Arka wygrała w sparingu z Pogonią

22 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Piotr Tomasik ustalił wynik sparingu z Pogonią Szczecin na 2:0 dla Arki. Piotr Tomasik ustalił wynik sparingu z Pogonią Szczecin na 2:0 dla Arki.

Piłkarze Arki okazali się lepsi od drużyny ekstraklasy. W drugim tegorocznym sparingu gdynianie pokonali w Pobierowie Pogoń Szczecin 2:0 (1:0). Pierwszego gola dla żółto-niebieskich strzelił Michał Szubert, który urodził się i nauczył grać w piłkę w... Szczecinie.

Szubert 20, Tomasik 72

ARKA (pierwsza połowa): Szromnik - Cienciała, Juraszek, Marcjanik, Glauber - Avans, Rzuchowski - Wiśniewski, Marcus, Wojowski - Szubert
druga połowa: Szromnik - Cienciała, Jarzębowski, Sobieraj, Radzewicz - Avans (65 Nalepa), Pruchnik - Budka, Szwoch, Tomasik - Aleksander

POGOŃ (pierwsza połowa): Janukiewicz - Rudol, Hernani, Fijałkowski, Lewandowski - Małecki, Ouedraogo, Walski, Popara, Kun - Kozłowski
druga połowa): Kudła - Frączczak, Dąbrowski, Rudol, Jałoszyński - Kort, Popara, Akahoshi, Ława, Bartoszewicz - Paczuk

Sparing odbył się w Pobierowie, kilka kilometrów od Pogorzelicy, gdzie na zgrupowaniu przebywa Pogoń. Paweł Sikora zdecydował się na ten sam manewr personalny co w sobotniej grze kontrolnej z Jagiellonią Białystok. W pierwszej połowie postawił głównie na piłkarzy testowanych oraz tych, którzy jesienią byli na ogół rezerwowymi.

Po przerwie na boisko desygnował podstawowych graczy oraz jeszcze na 20 minut zostawił Argentyńczyka Gabriela Avansa, którego następnie zmienił Michał Nalepa, występujący jesienią w III-ligowych rezerwach. Ponadto całe spotkanie na prawej obronie rozegrał testowany Sławomir Cienciała.

Teoretycznie słabsza "11" żółto-niebieskich spisała się bardzo dobrze. Na przerwę zeszła z prowadzeniem. Michał Szubert nie popełnił błędu z Cetniewa, gdzie przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem Jagiellonii. Tym razem napastnik Arki z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam z Radosławem Janukiewiczem i strzelił gola na 1:0. Jednocześnie uradował... gdyńskich kibiców, gdyż piłkarzy wspierała dopingiem drużyny Arki roczników 1999-2000.

Co ciekawe Szubert urodził się w Szczecinie, a w tamtejszym Salosie nauczył się grać w piłkę. Rodzinne miasto opuścił w 2008 roku, by przez Ruch Chorzów i Dąb Dębno trafić do Arki.

Spokoju Michała minutę wcześniej zabrakło Radosławowi Wiśniewskiemu. Skrzydłowy... Pogoni, który jest na testach w Arce, ograł Mateusza Lewandowskiego, ale przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Janukiewicz zdołał wybić piłkę na róg.

W 28. minucie szansę na drugiego gola miał również Marcus, którego do dobrej pozycji strzeleckiej wyprowadzili po ataku prawym skrzydłem testowani: Wiśniewski i Cienciała. Janukiewicz piłkę i po uderzeniu Brazylijczyka sparował na korner.

Cienciała wyróżnił się w ofensywie również w 43. minucie. Wówczas do strzału z narożnika pola karnego wyprowadził Pawła Wojowskiego, ale skrzydłowy strzelił obok słupka.

W pierwszej połowie Pogoń miała przewagę w polu, ale tylko trzykrotnie zagroziła bramce Arki. Michał Szromnik na róg wybił piłkę po strzałach Filipa KozłowskiegoSebastiana Rudola. Natomiast tuż przed przerwą gdyński golkiper nie musiał interweniować, gdyż w dogodnej sytuacji przestrzelił Dominik Kun.

Po zmianie stron głównie wprowadzony na boisko Takafumi Akahoshi podkręcił tempo akcji rywali, ale znów klarowniejsze sytuacje na gole mieli gdynianie.

W 63. minucie rezerwowy bramkarz Pogoni Dawid Kudła nie dał się pokonać w pojedynku sam na sam Arkadiuszowi Aleksandrowi, bronią aż dwa strzały napastnika Arki.

Jednak w 72. minucie było 2:0 dla żółto-niebieskich. Gola zdobył Piotr Tomasik, któremu nie obca jest gra na zachodnim wybrzeżu. 2011 rok spędził bowiem w barwach Floty Świnoujście.

• 24 6

• Tak dokladnie Arka jest mocna na Osowie (3)