Sukcesy trójmiejskich lekkoatletów

16 lipca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Polska reprezentacja podczas zawodów Pucharu Świata w Londynie. Polska reprezentacja podczas zawodów Pucharu Świata w Londynie.

Polscy lekkoatleci zajęli 2. miejsce w zawodach Pucharu Świata w Londynie. Wśród biało-czerwonych zaprezentowali się: Przemysław Słowikowski (Flota Gdynia) oraz Anna Kiełbasińska i Paulina Borys. Po mityngu w Warszawie o dwóch powiększyło się grono trójmiejskich zawodników z minimami na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie. Minima uzyskali Artur Noga (wszyscy SKLA Sopot) i Bartosz Osewski. Natomiast Cyprian Mrzygłód (obaj AZS AWFiS Gdańsk) po raz pierwszy w karierze przekroczył w rzucie oszczepem 81 metrów. W piątek w Lublinie rozpoczną się mistrzostwa Polski.

Do Athletics World Cup zaproszono osiem najlepszych reprezentacji mistrzostw świata ubiegłego rok,u biorąc pod uwagę 34 konkurencje, które znalazły się w programie Pucharu Świata. Zawody rozegrano w formule w Londynie zbliżonej do tej stosowanej w drużynowych mistrzostwach Europy. Pula nagród wyniosła 2 miliony dolarów.

Punktacja w zależności od wywalczonego miejsca w każdej z konkurencji wyniosła od 1 do 8 pkt (0 w przypadku nieukończenia konkurencji).

W kadrze na imprezę rozgrywaną na Stadionie Olimpijskim znalazło się 45 polskich sportowców. Wśród nich było trzech reprezentantów trójmiejskich klubów. Anna Kiełbasińska z SKLA Sopot zajęła piąte miejsce w biegu na 200 metrów z czasem 23.25 (4 pkt dla Polski), a ponadto biegła w sztafecie 4x100, w której Polki zajęły siódme miejsce (2).

Klubowa koleżanka Kiełbasińskiej, Paulina Borys z wynikiem 1.79 zajęła piątą lokatę w skoku wzwyż (4), a Przemysław Słowikowski z Floty Gdynia finiszowała na siódmej pozycji w sztafecie 4x100 metrów (2 pkt dla Polski).

W sumie więc trójmiejscy lekkoatleci mieli udział przy zdobyciu 12 z z 162 pkt naszej reprezentacji. Polaków wyprzedziły jedynie Stany Zjednoczone, a na najniższym stopniu podium stanęli Brytyjczycy.

6. Niemcy 137 pkt.
7. Republika Południowej Afryki 135 pkt.
8. Chińska Republika Ludowa 81 pkt.

Największy wkład w dorobek polskiej kadry mieli: Anita Włodarczyk prowadziła od początku konkursu rzutu młotem, który wygrała z wynikiem 78.74, co dało jej pierwsze miejsce w światowych tabelach obecnego sezonu. Na arenie trójskoku świetnie spisywał się Karol Hoffmann. Wicemistrz Europy z Amsterdamu uzyskał w Londynie 16.74 i o zaledwie centymetr pokonał Amerykanina Donalda Scoota.

W pchnięciu kulą najlepszy był Michał Haratyk. Rekordzista Polski w trzeciej serii uzyskał aż 21.95. Bieg na 1500 m po kapitalnym finiszu z czasem 4:07.66 wygrała Sofia Ennaoui, a jej wyczyn wśród mężczyzn powtórzył Marcin Lewandowski (3:52.88). Wojciech Nowicki z wynikiem 77.94 odniósł pewne zwycięstwo w rzucie młotem

Polacy o drugą lokatę w klasyfikacji generalnej walczyli do ostatniej konkurencji. W sztafecie 4x400 mężczyzn musieli znaleźć się przed Brytyjczykami. Ci wystawili jednak niepełny skład do biegu i zostali zdyskwalifikowani. Biało-czerwoni w składzie Dariusz Kowaluk, Rafał Omelko, Mateusz Rzeźniczak, Karol Zalewski przybiegli na drugim miejscu za Amerykanami i przypieczętowali końcowy sukces.

Premia finansowa za drugie miejsce w londyńskich zawodach wyniosła 400 000 dolarów.

Gdy reprezentanci Polski startowali w Londynie, w Warszawie minima na sierpniowe mistrzostwa Europy w Berlinie wypełnili gdańscy oszczepnicy. Minimum PZLA na mistrzostwa Starego Kontynentu wynosi równe 80 metrów.

Cyprian Mrzygłód wygrał zawody "Kierunek - ME w Berlinie" uzyskując życiowy rekord 81.08, choć wyjazd do Berlina zapewnił sobie już wcześniej, bo w maju w Radomiu rzucił na odległość 80.70. Tuż za nim w Warszawie uplasował się jego kolega z AZS AWFiS Bartosz Osewski z wynikiem 81.06 i on również znalazł się na liście zawodników, którzy uzyskali minimum.

O CYPRIANIE MRZYGŁODZIE PISALIŚMY JUŻ W LUTYM 2017 W CYKLU SPORT TALENT

Podczas mityngu w Warszawie, minimum w biegu na 110 m (13.75) przez płotki wypełnił Artur Noga. Zawodnik SKLA Sopot w finale triumfował wprawdzie z czasem 13.79, ale w nim biegł już pewny przepustki na sierpniowy turniej. W półfinale wykręcił bowiem 13.74.

Przypomnijmy, że już wcześniej minimum na Berlin wypełnili: Przemysław Słowikowski (100 m, Flota Gdynia), Anna Kiełbasińska (400 m, SKLA Sopot) i Agnieszka Ellward (chód 50 km, Flota Gdynia).

Angelika Cichocka z SKLA Sopot jest natomiast zwolniona z tego obowiązku, gdyż w Niemczech wystartuje jako obrończyni tytułu sprzed dwóch lat, gdy pobiegła po złoto na 1500 m w Amsterdamie. W tym sezonie letnim leczyła głównie kontuzję.

PRZYPOMNIJ SOBIE JAK ANGELIKA CICHOCKA ZDOBYŁA ZŁOTO ME

Walka o minima zapowiada się ciekawie w najbliższy od piątku do niedzieli. W tych dniach w Lublinie rozegrane zostaną 94. mistrzostwa Polski.