Wybrzeże wygrało na wyjeździe ze Śląskiem

Torus Wybrzeże Gdańsk

Hubert Kornecki zdobywał bramki w ważnych momentach meczu we Wrocławiu. Dokonał tego na początku spotkania, jak i w drugiej połowie, gdy jego zespół potrzebował przełamania w ataku. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Strefa spadkowa została za plecami szczypiornistów Wybrzeża. Gdańszczanie dokonali tego dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad przedostatnim w tabeli Śląskiem Wrocław 32:25 (13:10). Złożyła się na to świetna postawa w defensywie na początku meczu oraz niemal perfekcyjnie rozegrane ostatnie 20 min. Rywale mieli tylko jeden moment, gdy mogli wierzyć w zwycięstwo, ale zostali szybko sprowadzeni na ziemię przez drużynę Daniela WaszkiewiczaDamiana Wleklaka.

Śląsk: Cudić, Prus, Schodowski - Kryński, Herudziński 7, Koprowski, Garbacz, Jarowicz, Adamuszek 1, Miszka 9, Radojević, Wróblewski, Ścigaj 4, Białaszek, Telepnev 4

WYBRZEŻE: Plaszczak, Sokołowski - Mogielnicki, Jasowicz, Kornecki 4, Sulej 3, Rogulski 6, Prymlewicz, Papaj 2, Lijewski 3, Kondratiuk 2, Rakowski 8, Adamski, Abram 1, Nilsson, Piątek 3

Przed niedzielnym meczem obie drużyny miały taką samą liczbę punktów w ligowej tabeli. Lepszy stosunek bramek sprawił, że to Wybrzeże było tuż nad strefą spadkową. Znajdują się w niej dwa ostatnie zespoły Superligi mężczyzn. Bycie tuż nad nią sprawia, że zagra się baraż o utrzymanie.

Było to zarazem starcie dwóch jedynych klubu męskiej piłki ręcznej w Polsce, które doszły do finału Pucharu Europy, poprzednika Ligi Mistrzów. Gdańszczanom udało się to nawet dwa razy. Do tego łącznie, te drużyny mają na koncie 25 tytułów mistrza Polski.

Obecnie muszą jednak skupić się na walce o utrzymanie. Jest ona na tyle zażarta, że w pierwszym starciu w Gdańsku padł remis 26:26. Obie drużyny mogą patrzyć jedynie na siebie, gdyż ostatnia w tabeli Nielba Wągrowiec już im raczej nie zagrozi.

Lepiej w niedzielny mecz weszli gdańszczanie. Długą akcję Wybrzeża wykończył celnym rzutem Marcin Lijewski. Kolejne trafienia zaliczyli Hubert Kornecki oraz Łukasz Rogulski i w 4. min. było już 3:0 dla przyjezdnych. Początek poniekąd ustawił poczynania w dalszej części spotkania.

Gospodarze przełamali się dopiero trzy minuty później, gdy wyprowadzili kontratak po stracie Lijewskiego. Wybrzeże imponowało dalej twardą grą w obronie. Przez to mecz nie był efektowny, ale to przecież nie przynosi punktów za zwycięstwo.

Choć oczywiście chwilami mogliśmy obejrzeć popisy w ataku. Po dwóch podaniach za plecami kolegów z drużyny do bramki Śląska trafił Patryk Abram. Dzięki temu w 13. min. Wybrzeże powiększyło prowadzenie (3:7). Gospodarze nie potrafili skonstruować skutecznej akcji w ataku. Niestety gdańszczanie nie nie kwapili się, aby jeszcze bardziej to wykorzystać.

Tak do 28 min. przewaga wahała się pomiędzy dwiema a czterema bramkami. Kolejny krok do przodu udało się wykonać Tymoteuszowi Piątkowi (8:13). Niestety w trzech ostatnich minutach pierwszej połowy gdańszczanie nie trafili do siatki, a rywale uczynili to dwukrotnie.

W pierwszych 10 minutach po zmianie stron gra toczyła się według znanego scenariusza. Wybrzeże utrzymywało bezpieczną przewagę i nie pozwalało rozpędzić się Śląskowi. Chwila gapiostwa sprawiła, że od 40 min., w około 120 sekund wszystko roztrwonili (17:17).

Gdańscy trenerzy poprosili wówczas o przerwę. Po czasie Wybrzeże ruszyło do ataku, a niemoc przełamał z lewego rozegrania Kornecki. Do tego rywale musieli grać w osłabieniu. Szybko wykorzystał to Andrzej Rakowski (17:19).

Oba trafienia były częścią świetnej serii ofensywnej Wybrzeża. Zakończył ją w 47. min. Jacek Sulej trafieniem ze środka. Na tablicy wyników pojawiło się wówczas 22:17 dla gdańszczan, a rywale prosili o czas. Wybrzeże tym razem nie straciło już koncentracji do końca meczu.

Wyniki 19 kolejki:

• Śląsk Wrocław - WYBRZEŻE GDAŃSK 25:32 (10:13)
  • Vive Tauron Kielce - Orlen Wisła Płock 30:27 (11:12)
  • Pogoń Szczecin - MMTS Kwidzyn 24:27 (10:10)
  • Chrobry Głogów - Górnik Zabrze 31:27 (18:14)
  • Zagłębie Lubin - PGE Stal Mielec 24:27
  • Nielba Wągrowiec - Azoty Puławy (przełożony na 1.04)

06.03 (pt) godz.18:00 Grupa Azoty Tarnów 31:34 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
03.03 (wt) godz.18:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 19:32 Orlen Wisła Płock LIVE!
22.02 (sob) godz.20:30 Energa MKS Kalisz 26:23 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk
11.02 (wt) godz.18:00 TORUS WYBRZEŻE Gdańsk 17:27 PGE Vive Kielce LIVE!

.

• Sezon zakończono po 24. kolejce rundy zasadniczej ze względu pandemię koronawirusa i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Mistrzem Polski zostało PGE Vive Kielce, żadna z drużyn nie spada.