Wiadomości

Stoczniowiec Gdańsk. Krzysztof Lehmann: Dajmy szansę. 3 lata na budowę drużyny

Stoczniowiec Gdańsk

Krzysztof Lehmann (z prawej, obok Josef Vitka) w najbliższym sezonie będzie pracował bez presji na wynik. Szkoleniowiec dostał 3 lata na budowę drużyny, która ma zadomowić się w Polskiej Hokej Lidze.
Krzysztof Lehmann (z prawej, obok Josef Vitka) w najbliższym sezonie będzie pracował bez presji na wynik. Szkoleniowiec dostał 3 lata na budowę drużyny, która ma zadomowić się w Polskiej Hokej Lidze. fot. W.Figurski/400mm.pl

- Dajmy tej drużynie szansę. Pracujemy i gramy tam, gdzie mamy zatrudnienie, to jest życie. Żaden z moich zawodników nie jest niczemu winny, chcą robić swoje, tam gdzie mają taką możliwość - mówi trener Krzysztof Lehmann. Trener hokeistów Stoczniowca Gdańsk ma 3 lata na to, aby zbudować zespół, który zadomowi się w Polskiej Hokej Lidze. - Najbliższy sezon chcemy przeżyć bez kontuzji i wielkich porażek. Najtrudniej jest zawsze ruszyć - przyznaje 50-letni szkoleniowiec.Stoczniowiec Gdańsk. Wraca trzech hokeistów, jeden odchodzi. 12 drużyn w PHLRafał Sumowski: W minionym sezonie poprowadził pan Stoczniowca do 2. miejsca w I lidze. Od jakiego czasu szykował się pan do tego, by poprowadzić drużynę w najlepszej klasie rozgrywkowej?

Krzysztof Lehmann: Gdzieś w kuluarach człowiek cały czas myślał o tym żeby poprowadzić zespół w PHL. W końcu tak dla trenerów jak i zawodników cała praca polega na tym, aby dotrzeć na najwyższy poziom. Bardzo się cieszę, że powstała taka możliwość. Zdajemy sobie sprawę, że będzie ciężko. Najbliższy sezon chcemy przeżyć bez kontuzji i wielkich porażek. Jesteśmy w trakcie budowania drużyny. Ten etap przewidziany jest na 3 lata, a cały projekt na kilkanaście. Myślę, ekstraliga zagości u nas na długie lata, nie mam co do tego wątpliwości. Najtrudniej jest zawsze ruszyć.

Sześć hokeistek Stoczniowca Gdańsk w reprezentacji Polski U-18


34 hokeistki zostały powołane do reprezentacji Polski do lat 18, która trenować będzie od 19 do 26 sierpnia na zgrupowaniu w Opolu. Nowa selekcjoner - Magdalena Jabłońska wskazała m.in. na sześć hokeistek Stoczniowca Gdańsk.

Z drużyny aktualnych wicemistrzyń kraju powołania otrzymały: Maja Brzezińska, Julia Grzelak, Olga Jaskulska, Julia Łapińska, Magdalena ŁapieśNadia Ratajczak.


Stoczniowiec Gdańsk. Dawid Maciejewski, Oskar Lehmann powrót, Michał Naróg odejścieCzyli czekają pana 3 lata pracy bez presji na wynik?

W tym czasie mam zbudować zespół. Następnie usiądziemy na spokojnie i ocenimy co się udało, a co nie. Mamy plan na rozwój, ale to nie jest plan, który zakłada wytyczanie konkretnych miejsc co sezon. Potrzebujemy dużo cierpliwości i spokoju. Chcemy aby do tego klubu stopniowo wracali gdańscy wychowankowie.

Koncepcja zakłada połączenie młodzieży z doświadczonymi hokeistami jak Josef Vitek, Mateusz Rompkowski czy Dawid Maciejewski. Spotkałem się jednak z opiniami, że grupa, którą pan dysponuje to są zbyt młodzi chłopcy i wystawianie ich w PHL to jest wręcz narażanie ich zdrowia. Co pan na to?

Wiemy, że w naszym środowisku gdańskiego hokeja jest ostatnio gorąco i dużo osób zabierało głos. Ja chcę uspokoić działaczy i zawodników. Razem z Josefem Vitkiem, który będzie grającym asystentem, mamy głowy na karku. Nie wpuścimy na lód zawodników, dla których to by było niebezpieczne. Trenują z nami 17-latkowie, ale to nie jest tak, że dzieci będą grać w meczach. Chłopaki w wieku 20 czy nawet 19 lat zasługują jednak na to, aby dostawać szanse. Tak jak wspomniałem wcześniej, skład nie jest jeszcze zamknięty. Cały czas prowadzimy rozmowy i zamierzamy wesprzeć zespół jeszcze kilkoma doświadczonymi graczami. Powiem wprost, że nie będzie to na razie drużyna o wielkich aspiracjach, ale taka, która pozwoli nam przetrwać ten trudny sezon. Zapewniam jednak, że jako osoba od 30 lat związana z hokejem, nie będę nikogo narażał na utratę zdrowia.

Bagiński, Chmielewski i Marzec oburzeni sytuacją w Gdańsku. Miasto nie uratuje PKHUjmijmy to delikatnie - wielu kibiców nie jest przychylnych Stoczniowcowi po tym jak z rozgrywek wycofało się PKH, dla którego zresztą pracował pan na samym początku jego istnienia, w I lidze razem z trenerem Januszem Bochińskim. Nie obawia się pan, że walka o kibiców będzie jeszcze trudniejsza niż ta na tafli?

Powiem szczerze, trochę się obawiam jak to będzie podczas pierwszych meczów. Potrzebujemy spokoju i zrozumienia, "hejt" na pewno nie pomoże tym chłopakom. W Gdańsku została jedna drużyna i pamiętajmy, że walczymy o hokej w Gdańsku. Dajmy tej drużynie szansę. Zarówno trenerzy jak i zawodnicy są koniec końców najemnikami. Pracujemy i gramy tam, gdzie mamy zatrudnienie, to jest życie. Nie jesteśmy ani pierwsi, ani ostatni na świecie, którzy stają przed dylematami czy grać w tym klubie czy w innym. Żaden z moich zawodników nie jest niczemu winny, chcą robić swoje, tam gdzie mają taką możliwość.

Czy wyjaśniła się już przyszłość Igora Smala?

Igor jest po słowie z Zagłębiem Sosnowiec. Przyjąłem tę informację bardzo osobiście, bo bardzo w niego wierzę. To jest zawodnik, który za 2-3 lata powinien być powoływany regularnie do pierwszej reprezentacji Polski. Jest mi żal, że wybrał Sosnowiec, ale drzwi w Gdańsku ma zawsze otwarte. Dla wychowanków budujemy tę drużynę i to na nich chcemy stawiać w kolejnych latach.

Czy w grupie, którą dysponował pan w I lidze, widzi pan zawodników zdolnych do tego, by już teraz pokazać się z dobrej strony w PHL?

Jest kilku chłopaków, na których liczę w szczególności: Jakub Wala czy Bartosz Liśkiewicz, który dostał powołanie do kadry U-20. Wiele spodziewam się po Bartoszu Wołoszyku. Choć nie dostał wielu szans w PKH, to zawodnik warty uwagi. Krystian Mocarski to dla mnie zawodnik na środek podstawowego ataku i myślę, że ustawienie razem z Josefem Vitkiem pomoże mu w dalszym rozwoju. Kacper Niedźwiecki czy Daniel Drąg fizycznie też są już w stanie zmierzyć się z ekstraligą. Chłopakom czasem może zabraknąć czegoś od strony taktycznej czy technicznej, ale wiem, że wszyscy są gotowi walczyć i zostawić serce na lodzie.

Polska Hokej Liga. Stoczniowiec z licencjąDrużyna na razie będzie półamatorska?

Tak, wielu zawodników będzie chodziło do pracy, a treningi będą popołudniami. Ja też nie chciałem przewracać całego życia do góry nogami i pracę w klubie będę łączył z pracę w szkole, gdzie jestem wicedyrektorem do spraw sportowych. Składamy ponadto sztab złożony z ludzi związanych z gdańskim hokejem. Jako kierownik drużyny pomoże nam Zenon Obłoński a masażystą będzie Jakub Munch, który był moim wychowankiem.

Skończyliście pierwszy etap przygotowań. Jak prezentują się kolejne przed startem ligi zaplanowanym na 13 września?

Skończyliśmy pracę nad siłą i wytrzymałością. Poświęciliśmy na to cztery tygodnie. Trzy razy w tygodniu były zajęcia w siłowni i dwa razy kondycyjne. Teraz zawodnicy dostali czas na indywidualne treningi. 27 lipca wrócimy do wspólnych zajęć. Liczę na to, że na lód wejdziemy 3 sierpnia.

Ruchy transferowe Stoczniowca Gdańsk przed sezonem 2020/21:Przyszli: Filip Pesta (pozycja: napastnik, poprzedni klub: Lotos PKH Gdańsk, umowa na rok z opcją przedłużenia), Michał Rybak (napastnik), Maciej Rybak (napastnik, obaj Naprzód Janów, kontrakty na 5 lat), Oskar Lehmann (obrońca, Lotos PKH Gdańsk, kontrakt na rok z opcją przedłużenia), Dawid Maciejewski (obrońca, bez klubu, kontrakt na rok z opcją przedłużenia), Michał Kieler (bramkarz, GKS Katowice, kontrakt na 3 lata), Mateusz Rompkowski (obrońca, Comarch Cracovia, kontrakt na 5 lat), Josef Vitek (napastnik, Lotos PKH Gdańsk, kontrakt na 3 lata)

Zostają:
trener - Krzysztof Lehmann
bramkarze - Wiktor Soliński, Mikołaj Szczepkowski
obrońcy - Bartosz Liśkiewicz, Gilbert Leśniak, Kacper Fruczek, Wiktor Wenz, Jakub Wala
napastnicy - Wiktor Trzebiatowski, Bartosz Wołoszyk, Krystian Mocarski, Szymon Łabinowicz, Mikołaj Krasakiewicz, Adam Laskowski, Dimitri Szczerbakow, Kacper Niedźwiecki, Mateusz Strużyk, Dimitri Bondarenko, Daniel Drąg

Mogą zostać: Artiom Żurawski (obrońca, paszport: Białoruś), Arseni Żurawski (napastnik, Białoruś, wypożyczenie z Dynamo Mińsk), Andrei Samsonowicz (obrońca, Białoruś, przechodzi rehabilitację)

Odchodzą: Igor Smal (napastnik, trenuje z Zagłębiem Sosnowiec), Michał Naróg (obrońca, wykupienie kontraktu, trenuje z Zagłębiem Sosnowiec)

Opinie (242) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Kyrie eleison

  Ocieplanie czas zacząć. Nikt z nas nie ma problemów z zawodnikami - nie odwracajcie kota ogonem. Pojedynczo trzymam kciuki za każdego z nich, ale na mecze na pewno nie przyjdę. Jak ktoś chce chodzić na Kostnicę, jego sprawa. Takie to modne dziś - każda krytyka (Kostnicy, tego jak traktuje się inne podmioty, patrz PKH, warunki w Olivii itp. itd),, to od razu "hejt" ;-) Wygodna sprawa.

  • 98 16

 • Stoczniowcowi mozna

  Kosteckiemu niekoniecznie.
  No i kiedy Kostecki odniesie się do stawianych mu zarzutów przez środowisko Gdańskiego hokeja?
  Na Dulkiewicz też nie ma co liczyć...

  • 91 4

 • "Walczymy o hokej w Gdańsku", naprawdę?

  Szczyt obłudy. Pani Prezydent, przez ile kolejnych lat to całe towarzystwo wzajemnej adoracji pod batutą pana Marka będzie niszczyć ten piękny sport w Gdańsku?

  • 83 10

 • Problemem jest tylko i wyłącznie jedna wiadoma osoba. Trybuny byłyby pełne, gdyby zmienił się zarząd a tak niestety - przykre, ale większość bardzo zaangażowanych kibiców po prostu odpuści temat hokeja w Gdańsku. Raz już sytuacja była przerabiana i nikt nie chce się znowu w to wkręcać. Ten Pan z wywiadu wie przecież najlepiej jak sprawy wyglądają.

  • 66 3

 • Kibice pokrzycza, pokrzycza
  powyzywaja i wszystko wróci do normy. Osobiście nie znoszą grubasa ale nie podoba mi się,że rykoszetem dostaną zawodnicy

  • 9 68

 • Właśnie tacy jak Ty dają ciche przyzwolenie, aby działo się tak jak się dzieje. Tym sposobem Kostnica dalej będzie panować, a teraz jest okazja, aby się zjednoczyć przeciwko. Nic się nie stało? Karawana idzie dalej; najgorzej. Zawodników nikt nie obraża, niech sobie grają, bo nie mają wyjścia.

  • 35 4

 • Dodając do wypowiedzi - Panie Krzysztofie , niech Pan nie mówi, że to hejt, wie Pan najlepiej o co chodzi. Przykro się czyta , gdy tak pięknie zamiata się pewne kwestie pod dywan i całość nazywa hejtem.

  • 41 3

 • Panie Lehmann, Stoczniowca nie ma. Został pogrzebany w 2011 przez Grubego Grabarza.

  Teraz PKH został skasowany przez Grabarza.

  A to co usiłuje teraz wcisnąć kibicom Gruby z pomocą Turnosia nie jest żadnym Stoczniowcem tylko KS Kostnica.

  Stoczniowiec to kibice, którzy byli wierni przez wiele lat, pomimo słabych wyników (1 brąz przez 40 lat). I co ci kibice dostali od Grubego w 2011? Likwidację drużyny którą kochali.
  A gdy kibice sami stworzyli nową ekipę, to Gruby od pierwszego dnia rzucał jej kłody pod nogi. Aż w końcu swój cel osiągnął.

  Nie oczekujcie więc że ludzie nagle to zapomną i przyjdą dopingować Kostnicę.
  Zapewne zjawi się kilkaset osób, ale klimatu dawnej Stoczni i tego co odrodziło się dzięki PKH to długo na trybunach nie zobaczycie.
  A wszystkiemu winien jest Marek Kostecki. Wykopcie jego z Olivii to może i kibice wrócą.

  • 101 15

 • Takie gadanie, to obrażanie kibiców

  Nikt nie "hejtuje" zawodników czy współpracowników klubu - takie życie, pracować trzeba. Ale to, co od lat wyprawia kostek, to się po prostu w głowie nie mieści, a to wszystko za przyzwoleniem miasta. Także najlepszego dla Stoczni, zawodników, ale póki kostek tam działa, złotówki nie dołożę.

  • 70 7

 • Panie trenerze, nie ma żadnego hejtu na zawodników.

  Ale w klubie wciąż rządzi grabarz Kostecki, który nie dość że sam zlikwidował drużynę 9 lat temu to jeszcze swoimi brudnymi zagrywkami dobił PKH.
  I pan dobrze o tym wie że to przeciw Kosteckiemu są kibice. Nie przeciw zawodnikom czy trenerom.

  • 70 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Stoczniowca

Najlepiej typujący wyniki Stoczniowca

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. PIOTR Radelski 34 68 97.1%
2. Bartosz Borkowski 36 67 94.4%
3. Renata Koczyńska 36 67 94.4%
4. Waldemar Niklas 36 66 97.2%
5. Izabela Dymkowska 36 66 94.4%

Tabela końcowa

Polska Hokej Liga
M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 JKH GKS Jastrzębie
2 Comarch Cracovia
3 GKS Tychy
4 GKS Katowice
5 Energa Toruń
6 Re-Plast Unia Oświęcim
7 Podhale Nowy Targ
8 Ciarko STS Sanok
9 Zagłębie Sosnowiec
10 STOCZNIOWIEC

W sezonie zasadniczym każda drużyna rozegrała po 36 spotkań. Najlepsze ósemka awansowała do play-off. Zespoły z miejsc 9 i 10 skończyły sezon bez spadku, ale Stoczniowiec ogłosił, że nie przystąpi do kolejnych rozgrywek.

Playoff

Ćwierćfinały
GKS Tychy
1 miejsce po rundzie zasadniczej
4
JKH GKS Jastrzębie
2 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Ciarko STS Sanok
8 miejsce po rundzie zasadniczej
0
Tauron Podhale Nowy Targ
7 miejsce po rundzie zasadniczej
0
GKS Katowice
4 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Energa Toruń
3 miejsce po rundzie zasadniczej
2
Re-Plast Unia Oświęcim
5 miejsce po rundzie zasadniczej
2
Comarch Cracovia
6 miejsce po rundzie zasadniczej
4
Półfinały
GKS Tychy
zwycięzca ćwierćfinału 1
2
JKH GKS Jastrzębie
zwycięzca ćwierćfinału 3
4
Comarch Cracovia
zwycięzca ćwierćfinału 2
4
GKS Katowice
zwycięzca ćwierćfinału 4
1
Finał
JKH GKS Jastrzębie
zwycięzca półfinału 1
4
Comarch Cracovia
zwycięzca półfinału 2
1

Terminarz

19.02 (pt) godz.18:00 GKS Tychy 10:0 bez publiczności STOCZNIOWIEC Gdańsk
17.02 (śr) godz.18:00 STOCZNIOWIEC Gdańsk 2:3 bez publiczności Ciarko STS Sanok
05.02 (pt) godz.18:30 STOCZNIOWIEC Gdańsk 0:11 bez publiczności Zagłębie Sosnowiec LIVE!
02.02 (wt) godz.18:30 STOCZNIOWIEC Gdańsk 2:8 bez publiczności GKS Katowice LIVE!
31.01 (nd) godz.17:00 Energa Toruń 3:1 bez publiczności STOCZNIOWIEC Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane