Szwajcaria - Polska 20:23 w REIC Trophy. Cenna wygrana rugbistów

Jędrzej Nowicki (z piłką) zdobył 18 punktów w meczu Szwajcaria - Polska 20:23.
Jędrzej Nowicki (z piłką) zdobył 18 punktów w meczu Szwajcaria - Polska 20:23. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Polska pokonała na wyjeździe Szwajcarię 23:20 (6:13) w drugim swoim meczu sezonu 2019/20 w REIC Trophy. To cenna i raczej niespodziewana wygrana rugbistów, która pozwoli im na spokojne przygotowania do spotkań wiosennych oraz stawianie bardziej ambitnych celów niż tylko gra o utrzymanie na trzecim poziomie europejskich rozgrywek. Kapitanem biało-czerwonych jest Piotr Zeszutek z Ogniwa Sopot, a w kadrze występują również inni zawodnicy trójmiejskich klubów: Grzegorz BuczekRadosław Bysewski.

Punkty dla Szwajcarii: Simon Perrod 10, Nicolas Mousties 5, Hugo Malyon 5
Punkty dla Polski: Jędrzej Nowicki 18, Krystian Pogorzelski 5

POLSKA: Bachurzewski, Buczek (54 Chróściel), Fidler - Krawiecki, Bartoszek - A.Nowicki, Piotrowski (26-36 Bysewski, 43 Ławski), Zeszutek (28-29 Ławski) - Stelmaszczyk (74 D.Plichta) - J.Nowicki - Pogorzelski, Gdula, Jurczyński, Szczepański - Reksulak

W dużej mierze na Stade Municipal w Yverdon-les-Bains oglądaliśmy pojedynek kopaczy. Żaden nie był bezbłędny. Nasz egzekutor trafił łącznie 6 razy, a rywal tylko 4. Już w 2. minucie udanym rzutem karnym rozpoczął ten bój Simon Perrod, a w 9. minucie skutecznie odpowiadał tym samym Jędrzej Nowicki. Sytuacja powtórzyła się po około kwadransie gry, gdy polski łącznik ataku ripostował po próbie łącznika młyna Szwajcarii i było 6:6.

Na przerwę z prowadzeniem zeszli gospodarze, gdyż to im w 25. minucie udało się zapisać jedyne w tej odsłonie gry przyłożenie. Po kilku młynach dyktowanych kilka metrów od naszego pola punktowego, Szwajcarzy zdecydowali się rozegrać akcję nie przy młynie, ale rozciągnąć polską defensywę, a w jedną z luk wbił się Nicolas Mousties. Perrod podwyższył na 13:6.

Chwilę później Polakom przyszło grać w osłabieniu. Żółtą kartkę, równoznaczną w rugby z opuszczeniem boiska na 10 minut, otrzymał Thomas Fidler. Jako że to filar, na pozycji nr 3 potrzebna była zmiana czasowa. By umożliwić wejście do gry rezerwowemu - Radosławowi Bysewskiemu, poza boisko udał się Adam Piotrowski, grający w tym meczu w trzeciej linii. Udało się ten okres przetrwać bez strat.

Polska - Niemcy 15:35 - relacja z inauguracji sezonu biało-czerwonych

Po zmianie stron do zdecydowanego ataku ruszyli Polacy. Nowicki mógł wyprowadzić drużynę na prowadzenie, ale trafił 2 z 3 kolejnych karnych i zbliżyliśmy się jedynie na 12:13 w 53. minucie.

Co gorsza 4 minuty później nasi reprezentanci stracili piłkę w ataku, około 30 metrów od pola punktowego Szwajcarów i nie zdołali zablokować kontry. Hugo Malyon przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i to gospodarze cieszyli się z "piątki". Natomiast Perrod poprawił na 20:13. Niewiele brakowało, aby po chwili podobną akcją popisał się drugi szwajcarski skrzydłowy, ale do celu zabrakło mu 2-3 metrów.

Na szczęście Polacy zdołali przezwyciężyć ten okres dekoncentracji. Jeszcze bardziej wzmogli ataki, podkreślając że w tej połowie są drużyną zdecydowanie lepszą. Nowy impuls do walki o zwycięstwo dał Krystian Pogorzelski, który w 67. minucie, po indywidualnej akcji wyrównał na 20:20.

I znów były trzy kopy dla Nowickiego. Jędrzej, który niegdyś grał w Lechii Gdańsk, spudłował z podwyższenia i karnego. Jednak opanował nerwy i gdy podszedł do kolejnej szansy na 3 punkty - nie zawiódł. Tym samym w 74. minucie Polska objęła pierwsze tego dnia prowadzenie 23:20, a co najważniejsze nie oddała go już do końca.

W wyjściowej "15" biało-czerwonych większość stanowili rugbiści grający na co dzień poza naszym krajem. Duaine Lindsay, irlandzki selekcjoner naszej reprezentacji, "stranieri" oddał aż 6 z 8 miejsc w młynie. Te dwa pozostałe zajęli zawodnicy trójmiejskich klubów: Piotr Zeszutek (Ogniwo Sopot) i Grzegorz Buczek (Lechia Gdańsk). Natomiast z ławki do gry wszedł drugi zawodnik mistrzów Polski - Bysewski. Przypomnijmy, że jednych z asystentów jest trener Ogniwa - Karol Czyż.

Zeszutek nie opuścił drużyny jak na kapitana przystało, choć w 28. minucie rozbito mu nos. Udał się jedynie na krótką zmianę czasową, na której zatamowano krwawienie. Potem grał z tamponami w nosie, co na pewno nie było komfortowe.

Ekstraliga rugby zakończyła rundę jesienną

Przypomnijmy, że REIC Trophy to trzeci poziom europejskich rozgrywek. W sezonie 2019/20 każdy zagra z każdym, ale bez rewanżów. Najsłabsza drużyna spadnie do Conference 1, a najlepsza będzie miała szansa zagrać w europejskiej elicie - REIC Championship.

Na inaugurację biało-czerwoni przegrali u siebie z Niemcami 15:35. W sobotę zapisali na swoje konto pierwsze 4 punkty. Bonusu nie było, gdyż w międzynarodowych rozgrywkach należny jest on po zdobyciu 3 przyłożeń więcej od rywali, a w liczbie "piątek" to Szwajcaria była lepsza (2:1). Gospodarze ostatecznie musieli zadowolić się jednym punktem, gdyż przegrali niżej niż 7 pkt.

Wygrana Polski w Szwajcarii jest cenna i raczej niespodziewana, gdyż w marcu tego roku przegraliśmy z tym rywalem w Łodzi 25:28, tracąc na jego rzecz 3. miejsce w sezonie 2018/19. Sobotni sukces pozwala na spokojne przygotowania do spotkań wiosennych oraz stawianie bardziej ambitnych celów niż tylko gra o utrzymanie REIC Trophy.

W przyszłym roku nasi reprezentanci rozgrywki zakończą meczem u siebie z Ukrainą (25.04), która awansowała z Coference 1., a wcześniej zagrają na wyjeździe: z Holandią (29.02) i Litwą (18.04).

"Pomarańczowi" po wyjazdowej wygranej nad Niemcami 37:7 zostali nowymi liderami i będą faworytami także w spotkaniu z Polską. Natomiast z pozostałymi rywalami można śmiało wygrać i mierzyć w miejsca 2-3 w końcowej klasyfikacji.

9 ARKA GDYNIA 8 0 0 8 101:367 1

Przed sezonem z rozgrywek wycofali się KS Budowlani Łódź i w ekstralidze gra 9 zespołów. Zdegradowana zostanie najsłabsza drużyna, a ósma zagra w barażu ze zwycięzcą I ligi.

16.11 (sob) godz.14:00 LECHIA Gdańsk 16:22 OGNIWO Sopot
20.10 (nd) godz.14:30 Juvenia Kraków 36:22 OGNIWO Sopot
12.10 (sob) godz.17:30 OGNIWO Sopot 34:13 Orkan Sochaczew
06.10 (nd) godz.15:00 Budowlani Lublin 18:38 OGNIWO Sopot
28.09 (sob) godz.17:30 OGNIWO Sopot 36:17 Skra Warszawa