Superpuchar Polski. Piast Gliwice - Lechia Gdańsk, 13 lipca, godzina 20:30

Mecz o Superpuchar Polski Piast Gliwice - Lechia Gdańsk rozpocznie się 13 lipca o godzinie 20:30. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Już wiadomo, kiedy dokładnie piłkarze Lechii Gdańsk zainaugurują sezon 2019/20. Podopieczni Piotra Stokowca zmierzą się w meczu o Superpuchar Polski z Piastem w Gliwicach 13 lipca o godzinie 20:30. Przypomnijmy, że to właśnie biało-zieloni jako pierwsi zdobyli to trofeum, triumfując w 1983 roku. Do tej pory grano o nie 27 razy.

Lechia Gdańsk - Hapoel Beer Szewa 0:3. Przeczytaj relację ze sparingu, zobacz video

Od 2014 roku to mecz o Superpuchar Polski otwiera piłkarski sezon w naszym kraju. Wówczas przyjęto także, że gospodarzem tego spotkania jest mistrz Polski. Natomiast jego rywalem zdobywca Pucharu Polski bądź pucharowy finalista, jeśli jedna z drużyn sięgnęła po dublet.

Nie inaczej będzie i w tym roku. Spotkanie odbędzie się na 6 dni przed inauguracją ekstraklasy. Mistrz - Piast Gliwice ugości u siebie zdobywcę pucharu - Lechię. W czwartek poznaliśmy dokładną datę tego starcia. Do pojedynku dojdzie 13 lipca o godzinie 20:30 na stadionie przy ul. Okrzei w Gliwicach. O cenach biletów organizator jeszcze nie poinformował.

Żarko Udovicić o celach Lechii Gdańsk i własnych. Przeczytaj wywiad

ZDOBYWCY SUPERPUCHARU POLSKI
6 razy - Lech Poznań (1990, 1992, 2004, 2009, 2015, 2016)
4 - Legia Warszawa (1989, 1994, 1997, 2008)
1 - Zawisza Bydgoszcz (2014)

Lechia Gdańsk otrzymała od Ekstraklasa SA dodatkowe pieniądze. Sprawdź, ile milionów do wygrania będzie w nowym sezonie

Dotychczas o Superpuchar Polski grano 27 razy, a trofeum zdobyło 15 klubów. Historia tych rozgrywek miała zacząć się w 1980 roku, ale ostatecznie po raz pierwszy zagrana 3 lata później w... Gdańsku.

30 lipca 1983 roku, na stadionie przy ul. Traugutta, w obecności 15 tysięcy kibiców, wówczas II-ligowa Lechia Gdańsk pokonała mistrza Polski - Lecha Poznań 1:0. Zwycięskiego gola w 88. minucie strzelił Jerzy Kruszczyński.

Trener Jerzy Jastrzębowski wystawił wówczas do gry następujący skład:
Tadeusz Fajfer - Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz Raczyński - Jacek Grembocki, Aleksander Cybulski, Dariusz Wójtowicz - Maciej Kamiński, Jerzy Kruszczyński, Ryszard Polak.

Artur Sobiech: Transfer? Na razie to spekulacje. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Lechii Gdańsk

Lechia mogła zagrać w tym meczu, gdyż 22 czerwca 1983 roku w Piotrkowie Trybunalskim sięgnęła po Puchar Polski, bijąc w finale... Piasta Gliwice. Warto podkreślić, że do tego meczu biało-zieloni przystępowali jako III-ligowiec, a rywal grał w II lidze.

Wynik spotkania ustalono już do przerwy. Lechia wygrała 2:1 po bramkach: Krzysztofa Górskiego w 9. i Marka Kowalczyka w 40. minucie. Jedyne trafienia dla Piasta zaliczył z rzutu karnego Ryszard Kałużyński w 42. minucie. Zwycięstwo biało-zielonych mogło być jeszcze bardziej okazałe, ale w 60. minucie jedenastki nie wykorzystał Andrzej Salach.

Finał Pucharu Polski 2019: Lechia Gdańsk - Jagiellonia 1:0. Zobacz relacja, video, foto

W Piotrkowie Trybunalskim trener Jastrzębowski postawił na następujący skład:
Tadeusz Fajfer - Andrzej Marchel, Lech Kulwicki, Andrzej Salach, Dariusz Raczyński - Jacek Grembocki, Zbigniew Kowalski (40 Roman Józefowicz), Dariusz Wójtowicz, Marek Kowalczyk - Ryszard Polak (65 Jarosław Klinger), Krzysztof Górski

Oby wspomnienia sprzed 36 lat było zarazem dobrym prognostykiem przed bojem o Superpuchar Polski. Piast jeszcze nigdy nie grał o to trofeum. Teraz dostał tę szansę, bo sensacyjnie został mistrzem kraju.

Natomiast Lechia znalazła się w tym pojedynku, gdyż 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie sięgnęła po Puchar Polski, wygrywając z Jagiellonią Białystok 1:0. Zwycięskiego gola w doliczonym czasie gry zdobył Artur Sobiech.

Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy mecz o Superpuchar Polski 2018. Video, foto