Debiutancka wygrana koszykarek Sunreef Yachts Politechnika Gdańska w EBLK

Politechnika Gdańska

Maegan Conwright trafiła w sobotę 10 z 19 rzutów z gry, a kiedy przebywała na parkiecie Politechnika zdobyła o 15 punktów więcej niż rywalki z Poznania. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Historyczny moment dla Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej. Drużyna Rafała Knapa odniosła pierwsze zwycięstwo w Energa Basket Lidze Kobiet pokonują Enea AZS Poznań 88:71 (25:26, 25:15, 22:14, 16:16). Świetny mecz rozegrała Maegan Conwright, która zdobyła 27 punktów i przypilnowała prowadzenia Politechniki w czwartej kwarcie.

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Conwright 27 (2x3, 6 zb., 8 as.), Pyka 14 (2x3), Holopainen 11 (2x3, 6 zb.), Strzelczyk 5, Szymańska 4 oraz Koc 15 (2x3, 6 zb.), Bujniak 12 (2x3), Śmietańska 0, Gwizdała 0

Enea AZS: Matović 21 (2x3, 6 zb.), Hillsman 20 (16 zb.), Davis 13 (3x3, 8 as.), Parysek-Bochniak 4 (7 zb.), Samburska 3 (1x3) oraz Parzeńska 8, Demczuk 2, Niemojewska 0, Nowicka 0

Po sprawdzianach z mocnymi rywalkami Energa Basket Ligi Kobiet beniaminek rozgrywek Sunreef Yachts Politechnika Gdańska trafia na przeciwniczki, z którymi można było myśleć o pierwszym zwycięstwie na tym szczeblu.

W pierwszej kwarcie starcia oba zespoły postawiły na atak. Pierwsze punkty zdobyła Karolina Strzelczyk akcją dwa plus jeden, czyli trafiając za dwa punkty i dokładając do tego celny rzut wolny po faulu na niej. Enea AZS Poznań miała we własnych szeregach Khaalię Hillsman oraz Irenę Matović, które były pewnikami w ofensywie przyjezdnych. I choć po drugiej stronie parkietu uruchomiły się także liderki Politechniki, czyli Maegan Conwright oraz Annika Holopainen to do 10. minuty mieliśmy wymianę cios za cios. Zakończyła się ona prowadzeniem Enea AZS 26:25.

Wyrównana gra trwała do 15. min. Przy stanie 35:34 dla Politechniki drużyna Rafała Knapa wzmocniła defensywę, 8 pkt z rzędu zdobyła Conwright i na tablicy wyników pojawiło się 43:35 dla gospodyń. Przyjezdne przełamały się w ataku dopiero w 18. min, za sprawą Matović - trafiła jeden z dwóch rzutów wolnych (43:35). Politechnika dominowała także w ostatniej minucie tej części gry, a po trafieniach Martyny Koc oraz Sylwii Bujniak zrobiło się 50:41.

Gdańszczanki nieco słabiej weszły w drugą połowę, ale z biegiem czasu się rozkręcały. Choć na pierwsze punkty w tej części gry kazały czekać dwie i pół minuty. W tym czasie przyjezdne zniwelowały starty do 46:50. Celnym rzutem za trzy punkty odpowiedziała na to Martyna Pyka (53:46). Ponad 10 punktów przewagi Politechnika wypracowała w 27. min. po trafieniu Koc (61:50). A w ostatniej minucie trzeciej kwarty, po trójce Conwright oraz trafieniu za dwa Pauliny Szymańskiej było 72:55.

Początek czwartej kwarty także nie był rewelacyjny w wykonaniu Politechniki. Choć 4 pkt zdobyła Bujniak, to Enea AZS zniwelował stratę do 67:77. W 35. min. trafiła także Szymańska (79:67), obrona gdańszczanek wyglądała całkiem nieźle więc wyglądało na to, że pewnie zmierzają one po pierwszą wygraną w sezonie. Wyniku przypilnowała Conwright, która zdobyła 7 pkt z rzędu.

Wyniki 6 kolejki:

• SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Enea AZS Poznań 88:71 (25:26, 25:15, 22:14, 16:16)
  • Artego Bydgoszcz - ARKA GDYNIA 59:65 (15:15, 14:17, 17:16, 13:17)
  • Ślęza Wrocław - PGE MKK Siedlce 81:70 (22:19, 27:18, 19:18, 13:15)
  • Wisła CanPack Kraków - Ostrovia 92:46 (27:14, 19:9, 23:12, 23:11)
  • CCC Polkowice - Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin 74:60 (24:11, 10:7, 19:19, 21:23)
  • Widzew Łódź - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 63:74 (9:17, 16:25, 25:12, 13:20)

Opinie (8)

22.02 (sob) godz.18:30 ARKA Gdynia typuj DGT Politechnika Gdańska LIVE!
29.02 (sob) godz.18:00 DGT Politechnika Gdańska typuj Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin
04.03 (śr) godz.18:00 CosinusMED Widzew Łódź typuj DGT Politechnika Gdańska
07.03 (sob) godz.17:00 Wisła Kraków typuj DGT Politechnika Gdańska
14.03 (sob) godz.17:00 Ślęza Wrocław typuj DGT Politechnika Gdańska
15.02 (sob) godz.16:00 DGT Politechnika Gdańska 73:70 AZS Uniwersytet Gdański LIVE!
01.02 (sob) godz.19:00 CCC Polkowice 100:64 DGT Politechnika Gdańska
25.01 (sob) godz.18:00 DGT Politechnika Gdańska 66:86 PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp

Wyniki 17 kolejki:

• DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA - AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 73:70 (27:15, 17:18, 16:20, 13:17)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - ARKA GDYNIA 79:81 (12:17, 19:17, 27:19, 12:17, d. 9:11)
  • Artego Bydgoszcz - CosinusMED Widzew Łódź 77:69 (24:18, 18:13, 26:23, 9:15)
  • Enea AZS Poznań - Energa Toruń 54:52 (19:18, 13:8, 11:12, 11:14)
  • Ślęza Wrocław - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 65:75 (17:16, 17:18, 19:19, 12:22)