Szósty mecz bez wygranej!

Krzysztof Klinkosz
1 maja 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Piłkarze Arki jak powietrza potrzebują punktów, a dzisiaj nie potrafili wygrać szóstego meczu z rzędu w ekstraklasie i znów zabrakło im szczęścia, bo Joel Tshibamba trafił m.in. w poprzeczkę. Co więcej znów żółto-niebiescy stracili dwa gole jak to miało miejsce w ostatnich pojedynkach i zostali "zatopieni" przez Odrę w Wodzisławiu. Podopieczni Dariusza Pasieki przegrali 1:2 (0:1), "umacniając" się na ostatnim miejscu w tabeli.

Piechniak 27, Dymkowski 70 - Ława 55

ODRA: Onyszko - Kłos (61 Szalamberidze), Kowalczyk, Dymkowski, Velicky - Brasilia, Cantoro, Malinowski, Piechniak - Chmiest (75 Magdoń), Kwiek (81 Grzegorzewski).

ARKA: Witkowski - Kowalski, Mrowiec, Szmatiuk, Sokołowski (82 Ljubenow) - Labukas, Ława, Budziński, Bożok (46 Burkhardt) - Trytko (67 Mawaye), Tshibamba.

Żółte kartki: Velicky, Onyszko, Szalamberidze, Dymkowski (Odra), Szmatiuk, Tshibamba, Ława (Arka)

W podstawowym składzie Odry pierwszy raz tej wiosny zaprezentował się Marcin Chmiest. I w pierwszych minutach meczu to właśnie były napastnik Arki dwa razy strzelał na gdyńską bramkę.

Defensywa naszego zespołu została przemeblowana w 50 procentach w porównaniu z ostatnim meczem. Po pauzie za kartki na prawą stronę wrócił Łukasz Kowalski, a Tomasz Sokołowski przeniósł się na lewą flankę, spychając na ławkę po raz pierwszy w tym sezonie, Roberta Bednarka. Natomiast na stoperze zgodnie z naszymi zapowiedziami Dariusza Ulanowskiego zastąpił Adrian Mrowiec.

Po kilku pierwszych minutach meczu, kiedy to Odra próbowała szybko wypracować sobie dogodną sytuację, gra przeniosła się na środek pola. Piłkarze obydwu zespołów walczyli o zachowanie szans na utrzymanie więc na murawie trzeszczały kości.

W 17 min. kapitalną sytuację zmarnował Joel Tshibamba, który wykorzystując niefrasobliwość obrońców przejął piłkę, znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem Odry, ale nie pokonał Arkadiusza Onyszki, bo kopnął piłkę za lekko.

W 22 min. na strzał z dystansu zdecydował się Kwiek, ale Witkowski pewnie złapał piłkę. W odpowiedzi po akcji lewą stroną i wymianą piłek z Miroslavem Bożokiem w pole karne wbiegł Marcin Budziński, ale źle przyjął piłkę i nie zdołał oddać strzału, ani też podać do lepiej ustawionego Tadasa Labukasa, o co Litwin miał pretensje.

Ta sytuacja zemściła się na gdynianach. Brasilii jeszcze się nie udało, bo strzelił po "długim" rogu obok słupka, ale w 27. minucie Piotr Piechniak zdecydował się na strzał zza pola karnego, uderzając piłkę, która odskoczyła od nogi Aleksandra kwieka i dał prowadzenie gospodarzom.

W 39. minucie z dystansu uderzał Labukas, ale uczynił to zbyt słabo, by w jakikolwiek sposób zagrozić bramkarzowi Odry. W ostatnich sekundach pierwszej połowy szczęścia próbował Tshibamba, jednak jego strzał z ostrego kąta zablokował Onyszko.

Druga połowa to jeszcze lepsza okazja napastnika z Kongo. Joel posłał piłkę w poprzeczkę! Ten brak szczęścia fortuna wkrótce oddała. Filip Burkhardt obsłużył podaniem Bartosza Ławę, a ten nie miał problemów ze strzeleniem wyrównującego gola, choć zrobił użytek z... pozycji spalonej, której nie wychwycili sędziowie. Gdynianie po wyrównaniu zaatakowali. Strzelał m.in. Przemysław Trytko, ale wynik nie zmienił się.

Gospodarze postanowili jeszcze raz przycisnąć gdynian. Przyniosło to powodzenie w 70. minucie, kiedy Marcin Dymkowski wyskoczył najwyżej do piłki bitej z rzutu rożnego przez Brasilię. I to stoper, który przed sezonem miał trafić do... Gdyni, ostatecznie pogrążył Arkę.

Po odzyskaniu prowadzenia gospodarze zaczęli szanować piłkę i to aż za bardzo. Onyszko otrzymał żółtą kartkę za spowalnianie gry. W końcówce trener Dariusz Pasieka postawił wszystko na jedną kartę. Wprowadził Ljubenowa zamiast Sokołowskiego, ale gdynianie nie potrafili zmienić wyniku.

W doliczonym czasie gry na boisku zaiskrzyło. W spór wdali się Dymkowski i Tshibamba, obaj obejrzeli żółte kartoniki. Gdynianie nie przebili się przez obronę wodzisławian i bez punktów opuszczają miasto spod czeskiej granicy.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 0:1 (0:1)
, GKS Bełchatów - Cracovia 3:0 (2:0), Wisła Kraków - Korona Kielce 0:1 (0:1), Ruch Chorzów - Legia Warszawa 1:0 (0:0), Śląsk Wrocław - Lech Poznań 0:3 (0:1), Polonia Bytom - Zagłębie Lubin 2:1 (0:1).