Wiadomości

Arka o odbudowanie szans w Stróżach

Arka Gdynia

Mateusz Szwoch stoi przed życiowym wyborem. Jednak decyzję odnośnie wyboru klubu, z którym zwiąże się nowym kontraktem, odkłada do zakończenia sezonu. Obecnie najważniejsza dla niego jest walka z Arką o awans do ekstraklasy.
Mateusz Szwoch stoi przed życiowym wyborem. Jednak decyzję odnośnie wyboru klubu, z którym zwiąże się nowym kontraktem, odkłada do zakończenia sezonu. Obecnie najważniejsza dla niego jest walka z Arką o awans do ekstraklasy. fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze Arki pod wodzą Piotra Rzepki zagrają w niedzielę o godzinie 12:30 na wyjeździe z Kolejarzem Stróże o odzyskanie nadziei na włączenie się w skuteczną walkę o awans z I ligi. Mateusz Szwoch, który jest przymierzany do co najmniej połowy klubów w ekstraklasie, zapewnia nas, że nie podpisał jeszcze żadnego kontraktu, a jego najważniejszym zadaniem na najbliższe dni jest jak najlepsza gra dla gdyńskiej drużyny. - Nowy trener to impuls, który coś może zmienić w podświadomości, ale to my zawodnicy musimy się wziąć za siebie i prezentować lepiej na boisku - podkreśla pomocnik żółto-niebieskich, którego wartość na rynku transferowy to około 300 tysięcy złotych.Relacja LIVE
3:2
KOLEJARZ
ARKA

18 maja 2014, godz. 12:30  zobacz relację LIVE!


Typowanie wyników

mecz ligowy
18.05.2014 godz.12:30
wartość: 3 punkty
Kolejarz Stróże
3:2
ARKA GDYNIA

Jak typowano

1

9%

45 typowań

x

12%

63 typowania

2

79%

399 typowańJacek Główczyński: Czuje pan, że wbił pan gwóźdź do trenerskiej trumny Pawła Sikory w Arce wypowiedziami po meczu z Dolcanem?

Mateusz Szwoch: Powiedziałem tylko, że zabrakło nam pomysłu na więcej akcji ofensywnych, a nie na grę całego zespołu. Bo na to strategia była. Mieliśmy rozgrywać od tyłu, a potem przenosić piłkę do ofensywy. Jednak w ataku nie ta się zaplanować wszystkich akcji. To nie wina trenera. Dlatego też moje wypowiedzi nie miały żadnego znaczenia na podjęte decyzje. Wszyscy widzieli jak zespół grał w ostatnim meczu, że zabrakło nam kreatywności.

SZWOCH: GDYBYŚMY WIEDZIELI, GDZIE TKWI PROBLEM...

Co czują piłkarze, gdy klub zmienia trenera? Mają żal do siebie za to co się stało, czy z radością przyjmują taką decyzję?

Nie było tak, że tylko trener Sikora był winny. Większość z nas to doświadczeni piłkarze. Powinniśmy po prostu wychodzić na boisko, dużo lepiej grać w piłkę i wygrywać. W sumie to my jesteśmy najbardziej odpowiedzialni za uzyskiwane rezultaty. Nawet najlepszy szkoleniowiec nie pomoże, jeśli zawodnicy będą grali słabo.

RZEPKA: ZNALEŹĆ SPOSÓB, BY WYGRAĆ Z KOLEJARZEM

Jesienią 2012 roku po urlopowaniu Petra Nemca Arka pod wodzą Pawła Sikory pojechała do Łodzi i wygrała z ŁKS 2:0. Czy Piotr Rzepka może liczyć na równie udany debiut w meczu przeciwko Kolejarzowi?

Oby tak było. Jak przychodzi nowy trener zawsze coś w podświadomości zawodników się zmienia. Każdy rozumie, że trzeba dać z siebie jeszcze więcej niż w ostatnich meczach, choć tamte też graliśmy na maksa. Czasami właśnie taki nowy impuls zadziała w głowach piłkarzy i przekłada się to na grę.

ARKA WYGRAŁA PO ZMIANIE TRENERA W LISTOPADZIE 2012 ROKU

Jakie oblicze pokaże Arka pod wodzą trenera Rzepki?

Ciężko powiedzieć. Na pewno przez dwa treningi nie można zmienić całego stylu gry. Trener jest bardzo potrzebny, ale to my zawodnicy musimy się wziąć za siebie i prezentować zdecydowanie lepiej na boisku niż w ostatnich meczach.

SPRAWDŹ PIŁKARSKIE I TRENERSKIE CV PIOTRA RZEPKI

Piotr Rzepka był klasowym rozgrywającym. Czy liczy pan, że dzięki temu w ciągu tych kilku tygodni współpracy, jeszcze bardziej rozwinie się pan jako pomocnik?

Od każdego można się nauczyć, a tym bardziej od trenera, który był bardzo dobrym piłkarzem. Już na pierwszych zajęciach szkoleniowiec pokazywał nam jak układać stopę i uderzać piłkę, czy poświęcał dużo uwagi stałym fragmentom gry. Jednak z racji tego, że był rozgrywającym, wcale nie poświęca większej uwagi środkowym pomocnikom. Cały zespół traktuje jednakowo.

OSIEMNASTKA ARKI NA MECZ W STRÓŻACH:
Bramkarze: 13. Michał Szromnik, 24. Jakub Miszczuk
Obrońcy: 3. Krzysztof Sobieraj, 6. Mateusz Cichocki, 20. Marcin Radzewicz, 23. Paweł Oleksy, 28. Kamil Juraszek, 33. Tomasz Jarzębowski
Pomocnicy: 7. Piotr Tomasik, 9. Tomasz Kowalski, 14. Mateusz Szwoch, 15. Radosław Pruchnik, 16. Adrian Budka, 17. Igor Tyszczenko, 25. Paweł Wojowski
Napastnicy: 11. Michał Szubert, 18. Bartosz Ślusarski, 22. Arkadiusz Aleksander

Pauzują: Michał Rzuchowski (kartki), Marcus, Glauber, Sławomir Cienciała (kontuzje)


W ostatnich dniach równie dużo jak o zmianie trenerskiej w kontekście Arki mówiło się o transferze Mateusza Szwocha. Co pan na to?

Wiem, że na jednej ze stron internetowych pojawiła się informacja, że podpisałem kontrakt z Legią. Na pewno tak nie jest.

A z jakim klubem podpisał pan kontrakt?

Z nikim jeszcze nie podpisałem.

Może menedżer poczynił zobowiązanie w pana imieniu?

Od trzech lat moim menedżerem jest Jarosław Kołakowski. Jestem z niego bardzo zadowolony, dlatego przedłużyliśmy właśnie umowę o kolejne dwa lata. To nie jest człowiek, który zaczął się mną interesować, gdy zaczęło mi dobrze iść. Wiadomo, że w Arce moja sytuacja była różna. Najpierw trochę grałem, potem siedziałem na ławce... Menedżer dzwonił do mnie tak po tych udanych jak i słabych meczach. Często rozmawiamy, zresztą na różne tematy, nie tylko sportowe. Także dzwoni, gdy pojawia się oferta i rozmawiamy o nich. Na bieżąco jestem informowany, z jakim prezesem spotkał się w mojej sprawie, jak wyglądała rozmowa. Dlatego mam wiedzę, że są zainteresowane kluby, ale nic, nigdzie nie podpisałem.

Nie kręci się panu w głowie, gdy czyta pan, że co najmniej pół ekstraklasy chce Szwocha?

Czytam to wszystko, pytają też o to koledzy z drużyny i znajomi. Na mnie na pewno nie działa to negatywnie, bo jeśli by tak było, to już teraz... grałbym słabo. Najważniejsze to wszystko sobie odpowiednio poukładać w głowie. Trzeba grać jak najlepiej się potrafi, bez względu na to, czy jest zainteresowanie Legii czy Barcelony. Gdyby taka myśl mnie paraliżowała, to mógłbym zapomnieć o takich klubach.

A myśli pan już o klubie zagranicznym?

Na pewno kiedyś chciałbym wyjechać za granicę, bo to chyba jest cel każdego młodego piłkarza. Jednak na razie już gra w ekstraklasie będzie krokiem na przód. Dlatego o zagranicznych klubach teraz nie myślę.

Mateusz Szwoch

Mateusz Szwoch

Dane:

ur.:
1993-03-19
wzrost.:
173
waga.:
56
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »Arka, aby zachować prawo do maksymalnego ekwiwalentu za pańskie wyszkolenie, musiała złożyć panu ofertę przedłużenia kontraktu na warunkach nie gorszych niż w umowie obowiązującej do 30 czerwca. Uczyniła to?

Tak. Otrzymałem taką propozycję. Arka ma zapewniony maksymalny ekwiwalent. Te kwoty, które już są pojawiły, są mniej więcej prawdziwe.

Aby pozyskać latem Mateusza Szwocha trzeba zapłacić zatem około 300 tysięcy złotych. Jest pan tyle wart, a może to okazyjna cena, bądź zawyżona kwota?

Nie wiem. Jeśli ktoś tyle zapłaci, a ja potem gdzieś przepadnę, to powiedzą, że kosztowałem za dużo. Natomiast za chwilę mogę grać na najwyższym poziomie i okaże się, że to była mała kwota.

Rozumiem, że ta oferta Arki, która leży na stole, nie jest najatrakcyjniejsza z tych, które pan otrzymał na nowy sezon?

Jestem wdzięczny dyrektorom i prezesom Arki, że w Gdyni tak się rozwinąłem. Chcę być lojalny wobec tych ludzi. Dlatego oni pierwsi się dowiedzą, jaką decyzję podjąłem. Na razie umówiliśmy się tak, że z klubu wpłynęła oferta właśnie w związku z tym, aby zapewnić maksymalny ekwiwalent. Natomiast poważne negocjacje prezesi będą chcieli przeprowadzić w późniejszym terminie. Mnie zresztą na razie też nie interesują żadne kontrakty. Na to czas będzie po sezonie. Koncentruję się na najbliższych pięciu meczach, gdyż właśnie jak najlepsze wyniki w I lidze są obecnie dla mnie najważniejsze.

SZWOCH PO RAZ DRUGI WIOSNĄ NAJLEPSZYM PIŁKARZEM W JEDENASTCE KOLEJKI

Jeśli Arka awansuje do ekstraklasy, zostanie pan w Gdyni, czy nie ma takiej gwarancji?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Trudno przewidzieć, co się wydarzy. Dlatego nie mówię Arce ani na 100 procent tak, ani nie. Jeśli będzie w ekstraklasie, będzie miała duże szanse, aby mnie zatrzymać, ale także inne zespoły z ekstraklasy też będą miały taką możliwość.

Gdyby zgłosiła się po pana Lechia Gdańsk, jaką usłyszałaby odpowiedź?

Na pewno to byłaby bardzo, bardzo ciężka decyzja. Nie będę tutaj składać deklaracji, że coś nigdy się nie wydarzy. Nie wiadomo, jak życie się potoczy. Czasami człowiek ma tylko jeden wybór, a innym razem rzeczywiście jest kilka ofert. Pamiętajmy, że nie wszystkie informacje o tym, że ktoś się kimś interesuje, potem skutkują dobrą propozycją kontraktu.

W czerwcu młodzieżowa reprezentacja Polski zagra z Grecją mecz o awans do kolejnej rundy mistrzostw Europy w tej kategorii wiekowej. Gdyby otrzymał pan powołanie, łatwiej byłoby o dobry transfer?

Myślę, że teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Dużo klubów się o mnie pytało, a to oznacza, że obserwują mnie od dłuższego czasu. Jeden mecz, nawet w reprezentacji raczej niczego już w ich ocenie nie zmieni.

W tej kadrze grają na pana pozycji Rafał Wolski z Fiorentiny i Piotr Zieliński z Udinese. Byłoby miejsce i dla Szwocha?

Nie miałem żadnego sygnału od selekcjonera kadry młodzieżowej, grałem tylko w drużynie do lat 20. Występuje tylko w I lidze, a zatem zrozumiałe jest, że pierwszeństwo przy powołaniach mają ci co są na Zachodzie lub w ekstraklasie. Myślę, że sprawiedliwe jest, że trener powołuje chłopaków z Serie A, a nie mnie, bo oni już coś osiągnęli.

KUPCEWICZ: SZWOCH JUŻ WIOSNĄ MIAŁBY MIEJSCE W EKSTRAKLSIE

Janusz Kupcewicz chwali pana za walory ofensywne, ale nie wyklucza, że może pan pójść podobną drogą jak Rafał Murawski, który w Arce był również ofensywnym pomocnikiem, a potem w reprezentacji Polski i ekstraklasie grywał głównie jako defensywny pomocnik. Gdzie widzi się pan na boisku dziś i za kilka lat?

Obecnie zdecydowanie najlepiej czuję się na pozycji numer 10. Zresztą wszyscy, jeśli mnie chwalą, to nie za to co pokaże w defensywie, ale właśnie w ofensywie. Dlatego, choć w odbiorze piłki może nie gram tak słabo, jak niektórym się zdaje, ale to związane jest z większym wysiłkiem. Gdy mam mniej tego typu obowiązków i gram "pod napastnikiem", mogę dać więcej sił drużynie w ataku.

Natomiast z biegiem lat, gdy będę grał na najwyższym poziomie, może tak się stać, że stanę się typowym środkowym pomocnikiem. Tak grałem w juniorach, nie zapomniałem o tej pozycji. Być może kiedyś na nią wrócę i to ona będzie moją podstawową.

Trener Piotr Rzepka podczas pierwszego treningu w Arce.Tabela po 29 kolejkach

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 GKS Bełchatów 29 15 9 5 41:23 54
2 Górnik Łęczna 29 14 9 6 39:24 51
3 Dolcan Ząbki 29 13 9 7 53:32 48
4 ARKA GDYNIA 29 13 8 8 44:30 47
5 Olimpia Grudziądz 29 14 4 11 34:35 46
6 GKS Katowice 29 11 10 8 38:36 43
7 Termalica Bruk-Bet Nieciecza 29 11 9 9 32:29 42
8 Wisła Płock 29 11 9 9 30:29 42
9 Sandecja Nowy Sącz 29 11 9 9 28:32 42
10 Miedź Legnica 29 10 9 10 38:30 39
11 Chojniczanka Chojnice 29 8 12 9 30:28 36
12 Kolejarz Stróże 29 8 8 13 27:32 32
13 Flota Świnoujście 29 7 11 11 22:29 32
14 Puszcza Niepołomice 29 8 8 13 30:44 32
15 GKS Tychy 29 7 10 12 28:41 31
16 Stomil Olsztyn 29 7 9 13 31:39 30
17 Energetyk ROW Rybnik 29 5 14 10 36:43 29
18 Okocimski Brzesko 29 4 11 14 17:42 23

Tabela wprowadzona: 2014-05-11

aktualna tabela »

Wyniki 29 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Dolcan Ząbki 0:2 (0:1)
 • Energetyk ROW Rybnik - GKS Bełchatów 2:0 (1:0)
 • Górnik Łęczna - Kolejarz Stróże 2:0 (1:0)
 • Okocimski Brzesko - Olimpia Grudziądz 0:2 (0:2)
 • Flota Świnoujście - Stomil Olsztyn 0:0
 • Miedź Legnica - Puszcza Niepołomice 3:0 (2:0)
 • GKS Katowice - Chojniczanka 2:1 (1:1)
 • Sandecja Nowy Sącz - Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:1 (2:0)
 • Wisła Płock - GKS Tychy 1:1 (0:0)

Opinie (89) ponad 20 zablokowanych

 • Brawo Mateusz niezwykle rozsądne odpowiedzi (1)

  możesz zrobic dużą karierę bo widać że w głowie poukładane

  gada jak nie piłkarz a i żelu na włosach brak

  • 92 8

  • Będziecie tam?

   Stróże wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Grybów. Wieś liczy około 2500 mieszkańców. Stróże posiadają, mieszczący ponad 2000 osób, stadion, na którym swoje mecze rozgrywa KS Kolejarz Stróże.

   • 0 0

 • Mateusz jestes z Czerska (6)

  a chłopaki z Czerska z Lechia !!!!!

  • 94 66

  • jaka Lechia w Czersku??? OSZALAŁES? (2)

   CZERSK TYLKO ARKA GDYNIA !!!!!!

   • 33 62

   • (1)

    WŁAŚNIE GDZIE W CZERSKU JEST lechia? JA ŚMIGAM NORMALNIE W BARWACH ARECZKI , A lechisty ANI RAZU NIE WIDZIAŁEM!!!!!!!!!!!!

    • 18 41

    • jak slabo widzisz to idz do lekarza od oczu !!!!

     • 29 11

  • W Czarnej Wodzie jest paru Lechistów , ale w Czersku nie znam nikogo! (1)

   A Mateusz jest ze Starogardu ( tam oczywiscie 88% to Lechia , 11% pakmet i 1 procent Arka )

   • 12 4

   • Ze Starogardu???

    Może się ludzie zastanówcie co piszecie, i pogłębcie wiedzę.

    • 2 1

  • przeciez on chodził do tego liceum Arki i z tamtąd trafił do składu. Gdyńskie liceum autorskie? tak?

   • 0 0

 • Zapraszamy dzieci z roczników 2006, 2007 i 2008 do ARKI Gdynia!

  nabór chłopców do ARKI Gdynia prowadzi Stowarzyszenie Inicjatywa ARKA!
  WIĘCEJ informacji na stronie Klubu

  PS. Pozdrowienia dla Mateusza Szwocha.

  • 34 39

 • no tak ,co ma mowic....jeszcze te pare meczow musi jakos dograc tu..... (1)

  • 27 13

  • Sikora musi wrocic!!!

   • 16 9

 • (3)

  Dawaj Szwoch do Lesi. Popatrz coś My wczoraj z kolejorzem zrobili a to jeszcze nie ostatnie nasze słowo

  • 51 36

  • (2)

   nawet poprawnie nazwy swojej drużyny nie potraficie napisać

   Lesssi wróc ... :-)

   • 12 17

   • (1)

    ważne że nie przeklina pisząc " Arka Gdynia "

    • 8 4

    • hahaha dobre!!!

     • 5 2

 • Mateusz, witamy w Lechii. Widziałeś co zrobiliśmy z Lechem? (5)

  Dołącz do najlepszego klubu w Polsce.

  • 74 48

  • nie z Lechem tylko z Amicą

   • 28 7

  • za słaby na Lechię (1)

   • 17 7

   • Niby tak, ale w Lechii kupują wielu

    młodych zawodników, którzy nie będą mieli miejsca w wyjściowym składzie. Pewnie liczą na rozwój.

    • 4 2

  • jak już to do LECHA !!!

   • 5 9

  • co zrobiliscie? gdyby niesamowita doza szczescia powinno być 2-6 przynajmniej

   • 2 6

 • Bez wahania przyjalby opcje Lechii (4)

  "Na pewno to byłaby bardzo, bardzo ciężka decyzja. Nie będę tutaj składać deklaracji" Tak tylko ukrywa :D

  • 40 26

  • tak, szansa jest - jedna na milion

   • 10 5

  • szansy nie ma ...

   na awans

   • 10 6

  • jak już to do LECHA !!! (1)

   • 3 11

   • Do Lecha? to co ma być zdegradowany?

    Lech gra obecnie w IV lidze w TME gra Amica

    • 7 2

 • Pasieka albo Straka muszą wrócić! Straka lepszy. (4)

  I Trytko, bo bez niego Arka nie rządzi.

  • 29 18

  • (2)

   lepszy za nazwisko kojarzone z Arką :D

   • 5 4

   • (1)

    No tak, Straka zawsze kojarzy mi się z derbami na Arce 2:2, na których się popłakał, podobnie jak większość kibiców i piłkarzy

    • 15 7

    • mi się kojarzy z obstrukcją jaką gra Arka

     • 10 2

  • fryzjer

   I fryzjer, bez niego też coś ciężko jest

   • 15 2

 • życzę wam żebyście poszli w ślady waszego zgodowicza Amicy PRZEGRAJCIE !!!!!!!

  • 19 21

 • zobaczymy gdzie pójdzie

  Fakt jest taki ze że betony przebily ofertę legly ale z dwojga złego wolę ze by poszedł za miedze niż się ze szmacil w warszawskiej......

  • 55 18

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 04.11.2020 godz. 17:30 LIVE!

mecz pucharowy

Jak typują inni

1

81%

159 typowań

x

13%

26 typowań

2

6%

12 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Ryszard Kiwatrowski 8 22 87.5%
2. Kasia Lamczyk 10 22 70%
3. Wojciech rohde Rohde 10 22 70%
4. Miś Brązuś 10 21 70%
5. Hubert Kowalik 10 21 70%

Terminarz

04.11 (śr) godz.17:30 ARKA Gdynia typuj bez publiczności Korona Kielce LIVE!
08.11 (nd) godz.14:00 Sandecja Nowy Sącz typuj ARKA Gdynia
13.11 (pt) godz.19:00 ARKA Gdynia typuj GKS Bełchatów
21.10 (śr) godz.17:40 Górnik Łęczna 2:0 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
17.10 (sob) godz.14:00 Stomil Olsztyn 1:1 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane