Suzuki Arka Gdynia - Sokół Łańcut 84:81. Zwycięstwo w ostatniej sekundzie

dak.
6 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (28)

Novak Musić w trakcie meczu pudłował 4-krotnie zza łuku, ale ten najważniejszy rzut, w ostatniej sekundzie, na wagę zwycięstwa, wpadł do kosza. Novak Musić w trakcie meczu pudłował 4-krotnie zza łuku, ale ten najważniejszy rzut, w ostatniej sekundzie, na wagę zwycięstwa, wpadł do kosza.

Suzuki Arka Gdynia pokonała u siebie Rawlplug Sokół Łańcut 84:81 (18:17, 27:21, 21:21, 18:22) w 26. kolejce Energa Basket Ligi. To bardzo ważne zwycięstwo w kontekście utrzymania w elicie. Być może najważniejszy rzut w sezonie oddał Novak Musić, który zapewnił wygraną równo z końcową syreną.

Trefl Sopot - GTK Gliwice 98:79. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

SUZUKI ARKA: Wade 15 (2x3, 9 zb.), Musić 14 (1x3), Fenner 10 (7 zb.), Hrycaniuk 10 (9 zb.), Sewioł 2 oraz Bogucki 14, Florence 12 (1x3, 11 as.), Wilczek 7 (2x3), Wołoszyn

Sokół: Sanders 22 (3x3, 7 as.), Eads 19 (3x3), Kemp 12 (14 zb.), Thorton 8 (2x3), Bręk 3 oraz Struski 13 (3x3), Kołodziej 4, Nowakowski, Szczypiński, Wrona

Suzuki Arka Gdynia rozgrywała prawdopodobnie najważniejszy mecz w kontekście utrzymanie, ale pudłowała 4-krotnie, zanim oddała celny rzut. Na 2:4 rzucił Adam Hrycaniuk, ale prowadzenie w 5. minucie dopiero dał Trey Wade, który zakończył akcję wsadem. Tą przewagą oba zespoły jednak się jeszcze dzieliły, ale po 10 minutach lepsi byli gospodarze.

Suzuki Arka Gdynia i Trefl Sopot po transferach przegrywają. Ważne mecze na przełamanie. Przeczytaj zapowiedź Suzuki Arka Gdynia i Trefl Sopot po transferach przegrywają. Ważne mecze na przełamanie. Przeczytaj zapowiedź

Drugą kwartę otworzyli od serii 6:0. Większe prowadzenie nie utrzymało się jednak długo, bo goście zdążyli doskoczyć na 2 "oczka", ale to była chwila reakcja. Następnie żółto-niebiescy byli nawet na +12, a do przerwy schodzili przy wyniku 45:38. Warto było w tym momencie zwrócić na ich zespołową grę, gdyż pięciu zawodników miało podobną liczbę punktów na koncie, nie przekraczającą 10 "oczek".

Po zmianie stron ekipa Marka Łukomskiego wcale nie dawała za wygraną. Cały czas utrzymywała kontakt, a w 24. minucie był nawet remis. Miejscowi próbowali złapać wiatr w żagle, ale albo sami nie wykorzystywali szans, albo rywale odpowiadali na ich trafienia. Dlatego też po trzeciej kwarcie przewaga nie zmieniła się znacznie w porównaniu do drugiej, bo tylko na +1.

Enea Zastal BC Zielona Góra - Suzuki Arka Gdynia 97:87. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi Enea Zastal BC Zielona Góra - Suzuki Arka Gdynia 97:87. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Kilkupunktowe prowadzenie utrzymywało się także w czwartej partii, dlatego miejscowi kibice o wynik musieli drżeć do ostatnich sekund. W końcowych minutach zrobiło się naprawdę gorąco, bo po "trójce" Jamesa Eadsa i trafieniu Michała Kołodzieja był remis 79:79. Na szczęście na linii rzutów wolnych nie pomylił się Wade, ale na 14 sekund przed końcem na kolejny remis rzucił Corey Sanders.

Najważniejsza akcja należała do gospodarzy. Mieli wystarczająco czasu na jej przeprowadzenie. Piłkę dostał niepilnowany Novak Musić, który... trafił z dystansu, choć żadna z jego czterech takich wcześniejszych prób nie była wykorzystana. Co ciekawe, mógł być to najważniejszy rzut sezonu. Taki, który prawdopodobnie zapewnił utrzymanie w Energa Basket Lidze.

Zwycięstwo może cieszyć tym bardziej, że skuteczność Suzuki Arki w całym spotkaniu wyniosła 40 proc. (26/64), a zza łuku tylko 23 proc. (6/26). Ważna była jednak zbiórka, w której miejscowi wygrali 45:39, a także dzielenie się piłką, bo rozdali 21 asyst, z czego aż 11 należało do Jamesa Florence'a.

16 Arriva Twarde Pierniki Toruń 26 6 20 2075:2269 32
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż).
Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off.
Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego.
Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-04-10

Wyniki 26 kolejki

• Śląsk Wrocław - TREFL SOPOT 71:67 (22:22, 15:14, 13:12, 21:19)
  • SUZUKI ARKA GDYNIA - Rawlplug Sokół Łańcut 84:81 (18:17, 27:21, 21:21, 18:22)
  • PGE Spójnia Stargard - Arriva Twarde Pierniki Toruń 92:82 (30:18, 14:27, 25:19, 23:18)
  • King Szczecin - Polski Cukier Start Lublin 86:78 (24:26, 23:22, 19:12, 20:18)
  • Tauron GTK Gliwice - Legia Warszawa 135:136 po czterech dogrywkach (26:27, 25:28, 20:19, 19:16; d: 10:10, d: 5:5, d: 13:13, d: 17:18)
  • Enea Zastal BC Zielona Góra - BM Stal Ostrów Wielkopolski 87:97 (17:31, 25:25, 18:18, 27:23)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - MKS Dąbrowa Górnicza 83:74 (10:15, 18:12, 22:26, 22:19)
  • Anwil Włocławek - Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 97:81 (26:20, 21:27, 27:19, 23:15)