Świętowanie awansu do Superligi w Gdańsku

Szczypiorniści Wybrzeża świętowali awans do Superligi.

Piłkarze ręczni Wybrzeża Gdańsk już wcześniej zapewnili sobie awans do Superligi, a we wtorkowy wieczór świętowali ten sukces ze swoimi kibicami. Najpierw jednak w hali AWFiS ograli Kar-Do Spójnię Gdynia 29:24 (15:14). Udanie w I lidze finiszowali także szczypiorniści SMS Gdańsk, którzy sensacyjnie pokonali wicelidera rozgrywek - Nielbę Wągrowiec 31:29 (17:13).

Kar-Do Spójnia Gdynia - Wybrzeże Gdańsk 24:29 (14:15)

KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Dorsz 9, Wróbel 5, Gębala 3, Kowalski 2, Bielec 2, Bronk 1, Mbanefo 1 Pacholarz 1 oraz Naus, Borzymowski.

WYBRZEŻE: Sokołowski, Głębocki, Chmieliński - Rogulski 8, Kondratiuk 5, Nilsson 4, Kornecki 4, Sulej 3, Prymlewicz 2, Mogielnicki 1, Rakowski 1, Abram 1 oraz Żak, Wiak, Papaj

Nominalnymi gospodarzami wtorkowego spotkania byli gdynianie, którzy przystali na prośbę Wybrzeża by mecz przenieść do Gdańska. Świeżo upieczeni superligowcy chcieli umożliwić w ten sposób swoim kibicom wspólne świętowanie awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej.

WYBRZEŻE W SUPERLIDZE, PIŁKA RĘCZNA W GDAŃSKU WSTAJE Z KOLAN

Spotkanie w akademickiej hali przy ul. Górskiego rozpoczęło się od bramki Mateusza Wróbla, ale szybko do wyrównania doprowadził Dawid Nilsson. Dwa trafienia, w tym jedno z rzutu karnego zanotował jednak Grzegorz Dorsz i Wybrzeże musiało się wziąć ostro do pracy, by derbowym pojedynkiem nie zepsuć sobie świętowania.

Rzutu karnego nie wykorzystał wprawdzie Adrian Kondratiuk, ale w 8 minucie do wyrównania 4:4 doprowadził Patryk Abram. Gdy tylko gdynianie odskakiwali na dwa trafienia, Wybrzeże doprowadzało do remisu.

Ten scenariusz powtarzał się czterokrotnie, ale podopieczni Damiana WlekakaDaniela Waszkiewicza przez długi czas nie byli w stanie wyjść na prowadzenie. Udało się dopiero na minutę przed przerwą, gdy dwie bramki z rzędu dla gdańszczan zdobył Jacek Sulej (15:14).

Po zmianie stron prowadzenie Wybrzeża podwyższył Hubert Kornecki, a gdańszczanie wypracowali serię 4:1 (19:15). Obydwa zespoły grały jednak falami i najpierw Kar-Do Spójnia zbliżyła się do rywali na 19:20, by następnie stracić 5 bramek z rzędu.

Po zakończeniu meczu Wybrzeże rozpoczęło świętowanie. Jak zapewnił jednak Damian Wleklak, już od środy wszyscy w gdańskim klubie będą myślami przy nowym sezonie.

329 typowań

SMS Gdańsk - Nielba Wągrowiec 31:29 (17:13)
SMS: Glabik, Mentel, Dyszer - Matuszak 6, Potoczny 6, Chyła 4, Czarnecki 3, Kowalczyk 3, Szopa 3, Majdziński 2, Brukwicki 1, Gąsiorek 1, Pedryc 1 oraz Grzegorek.

NIELBA: Konczewski - Pietrzkiewicz 8, Radzicki 7, Pacała 4, Biniewski 3, Pawlaczyk 2, Skrzypczak 2, Widziński 1, Jankiewicz 1 oraz Oliferchuk.

Sensacyjne zwycięstwo w ostatniej kolejce odniósł SMS Gdańsk. Licealiści prowadzeni przez trenera Dariusza Tomaszewskiego zakończyli sezon wygraną nad drugim najlepszym zespołem rozgrywek po Wybrzeżu - Nielbą Wągrowiec.

Choć goście nie zagrali w najsilniejszym zestawieniu, nie umniejsza to sukcesu gdańszczan, gdyż mecz trzymał w napięciu do samego końca. SMS po 5 minutach gry prowadził już 5:2 po bramce Krzysztofa Czarneckiego, a o czas poprosił szkoleniowiec Nielby Zbigniew Markuszewski..

Licealiści prowadzili nawet różnicą 5 trafień, ale przyjezdni zdołali odrobić część strat (9:11). Gdy wydawało się, że wyrównanie jest tylko kwestią czasu, SMS znów zaatakował i na przerwę zszedł z parkietu z bezpieczną przewagą.

Po zmianie stron gracze z Wągrowca ponownie zbliżyli się na 2 bramki po rzucie Bartosza Biniewskiego, a trafienie Dawida Pietrzkiewicza doprowadziło do pierwszego w tym spotkaniu remisu (25:25).

Zaciętą walkę w ostatnich minutach wygrali jednak gospodarze. Ostatnie dwa słowa należały do Krzysztofa CzarneckiegoMacieja Majdzińskiego, którzy przechylili szalę zwycięstwa na korzyść gdańszczan. Przypomnijmy, że licealistom zgodnie z regulaminem nie groził spadek, ale podopieczni trenera Tomaszewskiego zagrali tak, jakby zupełnie na to nie zważali.