Stelmet Enea BC Zielona Góra - Trefl Sopot 110:80. Koszykarze dobrze tylko do przerwy

18 grudnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Koszykarze Trefla Sopot po meczu w Zielonej Górze mogą być zadowoleni ze swojej postawy tylko do przerwy. Koszykarze Trefla Sopot po meczu w Zielonej Górze mogą być zadowoleni ze swojej postawy tylko do przerwy.

Trefl Sopot przegrał na wyjeździe ze Stelmetem Zielona Góra aż 80:110 (28:28, 22:18, 14:38, 16:26) na otwarcie 13. kolejki Energa Basket Liga. Dobra gra koszykarzy gości do przerwy zupełnie rozsypała się w trzeciej kwarcie. Ekipa Marcina Stefańskiego zatraciła w niej skuteczność, a w defensywie za dużo pozostawiała swobody rywalom przy rzutach dystansowych. Dlatego o niespodziance trzeba było zapomnieć.

STELMET: Zyskowski 16 punktów (2x3), Hakanson 11 (3x3, 9 as.), Thomasson 9 (3x3), Meier 6 (8 zb.), Gordon 6 (7zb.) oraz Radić 21 (11), Zamojski 12 (2x3), Koszarek 10 (2x3), Ponitka 8 (1x3), Mąkowski 6 (2x3), Wietliński 5 (1x3, 6 zb.), Tkaczyk

TREFL: Medlock 15 (3x3, 8 as.), Leończyk 14 (2x3, 7 zb.), Foulland 10 (15 zb.), M.Kolenda 6, Ayers 2 oraz Roberson 8 (1x3), Ł.Kolenda 13 (1x3), Kowalenko 6 (1x3), Kamiński 4, Rompa 2, Kurpisz

Oba zespoły zaczęły z takim animuszem jakby w Zielonej Górze miał paść trzycyfrowy wynik. Ostatecznie udało się to tylko gospodarzom.

Koszykarze Asseco Arki Gdynia wyeliminowani z Eurocup - relacja z ostatniego meczu

Jednak początkowo Trefl nie robił sobie nic z tego, że Stelmet to w tym sezonie trzecia najlepsza defensywa Energa Basket Ligi. Sopocianie inauguracyjną kwartę zakończyli przy skuteczności blisko 60 procent.

Nie minęło 100 sekund, a goście prowadzili już 7:4. Pierwsze skrzypce grał Carlos Medlock. Amerykanin trafił dwa rzuty, a przy trzecim - Michała Kolendy - asystował.

Korzystny wynik dla Trefla utrzymywał się do 8. minuty. Ekipa Marcina Stefańskiego prowadziła m.in. 18:12. Hasło do pościgu miejscowym dał Przemysław Zamojski, w przeszłości m.in. skrzydłowy żółto-czarnych. Ostatecznie to goście musieli ratować remis w końcówce pierwszej kwarty. Udało się to im po nieco szalonym rzucie za trzy punty Medlocka.

W drugiej kwarcie scenariusz był bardzo podobny do tego, który widzieliśmy w poprzednich 10 minutach. Znów dobrze zaczęli goście. Zza łuku trafili: Witalij KowalenkoJeff Roberson, a potem dwukrotnie z rzędu punktował Paweł Leończyk. Tym samym w 13. minucie było już 40:30 dla Trefla.

Stelmet przed przerwą kilka razy zbliżał się na punkt kontaktowy, ale tym razem nie zdołał przejąć inicjatywy. Przy 47:46 rzut za trzy Łukasza Kolendy ustalił wynik po 20 minut gry. Na uwagę nadal zasługiwała skuteczność Trefla w rzutach za 2 punkty, która wynosiła 63 procent.

Marcin Stefański, trener Trefla Sopot - wywiad

Niestety, przerwa diametralnie zmieniła dyspozycję Trefla. Uleciała zarówno snajperska skuteczność jak i były coraz większe kłopoty w defensywie. Nawet jeśli po niecelnych rzutach sopocianie zdążyli wrócić do obrony to się w niej źle ustawiali. Bardzo dużo miejsca Stelmet miał na obwodzie i zaczął jak na zawołanie trafiać za trzy.

Na początku 30. minut przewaga gospodarzy urosła już do 20 punktów (79:59). Duża w tym zasługa Ivicy Radicia, Mimo że mecz zaczynał poza pierwszą "5" to grę skończył z double-double, czyli dwucyfrowym wynikiem punktów i zbiórek.

Ponadto musiał pilnować się Robertson, gdyż miał na koncie 4 faule. Ostatecznie jako pierwszy przymusowo opuścił boisko w Treflu Medlock. Nie pomogły protesty Amerykanina, który w ogóle kwestionował, że faulował Zamojskiego. Sędziowie nie tylko przydzielili mu piąte przewinienie, ale uznali, iż było ono niesportowe.

W czwartej kwarcie obaj trenerzy sprawdzali głównie jakość i "długość" swoich ławek rezerwowych. Nic nie mogło uchronić Trefla od piątej porażki w tym sezonie. Rezerwowy Kacper Mąkowski na niespełna 3 minuty przed końcem gry rzutem za trzy punkty złamał barierę 100 punktów. Sopocian po raz pierwszy w bieżących rozgrywkach spotkała taka przykrość.

Wyniki 13 kolejki

• ASSECO ARKA GDYNIA - King Szczecin 83:82 (25:19, 13:28, 25:14, 20:21)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - TREFL SOPOT 110:80 (28:28, 18:22, 38:14, 26:16)
  • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 71:98(17:28, 24:21, 23:24, 7:25)
  • HydroTruck Radom - PGE Spójnia Stargard 75:77 (13:19, 16:19, 16:19, 30:20)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - GTK Gliwice 96:104 (31:30, 22:21, 32:26, 11:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polpharma Starogard Gd. 74:84 (17:17, 25:19, 18:25, 14:23)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - Anwil Włocławek 96:98 (28:27, 18:23, 31:29, 29:19)
  • Polski Cukier Toruń - Start Lublin 78:75 (17:15, 23:25, 17:15, 21:20)

Opinie (16) 1 zablokowana

• Druga połowa 30:64

Nie pamiętam czegoś takiego

• 8 0

• Trudno. Akurat ten mecz ze Stelmetem w obecnej formie można było wkalkulować w pulę porażek.

A to czy 1 pkt czy 30 to już ma mniejsze znaczenie, chociaż faktycznie kiepski styl w drugiej połowie.
    Takie jest nasze miejsce w szeregu w tym sezonie i nie ma co psioczyć. Trzeba się skupić na kolejnych meczach i tyle.
    BTW To co sędziowie odgwizdali z 5-tym przewinieniem Carlosa to było naprawdę żenujące. Jak oni dostaja licencję i to cała trójka? Już samo przewinienie było dość wątpliwe a jeszcze odgwizdane jako niesportowe??? Oczywiście to nie miało znaczenia dla przebiegu spotkania bo i tak już dostawliśmy sporo w papę. Tym niemniej liga powinna wyciągać konsekwencje wobec takiej pracy dobrze przecież opłacanych sędziów.

• 10 3

• brak ławki. Jak zwykle

• 5 1

• Jest fajnie a potem jak zwykle katastrofa (6)

I znów to samo. Do pewnego momentu gramy w miarę dobrze, po czym następuje szybko-łatwy odjazd przeciwnika i już nie możemy go dogonić. Ten mecz pokazał, że najprawdopodobniej górna ósemka będzie szczytem możliwości naszych koszykarzy. Raz udało się z Anwilem, ale reszta czołówki wygrywała z nami kilkunastoma punktami. Chyba że lekcja z tego meczu zaowocuje w dalszej fazie rozgrywek i może da się ugrać coś więcej.

• 6 0

• Po poprzednim sezonie będę zadowolony z tego że jesteśmy średniakiem ligowym (4)

Oczywiście wolałbym, żebyśmy byli w czołówce ale może to jeszcze nie teraz. Jesteśmy na takim miejscu jak gramy i gramy adekwatnie do miejsca, na którym jesteśmy

• 2 0

• właśnie (3)

Trefl to póki co nie Anwil, Polski Cukier czy Stelmet, ale kto wie co dalej się wydarzy...

• 1 0

• (2)

Bez transferów a nie zanosi się na to będzie walka by zostać w ósemce i grac w play-off, których nie było już ładnych parę lat

• 1 0

• Przecież okienko transferowe otwiera się w styczniu, jakieś ruchy na pewno będą (1)

wcześniej po prostu nie można robić transferów

• 0 3

• trochę więcej wiedzy, mnie dezinformacji

Watts w Dąbrowie, Dukes w Legii - tylko z ostatniego tygodnia, to co to jest jak nie transfery?!

• 2 0

• Górna ósemka po lewej

Co jest lepszego od górnej ósemki? jest jakaś nadgórna ósemka?

• 0 0

• zimny prysznic

Przyda się rozgrzanym kibicom zimny prysznic.
    Nadspodziewanie dobry ten sezon ale walki o medale to raczej nie wróżę.

• 2 2

• Wzmocnienia

Czas na wzmocnienia, jeżeli chcemy coś grać o coś to trzeba 1-2 zawodników bo obecna sytuacja fizycznie jest niemożliwa do ogarnięcia sukcesów