Sukces przedłużający nadzieje

8 maja 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Piłkarze Lechii zrobili to, czego od nich oczekiwaliśmy. Gdańszczanie pokonali na własnym stadionie Jagiellonię Białystok 3:1 (2:1), zwiększając nadzieje na utrzymanie. Obie drużyny kończyły grę w dziesiątkę. Mecz przy ul. Traugutta otworzył 27. kolejkę ekstraklasy.

Bramki
Ćvirik 31, Piątek 43, Surma 48 - Cionek 34.

LECHIA: Kapsa - K.Bąk, Wołąkiewicz, Ćvirik, Mysona - Rogalski, Surma, Bajić (46 Kowalczyk), Piątek, Kaczmarek (89 Wiśniewski) - Zabłocki (66 Buzała).

JAGIELLONIA: Lech - Lewczuk (83 Kojasević), Cionek, Skerla, Król - Bruno, Hermes, Stano, Jarecki (78 Zawistowski), Grosicki (66 Twardowski) - Frankowski.

Sędzia: Wasielewski (Kalisz). Żółte kartki: Ćvirik, Rogalski, Kaczmarek (Lechia), Cionek (Jagiellonia). Czerwona kartka: Cionek (druga żółta, 35. minuta), Buzała (70. minuta).

Ponad tysiąc kibiców zgromadziło się na "sektorze leśnym" i gdańscy piłkarze mogli liczyć na doping najwierniejszych fanów. Już w 8. minucie za doping mógł się odpłacić Arkadiusz Mysona. Co prawda obrońca strzelał z ostrego kąta, ale piłką obił słupek.

O wiele lepszą sytuację miała Jagiellonia trzy minuty później. Pavol Stano pokazał, że nie tylko jego zadaniem jest rozbijanie ataków gospodarzy prze linią defensywną. Słowak popisał się długim podaniem, do którego doszedł Kamil Grosicki. Skrzydłowy gości wyszedł sam na sam z Pawłem Kapsą, ale gdy próbował mijać bramkarza Lechii, ten wyłapał piłkę!

W odpowiedzi był dobry strzał z woleja Macieja Rogalskiego, ale nad bramką. Natomiast po chwili również nad poprzeczką piłkę po wolnym przeniósł Bruno.

Najciekawsze rzeczy zaczęły się dziać na boisku, gdy minęło pół godziny gry. Najpierw Lechia zdobyła prowadzenie. Karol Piątek z rożnego mocno podkręcił piłkę w pole bramkowe, a tam najsprytniejszy okazał się Peter Ćvirik, który zdobył pierwszą bramkę w barwach Lechii, bo wcześniej strzelił tylko na Polonii samobójczego gola.

Trzy minuty później goście wyrównali również po stałym fragmencie gry. Tomasz Frankowski wrzucił z wolnego w "16", a piłkę do siatki posłał Thiago Cionek. W geście radości Brazylijczyk nałożył sobie koszulkę na głowę. Za ten gest sędzia ukarał obrońcę "Jagi" żółtą kartką, a że wcześniej już pokazał mu też żółty kartonik, piłkarz został wyrzucony z boiska!

W 43. minucie Lechia znów prowadziła. Tym razem zamieszanie pod własną bramką zrobił Piotr Lech. Bramkarz wyszedł daleko z bramki, ale piłki nie złapał. Na linii bramkowej strzał Macieja Rogalskiego wybił Andrius Skerla, ale dobitki Piątka już nie zdołał przeszkodzić.

Mało brakowało, a bramkę do szatni strzeliłby Rogalski. Przy wybiciu wolnego Marcin Kaczmarek poślizgnął się, ale piłka przeszła wszystkich obrońców i tylko Lech powstrzymał lechistę. Co się odwlecze, to nie uciecze - mówi przysłowie. W 48. minucie przypomniał o nim Łukasz Surma, poprawiając uderzeniem zza "16" na 3:1.

W 70. minucie siły się wyrównały. Paweł Buzała był na boisku pięć minut, ale w okolicach linii środkowej sfaulował Bruno, potem klepną go w ramię i otrzymał czerwoną kartkę! - Na gorąco nie wiem, czy bardziej winić Pawła czy sędziego, ale obaj nie pomogli nam powalczyć o uzyskanie korzystnego bilansu dwumeczu z Jagiellonią, który na koniec sezonu może mieć znaczenie - przyznał Tomasz Kafarski, szkoleniowiec Lechii.

- Oddaję się do dyspozycji zarządu. Drużynie potrzebny jest wstrząs. Jeśli klub uzna, że moje odejście go wywoła, wyjadę z Białegostoku - powiedział Michał Probierz, pod którego wodzą Jagiellonia przegrała czwarty z pięciu ostatnich meczów.

Tabela wprowadzona: 2009-05-10

Pozostałe wyniki 27. kolejki Polonia Bytom - Arka Gdynia 2:1 (0:0), Polonia Warszawa - GKS Bełchatów 1:0 (0:0), ŁKS Łódź - Górnik Zabrze 2:0 (1:0), Odra Wodzisław - Cracovia 2:1 (1:0), Śląsk Wrocław - Lech Poznań 0:2 (0:1), Ruch Chorzów - Piast Gliwice 0:0, Wisła Kraków - Legia Warszawa 1:0 (1:0).