Natychmiast zdobyła 9. bramkę dla Vistalu, jednocześnie rozpoczynając kolejny lepszy okres gry przyjezdnych. Trener Tetelewski trafił ze zmianami. Bramki na 11:8 zdobyły bowiem: Maja ZrnecEmilia Galińska.

Końcówka pierwszej połowy znów była nerwowa. Kołodziejska zmniejszyła straty miejscowych na 11:12, a wynik do przerwy ustaliła Patrycja Kulwińska. Na odpoczynek drużyny udały się z 2-bramkową przewagą gdynianek.

Tak fetowano zwycięstwo Vistalu nad Startem w Gdyni po meczu numer dwa półfinału

Obrotowa Vistalu i reprezentacji Polski również otworzyła strzelecki rejestr po przerwie. Byłe gdynianki: Monika AleksandrowiczAgnieszka Wolska zmniejszyły straty na 13:14, ale gdynianki ponownie weszły na wyższe, nieosiągalne dla rywalek obroty.

Doskonale poczynała sobie zwłaszcza Kulwińska, a Start zmarnował kolejnego karnego i na 2 minuty stracił Lidię Żakowską. W 38. minucie Niedźwiedź poprawiła wynik na 18:13. Jednak to nie był koniec bezwzględnej dominacji Vistalu.

W 42. minucie znów szyki defensywne Startu sforsowała Kulwińska. Antoni Parecki nie miał wyjścia. Przerwał grę. Elblążanki przegrywały bowiem już 15:21. Szkoleniowiec Startu zmobilizował podopieczne do walki, ale nie był w stanie odmienić już wyniku tego meczu.

Co prawda w 52. minucie na ławkę kar odesłana została Kulwińska, ale gdynianki nawet na moment nie straciły kontroli nad boiskowymi wydarzeniami. Znów ważną bramkę, tym razem na 24:19 - rzuciła Niedźwiedź.

W ostatnich 6 minutach Vistal nie powiększył już konta, ale nerwów nie było, mimo kary dla Galińskiej, bo Start zdołał trafić tylko dwukrotnie, w tym raz z karnego.

25 kwietnia 2015, godz. 17:30
Start Elbląg
VISTAL Gdynia

3% 11 typowań Start Elbląg
0% 1 typowanie REMIS
97% 332 typowania VISTAL Gdynia

W finale rywalem Vistalu będzie drużyna lepsza w parze Selgros - Pogoń Baltica. Na razie prowadzą lublinianki 2-0, ale mecz numer trzy odbędzie się w Szczecinie 27 kwietnia.

Gdyby gdynianki w walce o tytuł zagrały z Selgrosem to w rywalizacji do trzech zwycięstw dwa pierwsze i ewentualnie piąte spotkanie odbędą się w Lublinie. Natomiast szczeciński rywal oznaczałby, że do Vistal rozpoczynałby i ewentualnie kończył tę batalię u siebie.

Przypomnijmy, że jak na razie w jedynym finale z udziałem gdyńskiego klubu, w 2012 roku ówczesne podopieczne Thomasa Orneborga pokonały KGHM Zagłębie Lubin 3-2, wygrywając decydujący mecz na parkiecie rywala 26:25.

W TAKICH OKOLICZNOŚCIACH GDYŃSKIE PIŁKARKI RĘCZNE ZDOBYŁY JEDYNY TYTUŁ MISTRZOWSKI

W sukcesie z 16 maja 2012 roku z obecnej drużyny Vistalu miały udział tylko: Patrycja Kulwińska, Małgorzata Gapska oraz Loredana Mateescu-Matyka, która aktualnie już nie gra, a jest drugim szkoleniowcem Vistalu.