Superpuchar Polski. Piast Gliwice - Lechia Gdańsk, 13 lipca, godzina 20:30

27 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Mecz o Superpuchar Polski Piast Gliwice - Lechia Gdańsk rozpocznie się 13 lipca o godzinie 20:30. Mecz o Superpuchar Polski Piast Gliwice - Lechia Gdańsk rozpocznie się 13 lipca o godzinie 20:30.

Już wiadomo, kiedy dokładnie piłkarze Lechii Gdańsk zainaugurują sezon 2019/20. Podopieczni Piotra Stokowca zmierzą się w meczu o Superpuchar Polski z Piastem w Gliwicach 13 lipca o godzinie 20:30. Przypomnijmy, że to właśnie biało-zieloni jako pierwsi zdobyli to trofeum, triumfując w 1983 roku. Do tej pory grano o nie 27 razy.

Lechia Gdańsk - Hapoel Beer Szewa 0:3. Przeczytaj relację ze sparingu, zobacz video

Od 2014 roku to mecz o Superpuchar Polski otwiera piłkarski sezon w naszym kraju. Wówczas przyjęto także, że gospodarzem tego spotkania jest mistrz Polski. Natomiast jego rywalem zdobywca Pucharu Polski bądź pucharowy finalista, jeśli jedna z drużyn sięgnęła po dublet.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Spotkanie odbędzie się na 6 dni przed inauguracją ekstraklasy. Mistrz - Piast Gliwice ugości u siebie zdobywcę pucharu - Lechię. W czwartek poznaliśmy dokładną datę tego starcia. Do pojedynku dojdzie 13 lipca o godzinie 20:30 na stadionie przy ul. Okrzei w Gliwicach. O cenach biletów organizator jeszcze nie poinformował.

Żarko Udovicić o celach Lechii Gdańsk i własnych. Przeczytaj wywiad

ZDOBYWCY SUPERPUCHARU POLSKI
6 razy - Lech Poznań (1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016)
4 - Legia Warszawa (1989, 1994, 1997, 2008)
1 - Zawisza Bydgoszcz (2014)

Lechia Gdańsk otrzymała od Ekstraklasa SA dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile milionów do wygrania będzie w nowym sezonie

Dotychczas o Superpuchar Polski grano 27 razy, a trofeum zdobyło 15 klubów. Historia tych rozgrywek miała zacząć się w 1980 roku, ale ostatecznie po raz pierwszy zagrana 3 lata później w... Gdańsku.

30 lipca 1983 roku, na stadionie przy ul. Traugutta, w obecności 15 tysięcy kibiców, wówczas II-ligowa Lechia Gdańsk pokonała mistrza Polski - Lecha Poznań 1:0. Zwycięskiego gola w 88. minucie strzelił Jerzy Kruszczyński.

Trener Jerzy Jastrzębowski wystawił wówczas do gry następujący skład:
Tadeusz Fajfer - Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz Raczyński - Jacek Grembocki, Aleksander Cybulski, Dariusz Wójtowicz - Maciej Kamiński, Jerzy Kruszczyński, Ryszard Polak.

Artur Sobiech: Transfer? Na razie to spekulacje. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Lechii Gdańsk

Lechia mogła zagrać w tym meczu, gdyż 22 czerwca 1983 roku w Piotrkowie Trybunalskim sięgnęła po Puchar Polski, bijąc w finale... Piasta Gliwice. Warto podkreślić, że do tego meczu biało-zieloni przystępowali jako III-ligowiec, a rywal grał w II lidze.

Wynik spotkania ustalono już do przerwy. Lechia wygrała 2:1 po bramkach: Krzysztofa Górskiego w 9. i Marka Kowalczyka w 40. minucie. Jedyne trafienia dla Piasta zaliczył z rzutu karnego Ryszard Kałużyński w 42. minucie. Zwycięstwo biało-zielonych mogło być jeszcze bardziej okazałe, ale w 60. minucie jedenastki nie wykorzystał Andrzej Salach.

Finał Pucharu Polski 2019: Lechia Gdańsk - Jagiellonia 1:0. Zobacz relacja, video, foto

W Piotrkowie Trybunalskim trener Jastrzębowski postawił na następujący skład:
Tadeusz Fajfer - Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz Raczyński - Jacek Grembocki, Zbigniew Kowalski (40 Roman Józefowicz), Dariusz Wójtowicz, Marek Kowalczyk - Ryszard Polak (65 Jarosław Klinger), Krzysztof Górski

Oby wspomnienia sprzed 36 lat było zarazem dobrym prognostykiem przed bojem o Superpuchar Polski. Piast jeszcze nigdy nie grał o to trofeum. Teraz dostał tę szansę, bo sensacyjnie został mistrzem kraju.

Natomiast Lechia znalazła się w tym pojedynku, gdyż 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie sięgnęła po Puchar Polski, wygrywając z Jagiellonią Białystok 1:0. Zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry zdobył Artur Sobiech.

Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy mecz o Superpuchar Polski 2018. Video, foto

13 lipca 2019, godz. 20:30
Piast Gliwice

24% 116 typowań Piast Gliwice
14% 70 typowań REMIS
62% 298 typowań LECHIA Gdańsk

Opinie (50) ponad 10 zablokowanych

• Pamiętać o jednym podczas tego meczu !!!! (3)

Pozdrowić Stefańskiego:)
    Stefański !!!!!!!!!!! co !!!!!!???? Ty ....... !!!!!!!!!!!!! I każdy wie co zamiast wielokropka wstawić.

• 70 12

• Piast niech pozdrowi Lechię za chamstwo i rasizm zaprezentowany w Gdańsku... (2)

Lechia!!!! co???? ty .....!!!! ty betonie już wiesz co oznacza ten wielokropek

• 6 23

• rasizmowi mówimy nie i to stanowcze, ale stefański nie jest afroamerykaninem? (1)

• (4)

wierzcie dalej, że PP1983 nie był "załatwiony" przez zatrudnionego przypadkiem chwilę wcześniej w klubie gangstera Nikosia

• 2 13

• bzdury gadasz (3)

• 6 1

• Nawet jeśli... (2)

.... to nam nie udowodniono korupcji jak wam śledziki....

• 4 0

• (1)

za komuny i czasów prokuratora Piotrowicza rzadko zajmowano się korupcją, a szczególnie w piłce... ale wiadomo, kradzione nie tuczy

• 0 3

• Trochę faktów dla śledzi, mały wycinek

Żeby było jasne, Nawrocki podkreśla, że nie ma żadnych dowodów, by największy sukces Lechii, a więc Puchar Polski, został ustawiony przez skorumpowanych arbitrów. Co więcej, było w tej sprawie prowadzone dochodzenie, które niczego nie wykazało. Jak pisał na podstawie akt Instytutu Pamięci Narodowej: "Procederu kupowania meczów przez Lechię w Pucharze Polski nie wykryto również podczas prowadzonej przez Wojewódzki Urząd Spraw Wewnętrznych w Gdańsku sprawy operacyjnego rozpracowania (SOR) o kryptonimie Gruda. Była ona założona na kierowaną przez Nikosia grupę przestępczą i mimo że dotyczyła lat 1984-1990, wielokrotnie pojawiały się w niej sformułowania wiążące Nikodema Skotarczaka z Lechią Gdańsk. Stąd można założyć, że ewentualny proceder łapówkarstwa zostałby w niej przynajmniej zasygnalizowany. Ani słowa o procederze korupcyjnym nie ma również w SOR Wrzos, nawiązującej do działalności trójmiejskich gangsterów, w tym "Nikosia

• 1 0

• (5)

O której z Olympiakosem i na jakim stadionie?

• 0 2

• Jeśli do meczu z Piastem złapią formę to może być puchar u nas,ale jeżeli będzie zmęczenie to Piast nas rozjeździe jak walec, skład każdy wie jak będzie wyglądał,pytanie jak piłkarze będą wyglądać

• 18 8

• (1)

Ten PZPN to jakieś pośmiewisko. Przez całą walkę o puchar i superpuchar ani jednego meczu u siebie. Kto wymyśla takie głupie zasady?

• 5 1

• Niepotrzebnie go sprzedaliśmy do Liverpoolu!

• Aktualna Tabela

To jak wsiadanie do luksusowego Mercedesa w salonie ale z debetem na koncie.

• 6 2

• Prośba do Pana Redaktora (2)

Tu bez transferów Święty Boże nie pomoże gdzie są pieniądze z ekstraklasy ,jak na razie były tylko darmowe transfery ??.Dlaczego Prezes odszedł miesiąc po odebraniu pieniędzy z Esa !!!
    W meczu Towarzyskim do przerwy młodzi 0:1 po przerwie pierwszy skład 0:2 i to pierwszy skład biegał za rywalem o 2-3 kroki spóźniony .
    Może Pan redaktor się dowie gdzie są te Miliony co Lechia dostała ???

• 23 6

• Pierwszy skład po przerwie? (1)

To chyba oglądałeś nie ten mecz. Po pierwsze oba składy (ten do 60 minuty i ten po) opierały się o graczy z 1 składu zeszłych rozgrywek. Po drugie obecnie przygotowania mają na celu zwiększenie wydolności czyli są to treningi z dużym obciążeniem. Jeden dzień to za mało by złapać świeżość więc chłopaki grali mając ciężkie nogi. Na dobre wyniki jeszcze przyjdzie czas - teraz mogą przegrywać wszystko jak leci.
      Swoją drogą przeciwnik jest już na etapie łapania świeżości bo są 3 czy 4 tydzień od rozpoczęcia przygotowań.
      P.S. jakbyś oglądał mecz to byś wiedział że choć przegrany to Lechia miała więcej sytuacji i jedynie czego brakowało to więcej biegania (o ciężkich nogach pisałem wcześniej)

• 13 2

• Re mecz był Live na Tw i You..

Owszem widziałem i wiem że było prawie po równo ze składu,no rozumiem Twoje podejście to w Pucharach i w lidze także niech podnoszą wydolność najlepiej do końca sezonu co tam olać Super puchar,olać Puchary ,może lepiej wcale niech nie wychodzą na boisko.
        O ile wiem to testy wydajnościowe odbyły się i trener się wypowiedział że są znakomite to co tam poprawiać ? może Kolego powiesz ile bramek strzeliliśmy w ostatnich 8 kolejkach a ile we wcześniejszych ??.
        W dodatku może Ciebie nie interesuje ,ale mnie i wielu tu innych interesuje gdzie są pieniądze w klubie które dostali że nie ma na transfery i kombinują jak sprzedać Haraslina żeby kupić innego zawodnika , a atak mamy do wymiany !!! i bez napinki proszę :):)