50 km/h na łyżwach w short tracku

6 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 15:43 (6 marca 2016)

Tak walczono w mistrzostwach Polski w short tracku na 1500 metrów

W hali "Olivia" rozegrano mistrzostwa Polski w short tracku. Z czteroosobowej ekipy Stoczniowca Gdańsk najlepiej spisała się Monika Grządkowska, która zajęła trzecie miejsce w Super Finale na 3000 metrów, na dwóch dystansach była czwarta, a w sprincie piąta. Tuż poza podium i to aż trzykrotnie kończył biegi najlepszy z miejscowych zawodników - Michał Kłosiński.

To było warto zobaczyć na żywo. Momentami najlepsi na liczącej nieco ponad 111 metrów pętli rozpędzają się do 50 km/h!

- Na pewno trzeba mieć odwagę, ale i trochę szaleństwa. Jednak mnie już trudno to oceniać, gdyż od 20 lat jeżdżę na łyżwach, że stało się to dla mnie czymś naturalnym. Na 500 metrów trzeba mieć szybkość, ale na dłuższych dystansach liczy się przede wszystkim wytrzymałość, którą trzeba wypracować ciężką pracą treningową - mówiła Monika Grządkowska, najlepsza zawodniczka Stoczniowca.
W Gdańsku stawili się wszyscy najlepsi w kraju w short tracku, który od 1992 roku znajduje się w oficjalnym programie igrzysk. Kilkoro startujących w "Olivii" ma aspiracje, by zostać olimpijczykami w 2018 roku.

PRZECZYTAJ WYWIAD Z MONIKĄ GRZĄDKOWSKĄ

Na to liczy m.in. Monika. W sobotę Grządkowska medal przegrała zaledwie o 0,222 sekundy na 1500 metrów, a na 500 metrów wygrała finał B, co dało jej w końcowej klasyfikacji 5. miejsce.

- 500 metrów to nie moja bajka. Biegam oczywiście na 100 procent, ale bez żadnej presji i stawiania sobie konkretnych celów. Najlepsze wyniki osiągam i też najlepiej się czuję na 1000 metrów. W dwóch ostatnich sezonach w tej konkurencji zdobywałam na mistrzostwa Polski seniorów. w Gdańsku liczę co najmniej na powtórkę. Zresztą tak jak na 1500 metrów, bo na tym dystansie rok temu byłam też czwarta - podkreślała w sobotni wieczór Grządkowska.
Jednak ostatniego dnia mistrzostw na 1000 metrów finiszowała w finale czwarta ze stratą ponad sekundy do medalu.

Częściowo to niepowodzenie powetowała sobie w Super Finale. Wystartowało w nim osiem najlepszych zawodniczek mistrzostw, a zawodniczka Stoczniowca przyjechała do mety jako trzecia. Za ten wynik nie było jednak medalu. Ta konkurencjach była punktowana do wieloboju, a w nim także dla gdańszczanki nie starczyło miejsca na podium.

Pierwszego dnia mistrzostw Polski Monika Grządkowska (pierwsza z lewej) zajmowała 4. i 5. miejsce. W niedzielę łyżwiarka Stoczniowca Gdańsk liczy na medal na swoim koronnym dystansie 1000 metrów. Pierwszego dnia mistrzostw Polski Monika Grządkowska (pierwsza z lewej) zajmowała 4. i 5. miejsce. W niedzielę łyżwiarka Stoczniowca Gdańsk liczy na medal na swoim koronnym dystansie 1000 metrów.
Natomiast blisko medalu był Michał Kłosiński. Na 1500 metrów gdańszczanin zajął 4. miejsce. Do podium zabrakło blisko 3 sekund.

- Nie czuję się za mocno w sprincie, wolę dłuższe dystanse. 1500 metrów stanowiło dla mnie właśnie clou tych mistrzostw. 4. miejsce było takim celem minimum na tym dystansie. Można powiedzieć, że jestem zadowolony, bo widać było różnicę, chłopaki, którzy zdobyli medale byli tego dnia dużo mocniejsi ode mnie. W niedzielę postaram się powalczyć na 1000 metrów oraz zakwalifikować do finału 3000 metrów, w którym pojedzie tylko 8 najlepszych z wcześniejszych finałów - deklaruje Michał.
Na 1000 metrów zawodnik Stoczniowca ponownie zajął 4. miejsce. Tym razem do medalu zabrakło mu około 0,7 sekundy. Również czwarty był Michał w Super Finale na 3000 metrów. Tym razem 3. lokata "odjechała" na blisko 2 sekundy. Ta ostatnia konkurencja wchodziła w skład wieloboju.

Natomiast na 500 metrów Kłosiński awans do półfinałów przegrał o błysk łyżwy. Do awansującego jako ostatni Pawła Adamskiego zabrakło mu 0,037 sekundy!

Drugi startujący w mistrzostwach łyżwiarz Stoczniowca zakwalifikował się do finał B na 1500 metrów. Jan Franaszczuk z wynikiem 2:45.420 uplasował się ostatecznie na 11. miejscu na tym dystansie.

Największą gwiazdą mistrzostw był Bartosz Konopko. Zawodnik Juvenii Białystok wygrał biegi na 500, 1000 i 1500 metrów, a także okazał się najlepszy w wieloboju. Nie jest to niespodzianką, gdyż w tym roku wywalczył on brąz na 3000 metrów i był czwarty na 500 metrów w mistrzostwa Europy, które w styczniu odbyły się w olimpijskiej hali w Soczi.

• 14 2

• Szkoda ze wczesniej nie widzialem info (3)

Słabo promowane. Dowiedzialem sie dopiero po imprezie.

• 8 5

• w czwartek dali i impreza od tygodni w kalendarzu (2)

jak ci lepiej pokazać?

zaproszenie wysłać?

• 3 3

• Zawody rangi mistrzostw Polski możnaby lepiej promować. (1)

Informacja na na portalu była, owszem, ale w mieście ani śladu takowej.

• 1 1

• mieszkam w Oliwie - żadnej reklamy. Jak były mistrzostwa w siatkę, to chociaż jakieś reklamy, szyldy. tutaj nic

• 0 0

• (1)

A w tymczasie na małej hali odbywał sie mecz o wejście do finału w hokeja . Czy ktoś mi wtłumaczy o co chodzi ?
    Jak rozumiem to prywatne decyzje tego ktory zarzadza miejskim obiektem ...