Trefl awansował do play-off ligi koszykarzy

26 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Paweł Leończyk był w niedzielę nie do zatrzymania. Trafiał tak spod kosza, jak i z obwodu i został najskuteczniejszym koszykarzem meczu ze Startem. Paweł Leończyk był w niedzielę nie do zatrzymania. Trafiał tak spod kosza, jak i z obwodu i został najskuteczniejszym koszykarzem meczu ze Startem.

Koszykarze Trefla wypełnili misję, jaką był awans do play-off. W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego TBL pokonali na wyjeździe Wikanę Start Lublin 87:77 (21:19, 27:11, 22:21, 17:26) i zapewnili sobie ósme miejsce w tabeli. Sopocian poprowadził do najważniejszej części rozgrywek Paweł Leończyk, który trafił w niedzielę 11 z 15 rzutów z gry. W ćwierćfinale Trefl zmierzy się z PGE Turowem Zgorzelec, który pokonał Stelmet Zielona Góra 92:79 i wygrał sezon zasadniczy. W pierwszej rundzie play-off gra będzie toczyć się do trzech zwycięstw jednej z drużyn. Dwa najbliższe spotkania żółto-czarni rozegrają 30 kwietnia i 2 maja w Zgorzelcu.

Wikana Start: Allen 19 (3x3, 5 as.), B. Diduszko 13 (1x3), Ł. Diduszko 8, Lewandowski 6 (5 zb.), Wojdyła 2 oraz Śmigielski 11 (1x3), Wells 9 (6 zb.), Trojan 7, Szczepaniak 2, Czujkowski 0, Kowalski 0

TREFL: Leończyk 26 (2x3), Michalak 14 (5 zb.), Kemp 8 (2x3), Lydeka 6 (8 zb., 5 as.), Popović 0 oraz Vasiliauskas 18 (6x3), Bendzius 9 (1x3, 5 zb.), Stefański 6

ASSECO ZAGRA W ĆWIERĆFINALE ZE STELMETEM

Trefl miał klarowną sytuację przed ostatnią kolejką sezonu zasadniczego Tauron Basket Ligi. Zespół Mariusza Niedbalskiego musiał wygrać, aby z ósmej pozycji zakwalifikować się do play-off i zamknąć listę drużyn, które w najważniejszej części rozgrywek powalczą o mistrzostwo Polski.

Porażka sprawiłaby, że dla żółto-czarnych sezon skończyłby się meczem z Lublinie. Wszystko dlatego, że rywale do ósmej pozycji - Polski Cukier Toruń i Polfarmex Kutno grali między sobą i któryś z nich w takiej sytuacji wyprzedziłby Trefla. A tak, w razie zwycięstwa żółto-czarni mogli skończyć rundę z taką samą liczbą punktów jak torunianie i zespół z Kutna, a to dawało im wyższe miejsce w tabeli. Wszystko dzięki lepszemu bilansowi bezpośrednich starć z Polskim Cukrem oraz Polfarmeksem.

Sopoccy koszykarze zapowiadali przed wyjazdem do Lublina, że grają o życie. Zakończenie sezonu po rundzie zasadniczej byłoby w ich przypadku dużym rozczarowaniem. Dwóch z nich już od początku starcia starało się wziąć sprawy w swoje ręce. Pierwszych 6 pkt dla przyjezdnych zdobył Michał Michalak. Obrońca miał być w tym sezonie jednym z liderów Trefla. Nie zawsze mu to wychodziło, ale w najważniejszym momencie stanął na wysokości zadania.

Wreszcie odpowiednio wykorzystany w ataku mógł poczuć się Paweł Leończyk. Podczas ostatniego meczu z PGE Turowem Zgorzelec podkoszowy był nieco pomijany w ofensywie. Bardzo mało piłek trafiało w jego ręce. Tym razem koledzy robili Leończykowi dużo miejsca pod koszem, a on wykorzystywał to do zdobywania punktów. W pierwszej kwarcie uzbierał ich aż 10. Jego celny rzut na zakończenie tej części sprawiły, że Trefl prowadził 21:19.

W pierwszej kwarcie do kosza rywali z drużyny żółto-czarnych trafiał jeszcze tylko Willie Kemp - 5 pkt. Amerykanin miał jednak inne zadanie związane z defensywą. Starał się wywierać presję na najlepszym strzelcu Startu, Bryonie Allenie. I wychodziło mu to całkiem nieźle.

Wydawało się, że jeśli skutecznie w defensywie zaczną grać pozostali koszykarze Trefla, to ich przewaga na tablicy wyników zacznie rosnąć. I tak też było. Twardą defensywę zapoczątkował w drugiej kwarcie Marcin Stefański. Skrzydłowy zdobył do tego 4 pkt. Kolejnych 6 dołożył Michalak i sopocianie prowadzili 31:22.

Po chwilowej stagnacji w ataku tempo podkręcili Litwini: Sarunas VasiliauskasEimantas Bendizus. Pierwszy z nich trafił za trzy punkty, drugi uczynił to samo, ale wcześniej zdobył także dwa punkty. A kiedy trójkę dołożył również Leończyk, przyjezdni prowadzili w 17 min. 42:29.

Sopocianie znaleźli także słaby punkty u rywali, którym był w pierwszej połowie Isaac Wells. Amerykanin siedmiokrotnie wykonywał rzuty wolne, ale trafił tylko dwa. Tyle samo rzutów, ale za trzy zaliczył w ostatniej minucie drugiej kwarty Vasiliauskas, a przewaga Trefla wzrosła do 18 pkt (30:48).

Po zmianie stron sopocianie poszli na wymianę punktową ze Startem. To dawało im utrzymywanie wysokiej przewagi i pewną drogę do play-off. Dalej świetnie grali Vasiliauskas i Leończyk. Litwin dołożył w trzeciej kwarcie dwa celne rzuty zza linii 6,75 m. Natomiast podkoszowy miał po niej na swoim koncie 22 pkt. A Trefl przed ostatnią częścią gry prowadził 71:50.

Sopocianie mogli już spokojnie spoglądać w stronę Zgorzelca, gdzie o fotel lidera mistrzowie Polski grali ze Stelmetem Zielona Góra. Tam właśnie rozstrzygała się kwestia ich rywala w ćwierćfinale play-off. Ósma drużyna w tabeli zagra w nim z pierwszą. Gospodarze mogli ją osiągnąć wygrywając wyżej niż 7 pkt. Dokonując tego zostali najlepszą drużyną sezonu zasadniczego i do ewentualnego finału zyskali przewagę własnego parkietu.

Wyniki 30 kolejki

• Wikana Start Lublin - TREFL Sopot 77:87 (19:21, 11:27, 21:22, 26:17)
  • Śląsk Wrocław - ASSECO Gdynia 80:65 (17:18, 28:17, 23:16, 12:14)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 63:84 (14:23, 15:17, 16:27, 18:17)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Wilki Morskie Szczecin 85:94 (21:30, 24:22, 21:23, 19:19)
  • PGE Turów Zgorzelec - Stelmet Zielona Góra 92:79 (22:21, 22:10, 21:26, 27:22)
  • Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 86:91 (26:27, 10:22, 21:26, 29:16)
  • Rosa Radom - Jezioro Tarnobrzeg 71:64 (25:21, 10:19, 19:19, 17:5)
  • Polski Cukier Toruń - Polfarmex Kutno 105:84 (31:21, 26:12, 26:24, 22:27)