Lechia na wyjazdach bez kibiców przez 5 meczów

Kibice Lechii już do końca sezonu nie mogą organizować wyjazdów na mecze ekstraklasy, a jeśli w drugiej części rozgrywek biało-zieloni poza Gdańskiem rozegrają tylko trzy mecze, to kara skutkować będzie także po wakacjach. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Aż w pięciu najbliższych meczach ekstraklasy na wyjeździe piłkarze Lechii będą musieli sobie radzić bez wsparcia kibiców. To kara za przerwę w sobotnim spotkaniu w Poznaniu, która została spowodowana materiałami pirotechnicznymi, użytymi w sektorze zajmowanym przez gdańszczan.

W 77. minucie mecz Lech - Lechia z ostatniej kolejki ekstraklasy został przerwany na blisko trzy minuty. Sędzia Tomasz Musiał zdecydował się poczekać, aż nad boiskiem rozejdzie się dym, który został spowodowany użyciem środków pirotechnicznych w sektorze zajmowanym przez kibiców gdańskiego klubu.

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU LECH - LECHIA

Bezpośrednio po tym meczu Seweryn Dmowski zapowiadał, że "należy się liczyć z możliwością orzeczenia wobec kibiców Lechii długoterminowego zakazu wyjazdów". W środę Komisja Ligi podzieliła zdanie doradcy Zarządu Ekstraklasy S.A.

DŁUFOTERMINOWY ZAKAZ WYJAZDÓW DLA KIBICÓW LECHII

Lechia nie będzie mogła organizować wyjazdów swoich kibiców na pięć kolejnych meczów ekstraklasy! Oznacza to, że w tym sezonie biało-zieloni nie otrzymają już wsparcia swoich fanów poza Gdańskiem.

Komisja Ligi karę na kibiców Lechii nałożyła za to, że "w drugiej połowie spotkania odpalili oni dużą liczbę materiałów pirotechnicznych, co doprowadziło do zadymienia płyty boiska i przerwania meczu na ponad 2 minuty".

Kara może przenieść się nawet na następne rozgrywki. W sezonie zasadniczym biało-zielonych czeka już tylko wyjazd do Wrocławia. Natomiast w drugiej fazie ligowej rywalizacji Lechia zagra na wyjeździe 3 lub 4 spotkania.

Zakaz skutkuje tym, że kibice Lechii nie będą mogli występować oficjalnie do gości o bilety dla grupy zorganizowanej, a następnie zajmować miejsc w sektorze gości.

Natomiast trudno sobie wyobrazić, aby gdańszczan zabrakło na meczu przyjaźni we Wrocławiu. Co więcej, teoretycznie mogą być w tym sezonie jeszcze dwa takie spotkania.

- Przerywanie meczów nie może mieć miejsca. Zadymienie stadionu zawsze negatywnie odbija się na jakości widowiska i zawsze spotka się ze zdecydowaną reakcją. Takie zachowania obniżają wartość produktu, jakim jest Ekstraklasa - zarówno w telewizji, jak i dla widzów, oglądających mecz na żywo na stadionie. Używanie pirotechniki podczas meczów piłkarskich jest nielegalne. Dopóki się to nie zmieni, trzeba się liczyć z dotkliwymi konsekwencjami takich działań - tak środową decyzję skomentował Dmowski.

16 Zagłębie Sosnowiec

Po rozegraniu 30 kolejek, nastąpił podział na grupę A - mistrzowską (pozycje 1-8) oraz B - spadkową (9-16). Drużyny zagrały w grupach każdy z każdym bez rewanżów z zachowaniem całego dotychczas zdobytego dorobku punktowego. Z ekstraligi spadły Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec. Awans wywalczyły Raków Częstochowa i ŁKS Łódź.