Szczęśliwa trzynasta minuta

Michał Leszczyński
25 marca 2002 (artykuł sprzed 22 lat)

Chciałoby się krzyknąć nareszcie! To, co powinno stać się w meczu z Górnikiem, co mogło w spotkaniu z Jagiellonią bądź Zagłębiem stało się wczoraj. W arcyważnym meczu z Odrą o tzw. sześć punktów Arka odniosła bezcenne zwycięstwo, pokonując opolan 1:0. Od tej chwili, zamiast remisowych spotkań, zaczynamy liczyć mecze gdynian bez porażki. To już siódme takie spotkanie.

Mecz rozgrywany był w przenikliwym chłodzie i przy silnym wietrze. Jeszcze przed rozpoczęciem zawodów wiadomo było, że w związku z innymi wynikami tej kolejki, będą grać dwa najniżej sklasyfikowane zespoły w tabeli. Na szczęście "żółto-niebiescy" ani pogody, ani też stawki spotkania się nie przestraszyli i od początku meczu ruszyli do ataku. Już pierwsza akcja gdynian mogła zakończyć się strzeleniem gola. Z prawej strony boiska w pole karne dośrodkował Michał Smarzyński, tam strzelali kolejno Krzysztof Rusinek oraz Piotr Bajera, ale ich groźne uderzenia zablokowali obrońcy gości. W 13. minucie Arka wyprowadziła kontrę. Piłka trafiła do Bajery, który został faulowany w okolicach pola karnego opolan przez Krzętowskiego. Arkowcy wykonali zdobyty rzut wolny wyśmienicie, z najlepszym z możliwych skutkiem. Nasi zawodnicy krótko rozegrali piłkę i ładnym, a co najważniejsze, skutecznym strzałem popisał się Dariusz Ulanowski. Dla kapitana "żółto-niebieskich" było to już czwarte trafienie w sezonie, w czym zrównał się z dotychczasowym naszym najlepszym strzelcem Łukaszem Kowalskim (wypożyczonym do Kaszubii Kościerzyna). Po zdobyciu bramki arkowcy cofnęli się i przez kolejne 20 minut lekką przewagę miała Odra. Opolanie podrażnieni straceniem gola zaatakowali. W 15. minucie z linii pola karnego strzelał Żymańczyk, ale bardzo ładnie obronił Andrzej Szyszko, który tą interwencją zrehabilitował się za wcześniejszą słabą grę nogami. W 30. minucie rzut wolny wykonywał Plewnia, ale jego silny strzał wyłapał nasz bramkarz. 4 minuty później znakomitą sytuację, na szczęście, zmarnował Lachowski. W sporym zamieszaniu pod naszą bramką, na 5. metrze znalazł się napastnik gości, lecz jego strzał odbił ponownie dobrze interweniujący Szyszko. Piłka przetoczyła się wzdłuż naszej bramki i o centymetry minęła lewy słupek. Arkowcy widząc, co się dzieje postanowili odsunąć grę od własnego pola karnego. W 37. minucie bardzo ładnie strzelił Sławomir Kułyk, ale piłkę odbił Kopaniecki. Do bezpańskiej piłki dobiegł Bajera, lecz jego uderzenie był minimalnie niecelne.

Druga odsłona nie była tak szybka jak pierwsza, a akcji było mniej. Odra chciała zdobyć wyrównującego gola, a arkowcy myśleli o kontrach. W 52. minucie z daleka strzelał Plewnia. W odpowiedzi, po akcji Smarzyńskiego uderzał Kułyk, lecz niestety niecelnie. W 60. minucie z prawej strony akcję gości rozpoczął Lachowski, ale jego dośrodkowania nie wykorzystał Żymańczyk. W następnych minutach arkowcy wywalczyli sobie trzy rzuty rożne. Dośrodkowania Ulanowskigo oraz Grzegorza Witta były groźne, ale naszym napastnikom nie udało się ich zamienić na gola. W okolicach 70. minuty przycisnęli piłkarze Odry. Najpierw Szyszko zatrzymał nadbiegającego Żymańczyka wybijając piłkę na rzut rożny, a po jego rozegraniu zakotłowało się w naszym polu karnym. Piłkę po uderzeniu Krzętowskiego z linii bramkowej wybyli nasi obrońcy. Na 7 minut przed zakończeniem meczu przy linii końcowej boiska, tuż obok pola karnego faulowany był Rafał Murawski, który rozegrał po raz pierwszy pod wodzą Marka Kusty całe spotkanie. Po zagraniu Ulanowskiego, w stronę bramki strzelał Bajera. Okazało się jednak, że podobnie jak w poprzednim spotkaniu z Hutnikiem uczynił to ręką, za co ponownie otrzymał żółtą kartkę. Do końca meczu już nic ciekawego się nie wydarzyło. "Żółto-niebiescy" kontrolowali przebieg gry, ograniczając się do przetrzymywania piłki oraz do dalekich wybić. Odra, choć chciała, to i tak nie potrafiła zagrozić naszej bramce.

Pierwsze wiosenne zwycięstwo pozwoliło Arce wydostać się ze strefy spadkowej, a kibicom dało nadzieję, iż będzie dobrze!

Arka Gdynia - Odra Opole 1 : 0 (1 : 0)

Bramka: Dariusz Ulanowski (13 minuta, po krótkim rozegraniu rzutu wolnego)

Widzów: 3000

Sędziował: Marcin Borski (Warszawa)

Arka: Szyszko - Nawotczyński (73 Wilk), Fornalak, Wódkiewicz, Murawski - Smarzyński, Stencel, Ulanowski, Rusinek (60 Witt) - Kułyk, Bajera (86 Burlikowski); trener: Marek Kusto
Odra: Kopanieski - Kucharski, Jagieniak, Krzętowski, Dziuba (88 Golec), Juraszek, Plewnia Dzwończyk, Tracz (57 Cieśla), Lachowski, Żymańczyk (71 Tomasiak); trener: Romuald Szukiełowicz

Żółte kartki:
Arka: Piotr Bajera (83, zagranie ręką)
Odra: Krzętowski (13, faul), Dzwończyk (47, faul), Jagieniak (75, faul)

Pozostałe wyniki:

Lech Poznań - Tłoki Gorzyce 3 : 0 (2 : 0)
Przysiuda (14), Goliński (40), Mowlik (76) - Lech; widzów: 16.000 (0 gości)

Hetman Zamość - Orlen Płock 1 : 2 (0 : 2)
Ziarkowski (23) - Hetman; Nosal (31), Budka (54) - Orlen; widzów: 2500

Ceramika Opoczno - Garbania Jaworzno 2 : 1 (1 : 1)
Kowalczyk (20), Górak (64-sam) - Ceramika; Chudy (45) - Garbania; czerwona kartka: Sztandera (69, za dwie zółte) - Garbania; widzów: 800 (0 gości)

Górnik Łęczna - Zagłębie Sosnowiec 2 : 1 (1 : 1)
Korzan (19), Jaroszyński (85) - Górnik; Stolpa (25) - Zagłębie; widzów: 2000

Polar Wrocław - GKS Bełchatów 1 : 2 (0 : 2)
Garguła (54) - Polar; Moskal (16), Kolędowicz (28-karny) - GKS; widzów: 100

Górnik Polkowice - Świt Nowy Dwór Maz. 2 : 0 (0 : 0)
Żyluk (83), Cockowski (90) - Górnik; w: 1000 (0 gości)

Włókniarz Kietrz - Jagiellonia Białystok 0 : 0 (0 : 0)
widzów: 700 (0 gości)

Ruch Radzionków - KS Myszków 0 : 2 (0 : 2)
Ciupek 2 (11, 36) - KS; czerwona kartka: Sztachera (78, za dwie żółte) - KS; widzów: 800 (0 gości)

ŁKS Łódź - Hutnik Kraków 0 : 1 (0 : 0)
Przytuła (54) - Hutnik; w: 4500 (35 gości)