ras., mad
19 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
aktualizacja: godz. 18:54 (19 listopada 2016)
Patryk Mauer rzucił w tym sezonie dla SMS już 75 bramek. Patryk Mauer rzucił w tym sezonie dla SMS już 75 bramek.

Szczypiorniści Spójni Gdynia dalej utrzymują przewagę na fotelu lidera I ligi. W sobotę, w hali GCS wygrali z Realem Astromal Leszno 27:20 (13:12). 9 bramek dla zwycięzców zdobył Paweł Ćwikliński. Natomiast piłkarze ręczni SMS Gdańsk pokonali we własnej hali Grunwald Poznań 32:26 (13:12). Do triumfu poprowadził licealistów zdobywca 11 bramek Patryk Mauer.

Spójnia Gdynia - Real Astromal Leszno 27:20 (13:12)
SPÓJNIA:
Zimakowski - Lisiewicz 5, Ćwikliński 9, Oliferchuk 3, Kamyszek 1, Matuszak, Ringwelski 2, Brukwicki 3, Rychlewski 2, K. Pedryc, P. Pedryc, Marszałek 2

Po zwycięstwie Stali Gorzów Wielkopolski, w tygodniu, w zaległym meczu z SMS Gdańsk, szczypiorniści Spójni mieli jeden punkt przewagi już nie tylko nad Warmią Travelandem Olsztyn, ale także właśnie nad Stalą. Dlatego musieli jeszcze bardziej pilnować się przed ewentualnymi potknięciami.

W sobotę do hali Gdyńskiego Centrum Sportu zawitała drużyna środka tabeli, z którą trzeba było zdobyć komplet punktów. Pierwsza połowa zwiastowała jednak zacięte starcie. I to pomimo aż 6 trafień najskuteczniejszego w drużynie gospodarzy Pawła Ćwiklińskiego. Lider Spójni wykorzystał trzy z czterech rzutów karnych, a resztę trafień zaliczył z gry.

Kiedy w 27. minucie dodał jedno ze swoich trafień gdynianie po raz pierwszy wyszli na dwubramkowe prowadzenie (11:9). Wcześniej drużyny grały gol za gol, a niewielką inicjatywę mieli goście. Na przerwę schodziły one przy wyniku 13:12 dla Spójni.

Zmiana stron wpłynęła pozytywnie na szczypiornistów trenera Marcina Markuszewskiego. Dwie serie bramkowe po 3:0, w których brali udział podwójnymi trafieniami Ćwikliński oraz Rafał Rychlewski, a wspomagali ich Kamil RingwelskiRobert Kamyszek dały w 42. min prowadzenie 20:14. Udało się je powiększyć po 5 min., gdy ostatnią bramkę w meczu zdobywał Ćwikliński (22:15). Wtedy gdynianie mogli powrócić do taktyki z pierwszej połowy i wymiany z rywalem cios za cios. I takim sposobem dograli do ostatniej syreny z 7 bramkami przewagi.

SMS GDAŃSK - Grunwald Poznań 32:26 (13:12)
SMS: Pyrka, Bartosik - Gądek 1, Milewski 2, Mauer 11, Koselski, Kołtunowicz 7, Rogalski 1, Chełmiński, Zarzycki 5, Pawelec, Orpik, Jarosiewicz 2, Rybski 3

Dla szczypiornistów SMS sobotni mecz z niżej notowanym Grunwaldem był okazją, by wrócić na zwycięską ścieżkę po trudnym i przegranym pojedynku ze Stalą Gorzów Wlkp. Gdańscy licealiści zaczęli dobrze, bo od prowadzenia 7:4 w 12. minucie gry.

Goście nie pozwolili jednak na ucieczkę bramkową i jeszcze przed przerwą doprowadzili do remisu 10:10. Przed przerwą miejscowi zdołali jednak odzyskać minimalną przewagę po rzucie Piotra Rybskiego.

Po zmianie stron poznanianie nie odstępowali jednak gospodarzy na krok. Na chwilę udało im się nawet odbić prowadzenie, ale głównie dzięki rzutom Rybskiego i Macieja Zarzyckiego, na kwadrans do końca SMS znów był górą.

Przewaga wynosiła trzy trafienia, ale w ostatnich minutach gdańszczanie zdołali ją podwoić. Jak na zawołanie trafiać zaczął najlepszy strzelec zespołu Patryk Mauer. W ostatnim kwadransie gry skompletował pięć ze swoich jedenastu bramek. Po sobotnim meczu ma już ich na koncie 75 w całym sezonie i goni lidera klasyfikacji Pawła Dutkiewicza z MKS Wieluń (73 bramki przed niedzielnym meczem z Orlen II Wisłą Płock).

- To był jeden z najtrudniejszych meczów w tym sezonie. Do 45. minuty szliśmy praktycznie łeb w łeb, ale w końcówce udało nam się zbudować przewagę. Ta runda jest dla nas bardzo udana, bo sześć wygranych w dziesięciu meczach to dobry rezultat. Mam nadzieję, że utrzymamy tę dyspozycję jak najdłużej - mówi trener SMS Dariusz Tomaszewski.

Wyniki 10 kolejki

• SMS GDAŃSK - Grunwald Poznań 32:26 (13:12)
  • SPÓJNIA GDYNIA - Real Astromal Leszno 27:20 (13:12)
  • Śląsk Wrocław - GKS Żukowo 27:27 (13:15)
  • Nielba Wągrowiec - Warmia Traveland Olsztyn 32:31 (19:14)
  • Mazur Sierpc - Sokół Browar Kościerzyna 17:20 (8:10)
  • Polski Cukier Pomezania Malbork - Stal Gorzów Wlkp. 27:23 (12:11)
  • Orlen Wisła II Płock - MKS Wieluń 24:24 (12:11)
ras., mad

Opinie (4)

• brawo Spojnia!

Zwłaszcza za twarda grę w obronie. W ataku bywało gorzej, zdecydowanie niedysponowany rzutowo był dziś Kamyszek (dobry w obronie). Zdrowia bramkarzom zycze, bo z jednym Zimakowskim może być ciężko.

• 12 0

• Brawo Spójnia ! Brawo Wy !

• 10 0

Szkoda , że tak mało jest informacji o takich meczach. Publiczność to głównie rodziny lub znajomi piłkarzy. W sumie naliczyliśmy ok.50 osób. Smutne.