Arka awansowała w Pucharze Polski

23 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Michał Szromnik był jednym z bohaterów meczu Pucharu Polski z Pelikanem Łowicz. Michał Szromnik był jednym z bohaterów meczu Pucharu Polski z Pelikanem Łowicz.

Piłkarze Arki awansowali do 1/16 finału Pucharu Polski. Gdynianie pokonali na wyjeździe II-ligowego Pelikana Łowicz 2:1 (0:0). Opłaciła się ryzykowna taktyka Pawła Sikory. Trener rozpoczął mecz z sześcioma młodzieżowcami w "11", a dopiero na ostatnie pół godziny gry posłał do boju tercet rutyniarzy. Wynik otworzy jeden z rezerwowych w tym spotkaniu... Marcus. Udany występ zaliczył Michał Szromnik, który na początku drugiej połowy obronił karnego. Kolejnego rywala żółto-niebiescy poznają 25 lipca. Mogą trafić już na jeden z klubów ekstraklasy. Losowanie rozpocznie się o godzinie 13:00 w Warszawie.

Świątek 88 - Marcus 66, Szwoch 75

PELIKAN: Olszewski - Gołuch (60 Kowalczyk), Brodecki, Dremluk, Ceglarz - Wyszogrodzki (80 Golański), Koman, Pomianowski, Adamczyk (68 Kosiorek) - Solecki - Świątek

ARKA: Szromnik - Kubowicz, Marcjanik, Sobieraj, Tomasik - Szulc (62 Marcus), Gałecki (62 Aleksander), Rzuchowski (62 Jarzębowski), Radzewicz - Szwoch - Jamróz

Sędzia: Załęski (Ostrołęka). Żółte kartki: Brodecki (Pelikan), Sobieraj, Szwoch, Tomasik, Jamróz (Arka).

Arka miała nie odpuszczać Pucharu Polski, ale Paweł Sikora na cztery dni przed inauguracją I ligi nie zaryzykował wystawienia podstawowej "11". Jak informowaliśmy kontuzja wykluczyła z gry Radosława Pruchnika, który w ogóle nie pojechał do Łowicza.

SPRAWDŹ, KTO NIE MÓGŁ POJECHAĆ NA MECZ I DLACZEGO?

Ponadto spotkanie przez 62 minuty z wysokości ławki rezerwowych oglądali inni podstawowi gracze: Marcus, Arkadiusz Aleksander i nowy kapitan żółto-niebieskich, Tomasz Jarzębowski. Tym razem opaskę ubrał Krzysztof Sobieraj.

Do gry przeciwko trzeciej drużynie grupy wschodniej II ligi w minionym sezonie Arka wystawiła aż 6 młodzieżowców. Dla niedawny juniorów: stopera Michała Marcjanika i prawoskrzydłowego Mateusza Szulca oraz wypożyczonego z Korony Kielce, Łukasza Jamroza był to oficjalny debiut w pierwszej drużynie żółto-niebieskich.

Pelikan, widząc osłabiony skład I-ligowca, odważnie zaatakował. Już w 8. minucie Michała Szromnika wyręczyła poprzeczka po strzale Mariusza Soleckiego.

Potem gra toczyła się głównie od pola karnego do pola karnego, a groźnych spięć podbramkowych przed przerwą było jak na lekarstwo. Arka oddała w tej połowie dwa celne strzały, oba autorstwa Jamroza, ale Adrian Olszewski nie dał się zaskoczyć.

Natomiast formę Szromnika w 40. minucie jeszcze raz sprawdził Solecki, który tym razem strzelał po rykoszecie. Gdy trzeba było arkowcy przerywali akcje rywali faulami taktycznymi, za co już do przerwy zostali ukarani dwiema żółtymi kartkami.

W 47. minucie w polu karny Arki sfaulowany został Michał Adamczyk. Sędzia bez wahania wskazał na jedenastkę. Szromnik doskonale jednak wyczuł intencję Mykoły Dremliuka i obronił karnego! Dla gospodarzy to był szok, gdyż ukraiński obrońca w dwóch poprzednich meczach tej edycji Pucharu Polski na gole zamienił dwa karne.

Gdynianie od razu spróbowali wykorzystać przygnębienie w szeregach gospodarzy. W 50. minucie Marcin Radzewicz idealnie dośrodkował z rogu do Marcjanika, ale 19-latek z kilku metrów posłał piłkę w słupek.

Po godzinie gry trener Sikora dał sygnał do bardziej zdecydowanych ataków. Od razu wykorzystał limit zmian, wprowadzając do gry równocześnie trzech rutyniarzy.

Na boisko wszedł najlepszy snajper zespołu z minionego sezonu (15 goli) Marcus. Jednak nie został ustawiony w ataku, a tak jak w letnich sparingach zaczął jako skrzydłowy. Do napadu wprowadzono bowiem Aleksandra, który ma być nowym łowcą goli żółto-niebieskich.

Zmian w ustawieniu było zresztą więcej, gdyż Jarzębowski, zaprezentował się tak jak często grywał wiosną 2012 roku, czyli w roli defensywnego pomocnika. Na środku drugiej linii zagrał wspólnie z Mateuszem Szwochem, który wcześniej operował bezpośrednio za napastnikiem, a po tych roszadach, tę pozycję oddał Jamrozowi.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już cztery minuty po wejściu na boisko gola strzelił Marcus. Brazylijczyk wpakował piłkę do siatki głową, a asystę zaliczył dośrodkowujący z lewego skrzydła Radzewicz. Co ciekawe dla 29-latka było to pierwsze trafienie tego lata, bo w sparingach nie zdobył żadnej bramki.

MARCUS BEZ GOLA W SPARINGACH - ILE ICH STRZELI W SEZONIE? SPRAWDŹ - JAK GŁOSOWANO?

W 75. minucie na 2:0 poprawił Szwoch. 20-latek uderzał dwukrotnie z rzutu wolnego z około 25 metrów. Przy dobitce piłka po nodze jednego z rywali trafiła do siatki.

W końcówce spotkania Arka niepotrzebnie graniczyła się do "pilnowania" wyniku. Gdy tylko można było, gdynianie odwlekali wprowadzenie piłki do gry, aby cenne sekundy uciekały.

Jednak Pelikan nie rezygnował i napędził jeszcze nerwów żółto-niebieskim. W 88. minucie kontraktowego gola zdobył Adrian Świątek, który niegdyś grał w ekstraklasie w barwach ŁKS Łódź i Górnika Zabrze. Na doprowadzenie do dogrywki gospodarzom zabrakło już czasu.

Odra Opole - Miedź Legnica 0:4 (0:1)
Siarka Tarnobrzeg - Kolejarz Stróże 2:0 (2:0)
Lech Rypin - Zawisza Bydgoszcz 0:2 (0:1)
Rozwój Katowice - Stomil Olsztyn 0:0 kr. 4:2
Wigry Suwałki - GKS Katowice 0:2 (0:1)
Lechia Tomaszów Mazowiecki - GKS Tychy 1:2 (0:1)
Stal Stalowa Wola - Cracovia 1:0 (0:0)
Puszcza Niepołomice - Okocimski Brzesko 2:0 (2:0)
Skra II Częstochowa - Olimpia Grudziądz 0:2 (0:2)
KS Polkowice - Flota Świnoujście 0:3 (0:1)
Zagłębie Sosnowiec - Warta Poznań 4:1 (1:0)
Polonia Bytom - Sandecja Nowy Sącz 1:2 (1:1)
Ursus Warszawa - Bogdanka Łęczna 1:0 (0:0)
ŁKS Łódź - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:3 (walkower)

Opinie (132) ponad 20 zablokowanych

• Arka-Pelikan

Lechia-Barcelona

Taka różnica

• 3 1

• Sikora pamietaj !

Tylko zdobycie PP i awaens do TME ! Jak nie to podzielisz los Pasieki i Nemca !

• 1 1

• inwazja Arki na Łowicz

całe 3 osoby

• 6 3

• no to sie sledziki nabuzowaly:))) (6)

Zdobylem gorke ,bylem w 13 w Bydgoszczy z Kuska,Swiecie zaliczylem .Gluta na noszach na mecz wnosilismy:)bylo tego co niemiara Szczecin i pipidowy.Nie jestem zadnym CHWM.Ale nikt mi nie powie ,ze nie nadstawialem karku za Lechie.Wtedy nie bylo CHWMczy tez innych jak zwal tak zwal.Dawalismy sobie rade na spontanie.i to bylo cus pieknego.teraz ustawki bramki pakerzy fajterzy i ch...j wie co jeszcze .KIBICOWANIE ZATRACILO WSZYSTKO CO BYLO PIEKNE.

• 10 12

• Glut,Makaron itp. (1)

Nie ma sie czym chwalić bo to zwykła patologia była,alkoholicy i menele.

• 3 5

• taaa, Makaron 15 lat nie pije

• 1 0

• No skoro

Masz tak dobrą pamięć to i Wolfa i Nikosia pamietasz,obaj konfitury SB i wierni kibice lechii.I ta piosenka z waszego młyna"milicja tez,milicja tez przyjacielem lechijki jest"

• 4 4

• Jak to sie nazywalo wtedy?? (2)

Zomo czy ormo

• 6 4

• skga a komendantem był niejaki jędrzejewski (1)