Wiadomości

Kaczmarek: Gra Lechii jak w westernie

Lechia Gdańsk

okiem eksperta
Lechia rozpoczęła rundę wiosenną grając trójką obrońców. Mając jednak do dyspozycji bocznych reprezentacyjnych defensorów w osobach Grzegorza Wojtkowiaka (z lewej) i Jakuba Wawrzyniaka, wrócił do gry czwórką z tyłu.
Lechia rozpoczęła rundę wiosenną grając trójką obrońców. Mając jednak do dyspozycji bocznych reprezentacyjnych defensorów w osobach Grzegorza Wojtkowiaka (z lewej) i Jakuba Wawrzyniaka, wrócił do gry czwórką z tyłu. fot. Łukasz Głowala/trojmiasto.pl

"Podoba mi się ekspresja, z jaką Piotr Nowak prowadzi Lechię. Powiało amerykańskim westernem, ale piłka to nie gra w dwa ognie i należy pamiętać o proporcjach między obroną a atakiem. Gra trzema defensorami nie jest archaiczna, ale trzeba mieć do niej odpowiednich wykonawców. Obecnie Lechia nie spełnia tego warunku i trener to zauważył. Porażka z Zagłębiem to zaskoczenie i upatruję jej w zmęczeniu po meczu z Piastem, z którym po przerwie trzeba było grać w dziesiątkę" - twierdzi Bogusław Kaczmarek, były piłkarz i szkoleniowiec biało-zielonych.Czy Lechia powinna grać trzema obrońcami?

tak, podoba mi się takie ofensywne usposobienie 45%
nie teraz, bo do tej taktyki brakuje odpowiednich piłkarzy 38%
nie, ten schemat nie nadaje się na polską ligę 17%
zakończona Łącznie głosów: 450
Po czterech meczach możemy dużo powiedzieć o Lechii Piotra Nowaka. Mamy ku temu bardzo bogaty materiał do analizy. Każde z tych czterech spotkań było inne, każde niosło ze sobą duży gatunek emocji. Trener Nowak wiele zmienił w tej drużynie działając na metodzie prób i błędów.

Bardzo podoba mi się ekspresyjne prowadzenie zespołu. Powiało Ameryką i westernem - strzały w lewo i w prawo. Wtorkowy mecz z Zagłębiem był pierwszym tej wiosny, w którym Lechia nie zdobyła bramki. To o czymś świadczy. Musimy jednak pamiętać, że piłka nożna w całym swym pięknie to sztuka zarówno bronienia jak i atakowania. Trzeba zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tymi elementami. To nie gra w dwa ognie.

Trener Nowak rozpoczął sezon z pomysłem gry trzema środkowymi obrońcami, ale szybko zrewidował ten układ. Myślę, że początkowo przeszacował możliwości gry systemem 3-5-2 w tym składzie personalnym. Wygrany mecz z Piastem był afirmacją tego, że optymalne ustawienie to to, z Grzegorzem Wojtkowiakiem na prawej stronie, Rafałem JanickimMario Malocą w środku i Jakubem Wawrzyniakiem na lewej. Układ z trzema obrońcami nie jest zły, ale trzeba mieć do niego odpowiednich piłkarzy. Póki co, Lechia z Gersonem jako trzecim defensorem nie spełnia tych warunków.

ZAGŁĘBIE - LECHIA 1:0. TUTAJ MOŻESZ OCENIĆ PIŁKARZY BIAŁO-ZIELONYCH ZA MECZ W LUBINIE

Trener Nowak pochodzi z Pabianic, a to prawie dzielnica mojej rodzinnej Łodzi. Dobrze się znamy, a poza tym kolegowałem się z jego ojcem. Z Piotrem spotkaliśmy się na kawie jeszcze przed meczem z Podbeskidziem. To była serdeczna rozmowa dwóch ludzi, którzy mają o czym rozmawiać. Znam temperament i "amerykańskie" nastawienie Piotra. Dla niego wróble w USA mogły być ładniejsze niż nasze polskie bociany. Zapytałem go więc czy jest pewien, że nie przeszacował możliwości swoich defensorów.

Chciał grać trójką, ale życie to zweryfikowało. Jeżeli w Lechii jest dwóch reprezentacyjnych bocznych obrońców, a na środku walczący o miejsce w kadrze Janicki i zdolny, choć nie ograny jeszcze w Gdańsku Maloca, nie ma innej opcji jak gra czwórką. Problem jest natomiast z wpasowaniem gracza na pozycję "6", który zapewniałby po stracie piłki koneksję między blokiem defensywnym a drugą linią. Tutaj trener Nowak może żałować, że klub pozbył się Ariela Borysiuka, który dobrze wpisywał się w tą organizację. Przydałby się teraz, choć podtrzymuję, że jak na swoje możliwości, grał w Lechii poniżej oczekiwań. Był poprawny, równy, a grał tylko nieźle. Ja liczyłem, że jego talent w Gdańsku wręcz eksploduje.

Typowanie wyników

mecz ligowy
06.03.2016 godz.15:30
wartość: 3 punkty

Jak typowano

1

74%

338 typowań

x

15%

68 typowań

2

11%

48 typowańByć może się powtarzam, ale 13 lat temu zdobyłem wicemistrzostwo Polski z Groclinem Grodzisk Wlkp. grając właśnie trzema obrońcami. Różnica była taka, że ja miałem takich graczy jak Ivica Kriżanac, Radosław Sobolewski, Igor KoziołMariusz Pawlak. Graliśmy trójką w bloku i jak trzeba było, Sobolewski zszedł na lewą stronę i odebrał chęć do gry takiemu wyróżniającemu się piłkarzowi jak Kalu Uche. Wygraliśmy wtedy 2:0.

Już wtedy mówiono, że to ustawienie jest archaiczne. Ja uważam natomiast, że o grze decyduje nie tyle system i jego organizacja, co wykonawcy. To piłkarze kreują sytuacje na boisku, choć oczywiście z określonym planem zachowań. Widać jednak, że piłka coraz bardziej nie znosi schematów o szufladkowania. Różnice w ustawieniu zacierają się, bo mądry zespół płynnie przechodzi w trakcie gry pomiędzy systemami 4-4-2, 3-5-2 czy 4-3-3.

Trener Nowak zrewidował swoje plany, a ja obstawiałem w ciemno, że Lechia wygra z Zagłębiem. Mój optymizm był oparty na racjonalnych przesłankach. Lubin od kilku lat leżał Lechii. Byłem przekonany, że i tym razem sobie poradzimy. Okazało się jednak, że zwycięstwo z Piastem kosztowało zespół za dużo sił. Wbrew zapowiedziom, piłkarze nie zdołali się zregenerować. Niepotrzebna kartka Milosa Krasicia i gra w dziesiątkę przez niemal całą drugą połowę odbiła się na dyspozycji w meczu z Zagłębiem. Lechia przeważała wprawdzie w statystykach, ale zawiodła skuteczność i zabrakło sił. Na potwierdzenie moich słów spójrzmy na to, co zaprezentowali w tym meczu bracia MarcoFlavio Paixao.

TRENERZY I PIŁKARZE PO MECZU LECHII Z ZAGŁĘBIEM

Mieliśmy minimum dwie, trzy sytuacje na gola. Trener Piotr Stokowiec ustawił jednak Zagłębie na ścisłe bronienie. Skupili się na dwóch akcjach w meczu i po prozaicznym błędzie bloku defensywnego ustrzelili gola. Łukasz Budziłek został złapany na nodze postawnej, Filip Starzyński odjechał mu do środka, a opisane przez Isaaca Newtona prawa grawitacji zrobiły swoje - z nimi się nie wygra.

Kwestia bramkarza też mnie zresztą zastanawia. Tu potrzeba stabilizacji, a ostatnia zmiana nie wyszła na dobre. Straciliśmy dwa kuriozalne gole w dwóch kolejnych meczach przy czym spotkanie z Piastem spokojnie mogło zakończyć się nawet 5:0. Mamy dobrego trenera bramkarzy, bo Andrzej Woźniak to sprawdzona firma. Myślę, że powinien jednoznacznie zasygnalizować kto jest numerem jeden pomiędzy słupkami.

Cieszy natomiast przebudzenie Grzegorza Kuświka. Strzelał gole dla Ruchu, wiec dlaczego nie miał zdobywać ich w Gdańsku? To wartościowy gracz, który musi być tylko odpowiednio wykorzystywany. To nie jest jednak tak, że on czy ktoś inny jest wielkim wygranym po tym, gdy trener Nowak objął Lechię. Wygrana jest cała drużyna. Trener Thomas von Heesen był na bakier z psychologią, nie radził sobie ze stresem i zrzucał odpowiedzialność za wynik indywidualnie na zawodników. Szukał winy u innych, a nie u siebie. U Nowaka w zespole jest chemia i to widać. Tym bardziej szkoda porażki w Lubinie. Mam nadzieję, że nie podetnie ona biało-zielonym skrzydeł, bo zanosi się na to, że z jej powodu niedzielny mecz z Jagiellonią będzie w zasadzie starciem o być albo nie być w pierwszej ósemce.

Opinie (45)

 • Panie Boguslawie, a gdzie ta trzecia siła ligi ktorą pan przewidywał i tak chwalił?

  coś nie bardzo przewidywania wychodzą? Okazuje sie ze pompowali wszyscy balon ktory pękł?

  • 60 29

 • Ciekawa analiza (1)

  I generalnie trafna

  • 62 5

  • Myślę że gra na 3 obrońców występuje w każdym naszym meczu czasami Wojtkowiak, Wawrzyniak, i Stolarski przechodza do lini pomocy i robi się z tyłu 3 fakt na cały mecz brakuje nam zawodników na ten system. Na prawej stronie flavio jest za slaby kondycyjnie i nie będzie się wracał głęboko do defensywy tak samo peszko może mak by dał radę, ale przyszlością takiego ustawienia moze byc stolarski

   • 1 1

 • (6)

  Lechia dobrze gra bez Garbusa na boisku. Niech bierze nadal te 120 tysięcy miesięcznie ale niech nie gra.

  • 49 20

  • piszą że wrócił do treningów więc lipa

   • 16 9

  • (1)

   Myslalem,ze chodzi ci o grubaska Gersona z ktorego mlodzi chlopcy robia wiatrak. Mozna go pozegnac bez zalu panowie kibole. A Bobo niech sie tak nie wymadrza. Swieta krowa ze Sztumu.

   • 13 16

   • Z westernem to oni tyle mają wspólnego, że rewolwerowcy nie strzelali do pianisty, a nasi "zawodowcy" nie strzelają do bramki.

    • 12 7

  • (1)

   Ja slyszalem ze 150 tys.

   • 6 5

   • kto Garbatemu zabroni

    Może brutto 150 a na rękę 120?

    • 8 4

  • ale wy chorzy jesteście

   spójrz na siebie, ty zapewne gdy dostajesz podwyżkę to z połowy rezygnujesz bo czujesz uczciwie że nie dajesz z siebie 100% w firmie...
   a no chyba, że pracy w życiu nie miałeś i tak sobie piszesz...

   • 1 0

 • Nie ma to jak przemądrzały trener. Zawsze wie lepiej- a wyniku nie zrobił. Uświadomie Cie dziadku, że Wojtkowiak nie grał na

  Przestarzały dziadek na taką taktyke, zwyczajnie jej nie rozumie.

  • 25 37

 • Czy to artykuł sponsorowany? Pytam, bo napisany jakby o coś chodziło, a w rzeczywistości to w pozłotku zapakowany jest bubel. Jeżeli piłkarzyki zmęczyli się z bardzo słabym tego dnia Piastem, to trener ma chyba w dyspozycji dublerów. Tak, czy nie? Pytam, bo niedawno czytałem o szerokiej kadrze. Pisanie o systemach takich i owakich w sytuacji, gdy większość zawodników człapie bez ładu i składu, bez siły na oddanie strzału, bez trzech czy czterech kolejnych, celnych podań jest chyba żartem z tych biednych ludzi. Skonani, bo zmęczyli się poprzednim meczem. To może niech grają co drugi? Taka jest moja koncepcja.

  • 44 15

 • Zmęczeni to są chyba prędzej po zakupach w Galerii ,a nie po grze w piłkę. (6)

  Nie się co oszukiwać ... Lechia to nie klub piłkarski ,a dom starców ... Mila 33 lata, Peszko 31 lat , bracia Paixao 31 lat, Wojtkowiak 32 lata , Wawrzyniak 32 lata, Krasić 31 lat. Proponuję przedłużyć im kontrakty do 67 bo są tak cenni i wartościowi. A im starsi tym lepsi.

  • 71 15

  • (2)

   sorry, Peszko biega po Alfie

   • 10 0

   • Ciesz się, że tylko po Alfie, a nie po innych przybytkach typu Świat Alkoholi czy inne. (1)

    • 6 0

    • no i imprezy w Unique w Sopocie

     to też jest ważny aspekt który ma duży wpływ na zmęczenie chłopaków :)

     • 0 0

  • Znafca

   Widze ze Ty jak i ci co polubili twoj komentarz niezle znaja sie na pilce, akurat Lechia w ostatnich meczach gra naprawde nie zle, a to ze sa w niej zawodnicy po 30stce o niczym nie swiadczy, Aroganci tylko moga napisac ze Pilkarze sa bardziej zmeczeni po zakupach... jakos 2 lub 3 lata temu mielismy odmłodzony skład. I co wyszło? stolec wyszlo, wiec wiek o niczym nie swiadczy, ale zawsze znajdą się murudy ktorym wszystko bedzie nie pasowac , zal mi was...

   • 2 1

  • Jeśli uważasz że piłkarz po 30 to emeryt to gratuluje znajomości specyfiki piłkarskiej ja osobiście wole oglądać zawodnika po 30 dobrze wyszkolonego niż jakiegoś młodzika który nie potrafi przyjąć piłki, poza tym ilu jest zawodników na świecie po 30 którzy graja na wysokim poziomie, Lechii brakuje zgrania za duże ciągłe roszady potrzebna stabilizacja pod okiem dobrego trenera i tyle

   • 0 0

  • Mila Peszko Flavio i Marco i tak nie są potrzebni...

   Zespół poradziłby sobie o wiele lepiej bez nich... Można powiedzieć... "gadasz głupoty... przecież Flavio strzelił 3 bramki. BEZ JAJ!!! Miał wystawionych 6 piłek bramkowych na patelni z czego strzelił tylko 3! Tak przyłożyć nogę do piłki jak zrobił to Flavio potrafią chyba wszyscy.

   • 0 0

 • Smiech

  A co Kaczmarek osiągnął w Lechii.Nic.A le mądrala z Niego.Pilka poszła do przodu a On stanął w miejscu.

  • 43 24

 • Bobo to madrala.Najlepszym jego osiagiem bylo jak był skautem i pojechali na wycieczkę do Francji to tak się ,,gościli" ze przywiózł pilkarzyka z 5 ligi/opaslego algiera/który debiutował na wyjeździe z Polonią Wawa.Jak pamiętam to wytrzymał tylko pół godziny :))). Z Boba taki expert jak.......

  • 39 15

 • Bobo jak zawsze czadzi

  Porażkę z Zagłębiem upatruje w zmęczeniu po meczu z Piastem.Bobo to prawdziwy kabareciarz,po prostu jajcarz,po prostu wesoły człowiek.

  • 35 13

 • lechia jak koń po westernie.

  • 31 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 30.01.2021 godz. 17:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

78%

154 typowania

x

11%

22 typowania

2

11%

22 typowania

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Radosław Dymkowski 16 32 68.8%
2. Marcin Dymkowski 16 30 62.5%
3. Krzysztof Ogonowski 16 29 68.8%
4. Stefan Sandach 16 29 62.5%
5. Doktor Kuki 16 29 62.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 14 9 2 3 23:15 29
2 Raków Częstochowa 14 8 4 2 27:15 28
3 Pogoń Szczecin 14 8 4 2 20:8 28
4 Śląsk Wrocław 14 7 2 5 21:15 23
5 Górnik Zabrze 14 7 2 5 18:14 23
6 Zagłębie Lubin 14 6 4 4 18:15 22
7 Jagiellonia Białystok 14 6 2 6 22:24 20
8 LECHIA GDAŃSK 14 6 1 7 20:19 19
9 Lech Poznań 14 4 5 5 23:22 17
10 Cracovia 14 5 6 3 18:17 16
11 Wisła Płock 14 4 4 6 17:20 16
12 Wisła Kraków 14 3 5 6 19:19 14
13 Piast Gliwice 14 3 5 6 17:18 14
14 Warta Poznań 14 4 1 9 13:19 13
15 Stal Mielec 14 3 4 7 17:28 13
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 2 3 9 13:38 9

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 14 kolejki:

 • Cracovia - LECHIA GDAŃSK 0:3 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Warta Poznań 2:1 (1:0)
 • Wisła Płock - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (3:0)
 • Legia Warszawa - Stal Mielec 2:3 (2:2)
 • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
 • Piast Gliwice - Raków Częstochowa 0:0
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Terminarz

30.01 (sob) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Jagiellonia Białystok
05.02 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Warta Poznań
09.02 (wt) godz.14:30 Puszcza Niepołomice typuj bez publiczności LECHIA Gdańsk
19.12.2020 (sob) godz.17:30 Cracovia 0:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
14.12.2020 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Wisła Płock LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane