Szczypiorniści Wybrzeża sensacyjnie przegrali w Mielcu

Energa Wybrzeże Gdańsk

Adrian Kondratiuk był jedynym jasnym punktem zespołu Wybrzeża w meczu ze Stalą.
Adrian Kondratiuk był jedynym jasnym punktem zespołu Wybrzeża w meczu ze Stalą. Mateusz Słodkowski/ trójmiasto.pl

Piłkarze ręczni Energa Wybrzeża Gdańsk przegrali na wyjeździe ze Stalą Mielec 25:30 (12:17). Porażkę z niżej notowanym rywalem jest sensacyjna, gdyż dla gospodarzy było to dopiero pierwsze zwycięstwo w 2019 roku.

Stal: Andelic, Wiśniewski - Witkowski, Dutka 1, Kowalczyk 1, Mochocki 3, Rutkowski 10, Sarajlic 1, Wypych 2, Janyst 1, Krupa 3, Skuciński, Wilk 4, Grzegorek, Krępa 4

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Adamczyk 3, Bednarek, Frańczak 3, Gajek 2, Komarzewski, Kondratiuk 6, Oliveira 1, Sulej, Wróbel 1, Papaj 1, Prymlewicz 4, Janikowski 2, Salacz 2

Przed spotkaniem w Mielcu za faworyta można było uznać zespół Wybrzeża. Drużyna Marcina Lijewskiego w ostatniej kolejce odniosła zwycięstwo przeciwko drużynie z Kalisza i obecnie plasuje się na dziewiątym miejscu tabeli PGNiG Superligi, zaś Stal przed meczem zajmowała trzynaste miejsce z dorobkiem zaledwie 7 zgromadzonych punktów. Do dzisiejszego spotkania gospodarze nie mieli jeszcze okazji świętować w tym roku zwycięstwa, a po raz ostatni wygrać udało im się 10 listopada 2018 roku, kiedy triumfowali nad Arką Gdynia - jedyną drużyną, która znajduje się pod nimi w zestawieniu ligowym.

Derby drużyn Energa zakończyły się sukcesem szczypiornistów Wybrzeża. Przeczytaj relację z tego spotkania

Mecz rozpoczął się od bramki Ramona Oliviery, jednak kolejne akcje należały do gospodarzy, którzy potrafili aż pięć razy z rzędu znaleźć drogę do siatki gdańskiego zespołu. Szybko zareagował trener Lijewski prosząc o przerwę. Dało to efekt w postaci przełamania i bramki Adriana Kondratiuka, ale to gospodarze prowadzili w 9 minucie 5:2. Następne minuty przyniosły wymianę bramkę za bramkę, co mogło odpowiadać mającym przewagę zawodnikom Stali. Szczypiorniści Wybrzeża nie potrafili rozpocząć serii, która dałaby im szansę na nadrobienie strat, gdyż na każdą bramkę gdańszczan po chwili odpowiadali gospodarze. Pierwsza połowa zakończyła się prowadzeniem mielczan 17:12.

Po przerwie sytuacja na boisku nie zmieniła się. Ofensywę gdańszczan próbował rozruszać Kondriatuk, który był główną strzelbą Wybrzeża, ale w pojedynkę nie był w stanie odmienić wyniku spotkania. Gdańszczanie mieli ogromne problemy, aby zatrzymać Piotra Rutkowskiego atakującego na poziomie 71% i zdobywającego bramki zarówno z szóstego, jak i dziewiątego metra. Sytuacja Wybrzeża stała się bardzo skomplikowana pomiędzy 44 a 48 minutą meczu, kiedy karę dwóch minut otrzymał Kamil Adamczyk, a gospodarze wykorzystali to zdobywając cztery bramki z rzędu i wychodząc na prowadzenie 26:19. Drużyna z Gdańska wciąż nie mogła złapać odpowiedniego rytmu. Na pewno nie pomogła jej też w tym sytuacja z 54 minuty, kiedy czerwoną kartkę obejrzał Paweł Salacz. Gospodarze do końca spotkania już nie dali sobie wydrzeć pierwszego w 2019 roku triumfu. Takie rozstrzygnięcie jest bez wątpienia zimnym prysznicem dla drużyny Wybrzeża. Gdańszczanie będą mieli okazje do rekompensaty już za niespełna tydzień, kiedy w sobotę podejmą we własnej hali Chrobry Głogów.

Wyniki 20 kolejki:

• Orlen Wisła Płock - ARKA GDYNIA 36:17 (17:7)
  • Stal Mielec - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 30:25 (17:12)
  • MMTS Kwidzyn - PGE VIVE Kielce 22:39 (9:20)
  • Azoty Puławy - Górnik Zabrze 29:29 (15:19, karne 1:3)
  • Zagłębie Lubin - Chrobry Głogów 21:28 (10:17)
  • Piotrkowianin Piotrków Trybunalski - Sandra Spa Pogoń Szczecin 29:25 (16:13)
  • Energa MKS Kalisz - Gwardia Opole 26:31 (11:16)

Opinie (16) 2 zablokowane

22.05 (śr) godz.18:30 Energa Wybrzeże Gdańsk 26:26 karne 4:2 Arka Gdynia LIVE!
18.05 (sob) godz.18:00 Stal Mielec 23:24 Energa Wybrzeże Gdańsk
15.05 (śr) godz.18:00 Energa Wybrzeże Gdańsk 25:27 Sandra SPA Pogoń Szczecin
08.05 (śr) godz.18:30 Zagłębie Lubin 24:28 Energa Wybrzeże Gdańsk
04.05 (sob) godz.16:00 Energa Wybrzeże Gdańsk 27:30 Energa MKS Kalisz
01.05 (śr) godz.18:30 Arka Gdynia 29:30 Energa Wybrzeże Gdańsk LIVE!

14 ARKA GDYNIA

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.