Sukcesy młodych pływaków z Trójmiasta. Grad medali na MP do lat 16

20 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
Zofia Chrzan z trenerem Jarosławem Gawlikiem. Pływaczka Delfina Gdynia z mistrzostw Polski do lat 16 przywiozła dwa srebrne i jeden brązowy medal. Zofia Chrzan z trenerem Jarosławem Gawlikiem. Pływaczka Delfina Gdynia z mistrzostw Polski do lat 16 przywiozła dwa srebrne i jeden brązowy medal.

Dwadzieścia medali: osiem złotych, osiem srebrnych i cztery brązowe, zdobyli zawodnicy UKS Żabianka Gdańsk podczas mistrzostw Polski juniorów do lat 16 w pływaniu. Sześć: trzy złote, dwa srebrne i brązowy to dorobek Delfina Gdynia. Co zaskakujące, złota tym razem nie udało się zdobyć Zofii Chrzan. Dotychczasowej dominatorce wreszcie urosła konkurentka, Karolina Piechowicz. - Obie notują wyniki na poziomie medali w mistrzostwach seniorów. Powoli myślimy już o igrzyskach w Paryżu w 2024 roku - mówi trener Jarosław Gawlik.

Dwadzieścia medali przywieźli pływacy UKS Żabianka Gdańsk z mistrzostw Polski w pływaniu juniorów do lat 16. Złote krążki zdobyli: Paulina Cierpiałowskia (50 i 100 m stylem dowolnym), Przemysław Jankowski (200 i 400 m stylem grzbietowym), sztafeta 4x100 stylem dowolnym (Mateusz Kowalski, Przemysław Jankowski, Maksymilian Belzyt, Maciej Hebel), sztafeta 4x200 stylem dowolnym (Dominika Batóg, Olga Parol, Natalia Hebel, Paulina Cierpiałowska), sztafeta 4x200 stylem dowolnym (Mateusz Kowalski, Przemysław Jankowski, Maksymilian Belzyt, Maciej Hebel), sztafeta 4x100 stylem zmiennym (Batóg, Parol, Hebel, Cierpiałowska).

Po srebro sięgnęli: Przemysław Jankowski (50 m stylem grzbietowym), Błażej Ćwiek (200 m stylem klasycznym), Paulina Cierpiałowska (50 i 100 m stylem motylkowym), Olga Parol (200 m stylem motylkowym, 200 m stylem zmiennym), sztafeta 4x100 stylem dowolnym (Dominika Batóg, Olga Parol, Natalia Hebel, Paulina Cierpiałowska sztafeta 4x100 stylem zmiennym (Jankowski, Ćwiek, Kowalski, Belzyt)

Brąz zdobyli: Przemysław Jankowski (100 m stylem grzbietowym), Mateusz Kowalski (200 m stylem grzbietowym), Olga Parol (100 m stylem grzbietowym, 400 stylem zmiennym).

Po sześć krążków sięgnął Delfin Gdynia a swoistym hat-trickiem popisał się Adam Zdybel, który zdobył złoto na 100, 200 i 400 m stylem dowolnym. Niespodzianką był brak złota dla dotychczasowej dominatorki Zofii Chrzan. Zdobyła dwa srebrne (50 i 100 m stylem klasycznym) i brązowy medal (200 m stylem klasycznym). O ile najdłuższy z dystansów nie jest jej domeną (ustanowiła nowy rekord życiowy 2:36:46), o tyle na dwóch krótszych była do tej pory kompletną dominatorką. Na drodze stanęła jej Karolina Piechowicz reprezentująca Swimland Olsztyn. Na 50 m Piechowicz uzyskała czas 31.92 a Chrzan 32.39. Z kolei na 100 m ich czasy wyniosły 1:09.51 i 1:09.76.

Pływanie dla dzieci. Kiedy zaczynają, kiedy pierwszy start w zawodach?

- Do tej pory Zofia zgarniała wszystko, ale przegrać z takim wynikiem to nie wstyd. Teraz "wyskoczyła" Karolina i obie notują wyniki na poziomie medali w mistrzostwach seniorów. ta konkurencja dobrze Zosi zrobi, będzie ją napędzała do szybkiego pływania - przyznaje Jarosław Gawlik, trener Zosi.

Zofia Chrzan pobiła dwa rekordy Polski w pływaniu do lat 14

Szkoleniowiec do niedawna prowadził ją w barwach UKS Lokomotywy Sopot. Klub został jednak rozwiązany a jego struktury przeniosły się do Delfina Gdynia. Już w barwach tego klubu, Chrzan tuż przed mistrzostwami Polski, wystartowała w Rzymie, gdzie na mistrzostwach Europy juniorów do lat 17 zajęła 8. miejsce na 50 m (czasy 31:85, 31:83 i 32:13 w finale) i 6. miejsce na 100 m stylem klasycznym (1:10.02, 1:10.00 i 1:09.42 w finale)

- Różne kwestie związane z finansowaniem sportu w Sopocie, zmusiły nas do zmiany. Cały klub przenieśliśmy do Gdyni. Zofia wchodzi teraz na poziom europejski. Z roku na rok czyni coraz większy progres a my powoli myślimy już o igrzyskach w Paryżu w 2024 roku. W grudniu będziemy gotowi na walkę o medale w mistrzostwach Polski seniorów. Celem na kolejny sezon jest kwalifikacja na mistrzostwa świata seniorów, które prawdopodobnie odbędą się w Fukuoce - wyjaśnia Gawlik.

Przeczytaj o Zofii Chrzan i jej olimpijskich marzeniach w cyklu Sport Talent

Po medale na krajowym podwórku sięgnęli ostatnio także młodsi pływacy z Trójmiasta. Podczas mistrzostw Polski w pływaniu juniorów 14-letnich, Ignacy Ołownia z UKS 7 Gdynia zdobył srebro na 200 m stylem zmiennym (2:16.80 w finale). Wicemistrzowski tytuł na tym samym dystansie, lecz stylem grzbietowym zdobyła Martyna Burzak z MKP Gdańsk (2:27.35 w finale)

Ponadto UKS 7 Gdynia zdobyło srebro w sztafecie 4x100m stylem zmiennym i brąz w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym. W obu przypadkach gdynianie startowali w składzie: Ignacy Ołownia, Mikołaj Spirewski, Olivier Hubiński, Krystian Trepczyk.

• UKS Żabianka Gdańsk z mistrzostw 16-latków przywiózł 20 medali.
  • Medalowa sztafeta UKS 7 Gdynia. Od lewej: Krystian Trepczyk, Mikołaj Spirewski , Ignacy Ołownia, Olivier Hubiński.
  • Martyna Burzak z MKP Gdańsk z brązowym medalem mistrzostw Polski do lat 14.
  • Igor Ołownia ze srebrnym medalem mistrzostw Polski do lat 14.