Sukcesy studentów AWFiS

Tomasz Aftański
15 maja 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Nie zawiedli swoich kibiców studenci Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu podczas rozgrywanych w Gdańsku Mistrzostw Polski AWF-ów w koszykówce. Nasi zdobyli złote medale po finałowej potyczce z AWF Katowice (88:83). Ich koleżankom zabrakło jedynie trzech punktów do upragnionego dubletu.

W turnieju kobiet oprócz gospodyń, zaprezentowały się zespoły z Poznania, Wrocławia oraz Krakowa, rywalizując systemem każdy z każdym. Poziom był tak wyrównany, że o końcowym wyniku musiała zadecydować dodatkowa tabela uwzględniająca zdobycze punktowe. Podopieczne Małgorzaty Czerlonko nie wykorzystały szansy i już w pierwszym meczu uległy AWF Poznań 60:72. Na ich szczęście poznanianki potknęły się w meczu z AWF Kraków i to stworzyło gospodyniom okazję do zgarnięcia złotych medali. Studentki AWFiS musiały pokonać krakowianki różnicą 18 punktów. Pomimo usilnych starań zespołu, a zwłaszcza Katarzyny Szlachty (uznana za najlepiej rzucającą za 3 w turnieju) oraz Iwony Niedobeckiej (najskuteczniejsza zawodniczka mistrzostw), gdańszczanki wygrały jedynie 80:65.

Za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Jarkowską z AWF Poznań.
Mężczyźni rywalizowali w dwóch grupach. W pierwszej, po niezwykle zaciętym pojedynku z Poznaniem (77:76), triumfowali studenci z Wrocławia. Na trzecim miejscu znaleźli się żacy z AWF Biała Podlaska. W drugiej grupie, również jednym punktem, Katowice pokonały Gdańsk (87:86) i zajęły pierwsze miejsce. W pokonanym polu została AWF z Warszawy. Po zakończeniu fazy grupowej dwie pierwsze drużyny z każdej grupy awansowały do półfinałów. Gospodarze zmierzyli się z Wrocławiem i po wyrównanym początku znakomicie przyspieszyli grę w drugiej kwarcie, którą wygrali 21:6. Później kontrolowali przebieg spotkania i triumfowali 81:71.

W drugim półfinale AWF Katowice po raz kolejny pokazała, że jej mocny skład stać na pokonanie każdego. W spotkaniu z AWF Poznań wygrał wszystkie kwarty, więc wynik końcowy 99:62 nie zdziwił nikogo.

Wielki finał był okazją do rewanżu dla gospodarzy za nieznaczną porażkę w fazie grupowej. Pierwszą kwartę nasi wygrali jednym punktem. W drugiej do głosu zaczęli dochodzić studenci z Katowic. Brylował szczególnie król strzelców imprezy, Grzegorz Arabas, dzięki czemu jego zespół schodził na przerwę z przewagą 10 punktów (45:35). Poskutkowała reprymenda w szatni i podopieczni duetu Ryszard Czerwicki - Jan Jankowski zaczęli odrabiać straty. Skuteczni byli Marcin Malczyk (najlepiej rzucający za 3) oraz Bartosz Potulski (najlepszy obrońca), którzy zdobyli odpowiednio 24 i 19 punktów. Walka trwała do ostatnich minut spotkania, ale mądra gra studentów AWFiS doprowadziła ich do zwycięstwa. Podopiecznym Anny Banaszczak nie pomogła skuteczność Migały oraz Roszyka. Musieli zadowolić się srebrnymi medalami. Na pocieszenie Żurawski uznany został za najlepszego gracza imprezy.

Zadowolenia nie krył trener zwycięzców, Ryszard Czerwicki: - Cieszymy się ze zwycięstwa, na które zasłużyła cała drużyna. Turniej przebiegał w bardzo dobrej atmosferze, mecze były bardzo zacięte i stały na wysokim poziomie.

Gospodarze zebrali również wiele pochwał za sprawną organizację imprezy, w którą włączyli się studenci III i IV roku z koszykarskiej specjalizacji trenerskiej.

Puchary za trzy pierwsze miejsca ufundował Urząd Marszałkowski, a medale wręczał Henryk Wojciechowski, prezes OŚ AZS w Gdańsku.
Skład zwycięzców AWFiS Gdańsk: Biesiada, Byzdra, Prus, Bednarski, Dekański, Schwarz, Szczebiot, Potulski, Madejski, Dettlaff, Malczyk i Bogdan.