Stoczniowiec Gdańsk - Ciarko STS Sanok 2:3. W piątek ostatni mecz hokeistów

Rafał Sumowski
17 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
Stoczniowiec w drugiej tercji meczu z Ciarko STS objął prowadzenie, ale na krótko. To goście cieszyli się po meczu ze zwycięstwa. Stoczniowiec w drugiej tercji meczu z Ciarko STS objął prowadzenie, ale na krótko. To goście cieszyli się po meczu ze zwycięstwa.

Stoczniowiec Gdańsk przegrał z Ciarko STS Sanok 2:3 (0:1, 2:0, 0:2) w ostatnim w tym sezonie meczu na własnym lodzie, choć prowadził na przełomie drugiej i trzeciej tercji. W piątek, 19 lutego o godz. 18 podopieczni Krzysztofa Lehmanna zakończą rozgrywki wyjazdowym spotkaniem z GKS Tychy. Bez względu na wynik zajmą 10. miejsce, ale nie grozi im degradacja, bo z Polskiej Hokej Ligi nie spada żadna drużyna.

0:1 Riku Sihvonen as. Eeyu Elo - Eemerli Piippo 18:47
1:1 Filip Pesta as. Mateusz Strużyk - Mateusz Rompkowski 34:00
2:1 Maciej Rompkowski as. Jakub Stasiewicz - Oskar Lehmann (5 na 4) 36:46
2:2 Jesperi Viikila as. Piippo - Elo (5 na 4) 40:56
2:3 Bartosz Florczak as. Maciej Witan - Hubert Demkowicz 46:50

STOCZNIOWIEC: Szczepkowski; Mateusz Rompkowski, Wala - Vitek, Mocarski, Zając; Lehmann, Leśniak - Strużyk, Pesta, Stasiewicz; Liśkiewicz, Maciej Rompkowski - Michał Rybak, Sadowski, Maciej Rybak; Żurawski, Bondarenko - Wołoszyk, Drozd-Niekurzak, Łabinowicz

Ciarko STS: Spesny; Olearczyk, Rąpała - Strzyżowski, Wilusz, Biały; Kameneu, Piippo - Elo, Viikila, Sihvonen; Demkowicz, Biłas - Bukowski, Witan, Filipek

Ostatnie w tym sezonie spotkanie na własnym lodzie Stoczniowiec rozpoczął błyskawicznym atakiem i uderzeniem Filipa Pesty. Patrik Spesny ani myślał skapitulować, zaś bliski zachowania czystego konta w pierwszej tercji był również Mikołaj Szczepkowski, który rozpoczął mecz w pierwszym składzie gospodarzy kosztem Wiktora Solińskiego.

Stoczniowiec Gdańsk - Ciarko STS Sanok. PHL przywróci limit obcokrajowców?

Tuż przed końcem partii Eetu Elo wrzucił jednak krążek spod niebieskiej linii a w zamieszaniu pod bramką do krążka dopadł Riku Sihvonen i skierował go prosto pod poprzeczkę. Chwilę później Finowie mogli zamienić się rolami, ale Szczepkowski odbił gumę po uderzeniu Elo.

Stoczniowiec nie był w stanie wykorzystać prawie minutowej podwójnej przewagi na początku drugiej tercji, gdy na ławce kar przebywali Bogusław RąpałaKonrad Filipek. Później do pustej bramki nie trafił Elo, a Spesny zatrzymał mającego przed sobą znakomitą okazję Pestę.

Ten ostatni doczekał się wreszcie trafienia. Filip wykorzystał zamieszanie pod bramką i oddał strzał, po którym krążek wpadł do bramki odbijając się od słupka. Chwilę później gdańszczanie znów grali w podwójnej przewadze, a ostatnie przy układzie sił 5 na 4 prowadzenie Stoczniowcowi dał Maciej Rompkowski, który przycelował tuż przy słupku i kompletnie zaskoczył Spesnego.

Trener Marek Ziętara, który jeszcze w ubiegłym sezonie prowadził Lotos PKH Gdańsk, a do Sanoka przeniósł się dopiero po wycofaniu tego klubu, szybko wymógł na swoich podopiecznych, aby wzięli się w garść. Na wyrównanie potrzebowali zaledwie 55 sekund trzeciej tercji. Podczas gry w przewadze spod niebieskiej linii kropnął Eemeli Piippo a tor lotu krążka zmienił Jesperi Viikila i było 2:2.

Niedługo później prowadzenie sanoczanie odzyskali prowadzenie. Pod bramką Szczepkowskiego zrobił się "kocioł", w którym najczujniej zachował się Bartosz Florczak i umieścił krążek w siatce. Ta zdobycz ustaliła wynik spotkania, gdyż gdańszczanie nie zdołali odpowiedzieć a Sihvonen w 58. minucie nie zdołał wykorzystać rzutu karnego trafiając w słupek. W piątek o godz. 18 Stoczniowiec skończy sezon wyjazdowym meczem z GKS Tychy

10 Stoczniowiec Gdańsk 35 2 0 0 33 40:181 6
W sezonie zasadniczym każda drużyna rozegra po 36 spotkań. Najlepsze ósemka awansuje do play-off. Zespołu z miejsc 9 i 10 kończą sezon. Nikt nie spada.
Tabela wprowadzona: 2021-02-17