Świetny mecz Tiffany Clarke. Drugie zwycięstwo koszykarek Politechniki

Karol Żebrowski
22 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Trener Rafał Knap (z lewej) miał w końcu powody do zadowolenia. Trener Rafał Knap (z lewej) miał w końcu powody do zadowolenia.

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej pokonały Ostrovię Ostrów Wielkopolski 74:40 (23:9, 17:8, 16:10, 18:13). Do drugiego zwycięstwa w tym sezonie Energa Basket Ligi Kobiet akademiczki poprowadziła Tiffany Clarke, która zanotowała double-double.

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Clarke 22 (10 zb.), Conwright 16 (1x3, 9 as.), Holopainen 12 (1x3), Pyka 9 (1x3), Szymańska 4 oraz Gwizdała 7 (1x3), Strzelczyk 2, Śmietańska 2, Koc 0, Duszkiewicz 0, Bujniak 0

Ostrovia: Jackowska 6 (10 zb.), Burdette 5 (1x3), Podkańska 4, Ossowska 4 (1x3), King 0 oraz Motyl 15 (3x3), Wajler 2, Kaczmarek 2, Jaworska 2

Dla obu ekip ostatni mecz ligowy w tym roku był szalenie ważny. Zarówno Politechnika, jak i rywalki z Ostrowa Wielkopolskiego odniosły zaledwie po jednym zwycięstwie w tym sezonie. Punkty z tej rywalizacji mogą okazać się decydujące w kontekście walki o utrzymanie w Energa Basket Lidze Kobiet.

PORAŻKA W SIEDLCACH ZRZUCIŁA KOSZYKARKI Z GDAŃSKA NA OSTATNIE MIEJSCE W LIGOWEJ TABELI

Przed rozpoczęciem rywalizacji minutą ciszy uczczono pamięć Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa, który obchodzono wczoraj, czyli 21 grudnia. Gospodynie zainaugurowały mecz od udanej akcji dwójkowej pomiędzy Maegan CowrightTiffany Clarke. Kolejne sekundy to festiwal nieudanych akcji z obu stron, a niemoc dopiero po dwóch minutach przełamała Jenna Burdette. Amerykanka po chwili dołożyła celny rzut za trzy punkty, co dało pierwsze w tym spotkaniu prowadzenie dla drużyny Ostrovii.

Reakcja zawodniczek Politechniki była natychmiastowa. Za sprawą świetnie spisującej się Clark najpierw odzyskały inicjatywę punktową, a później konsekwentnie ją powiększały. W efekcie drużyna z Gdańska po niespełna sześciu minutach gry prowadziła 16:7, a Amerykańska środkowa miała w tym momencie już 9 oczek. Zespół z Ostrowa Wielkopolskiego zupełnie nie radziła sobie w tej części gry. Skuteczność Ostrovii wynosiła tylko 21%. Gdańszczanki bezlitośnie to wykorzystywały. Do świetnej gry Clarke dołączyła się Martyna Pyka. Po pierwszej kwarcie Sunreef Yachts Politechnika prowadziła 23:9.

Drugie dziesięć minut zmagań nie zmieniły obrazu gry. Zawodniczki z Wielkopolski zupełnie nie miały pomysłu na powstrzymanie Clarke, a do tego coraz lepiej na parkiecie wyglądała zdobywczyni największej ilości punktów w tym sezonie dla Politechniki, Conwright. W 14 minucie meczu prowadzenie Politechniki wynosiło już 18 punktów, a na tablicy wyników widniał rezultat 30:12. Koszykarki Ostrovii popełniały szkolne błędy często notując straty albo popełniając przewinienia przy wznowieniach gry, kiedy piłka była jeszcze poza parkietem. Zespół gości zdawał sobie sprawę z rosnącej straty i próbował ją odrabiać rzutami za trzy punkty, lecz przy skuteczności 7% w tym elemencie, było to marzenie ściętej głowy. Choć wynik dla Politechniki był świetny, to bez wątpienia mógł być on jeszcze lepszy, gdyby podopieczne Rafała Knapa nie notowały tylu strat - na niespełna dwie minuty przed końcem drugiej kwarty miały ich na koncie aż 10. Na szczęście dla gospodyń nie miało to większego znaczenia i na przerwę zawodniczki Politechniki schodziły prowadząc 40:17.

Przedostatnią kwartę celnym rzutem zainaugurowała Katarzyna Jaworska. Szybko odpowiedziała Annika Holopainen rzutem za trzy punkty, ale po chwili, i to dwukrotnie, rzutem zza linii 6,75 m. popisała się doświadczona Katarzyna Motyl. Ostrovia wysłała sygnał, że jeszcze w tym meczu będzie walczyć, ale był to tylko chwilowy zryw. W kolejnych minutach koszykarki z Ostrowa Wielkopolskiego ponownie nie potrafiły zbudować składnej akcji, a do tego duet Clarke-Conwright był poza zasięgiem rywalek. Na nieco ponad minutę przed końcem trzeciej kwarty zawodniczki Politechniki miały dwa razy więcej punktów niż przeciwniczki i stało się jasne, że drugie zwycięstwo w tym sezonie Energa Basket Ligi stanie się faktem.

W ostatnich dziesięciu minutach spotkania koszykarki z Gdańska kontrolowały przebieg meczu i konsekwentnie podwyższały prowadzenie. Trener Knap dał szanse gry zawodniczkom, które zazwyczaj nie mają zbyt wielu okazji do pokazania się na parkiecie, takim jak Natalia Gwizdała, Martyna Koc czy Marianna Duszkiewicz. Każda z nich pokazała się z dobrej strony na tle zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego, ale szczególnie wyróżniła się Gwizdała, która trafiała zarówno za dwa, jak i trzy punkty. Na równo dwie minuty przed końcem spotkania double-double skompletowała Tiffany Clarke, która bez wątpienia była MVP spotkania.

Koszykarki Politechniki odniosły drugie zwycięstwo w tym sezonie i dzięki temu opuściły ostatnie miejsce w tabeli EBLK. Następne spotkanie zawodniczki z Gdańska rozegrają już w 2019 roku. 5 stycznia drużyna trenera Knapa uda się do Gorzowa, gdzie zagra z tamtejszą Eneą.

- Nie ukrywam, że mocno przygotowywaliśmy się do tego meczu, bo było to spotkanie za przysłowiowe cztery punkty. Szanujemy przeciwnika, znaliśmy zarówno mocne, jak i słabe strony drużyny z Ostrowa. Dzisiaj udało nam się zrealizować nasze założenia w 100%. Widać, że zawodniczki coraz lepiej rozumieją się z Tiffany Clarke, która dała nam dziś bardzo dużo pod tablicą. Gratuluje dziewczynom i cieszę się, że mamy teraz spokojniejsze święta - podsumował spotkanie trener Politechniki, Rafał Knap.

Wyniki 12 kolejki

• Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - ARKA GDYNIA 56:66 (21:12, 8:21, 10:17, 17:16)
  • SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - Ostrovia 74:40 (23:9, 17:8, 16:10, 18:13)
  • Energa Toruń - Wisła CanPack Kraków pd. 94:86 (23:20, 14:26, 28:11, 15:23, d. 14:6)
  • Enea AZS Poznań - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 71:94 (23:22, 20:29, 13:27, 15:16)
  • Widzew Łódź - Artego Bydgoszcz 67:80 (13:20, 23:15, 16:25, 15:20)
  • CCC Polkowice - Ślęza Wrocław 51:54 (13:9, 18:14, 14:12, 6:19)

Opinie (23)

• Brawo dziewczyny, tak trzymać!

• 12 3

• Gratulacje, ale poziom gorszy niż w I lidze. AZS UG śmiało może myśleć o 11 miejscu w EBLK (4)

• 5 3

• (1)

gratuluje poczucia humoru :)

• 2 6

• na spokojnie ...

aczkolwiek też uważam, że AZS UG z taką Ostrovią by sobie poradził. Tak samo jak i ograł Politechnikę w meczu 1 ligi, w składzie której nagle zjawiły się wszystkie Polki z ekstraklasy + trener na ławce. Zabrakło wtedy jedynie Conwright i Holopainen (Clarke jeszcze nie było). Zapewne komuś "u góry" bardzo zależało, a wyszedł psikus :)

Tym niemniej gratulacje dla Politechniki za dzisiejsze pewne zwycięstwo!

• 6 2

• Jowita Ossowska zagra w przyszłym sezonie w ekstraklasie o czym nie można powiedzieć o zespole PG!

• 2 3

• do absolwenta

Jesteś z uczelni technicznej to odpowiem tobie matematycznie.
      W 1 lidze nie grają amerykanki i finka - czołowe zawodniczki w PG.
      Drużyna ma 5 zawodniczek na boisku. Bez tych 3 jest osłabiona w ... procentach (sam policz).
      A propos.
      UG właśnie tyle brakuje (3 zawodniczek) żeby być w tym miejscu co PG w ekstraklasie.
      Sam sobie policz ile jeszcze trzeba dodać zawodniczek , żeby grać o czołowe miejsca w ekstraklasie.

• 0 1

• A ja się pytam gdzie jest Ostrowska (2)

Nie mieści się w składzie ???

• 6 0

• Nie trzyma palca w d.....ie!

• 0 0

• Nie placze nie stęka nie trzyma palca w ...........

• 0 0

• brawo Pajączek !!

• 3 3

• wygrały z amatorkami

hehe

• 3 5

• Za dużo strat po stronie Politechniki. Rzuty z pół dystansu i dystansu do poprawy. Nie będzie już zespołów tak słabych pod koszem. Wygrana, ale widać, że porażki dają Swoje piętno, to powoduję że widocznie nie ma takiej chemii pomiędzy poszczególnymi zawodniczkami szczególnie na obwodzie gdzie poza Conwright Pyką nie widzę zawodniczki, która dawała by zespołowi impuls dobrych zagrywek i skuteczności. Więcej wiary dziewczyny, nie macie nic do stracenia. Chyba, że stuff z trenerem ogranicza..albo tylko Wasza głowa bo talent macie.