Gdańskie medale w ME U-20 we florecie

10 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
Anna Szymczak w reprezentacji Polski zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Europy juniorek we florecie. Anna Szymczak w reprezentacji Polski zdobyła tytuł drużynowej mistrzyni Europy juniorek we florecie.

Anna Szymczak zdobyła złoty, a Maciej Podralski, Mikołaj Rudnicki i Maxim Tarasiewicz (wszyscy Sietom AZS AWFiS Gdańsk) wywalczyli brązowy medal w barwach reprezentacji Polski w turniejach drużynowych mistrzostw Europy juniorów do lat 20 we florecie. W rywalizacji kadetek w Nowym Sadzie tuż obok podium w zmaganiach zespołowych znalazły się Julia Lidzbarska i Marta Mech (obie UKS Atena).

Tytuł mistrzowski polskich juniorek niespodzianką nie jest. Anna Szymczak, Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń), Martyna Długosz (Kusy Szczecin) i Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) w stawce 15 drużyn rozstawione zostały z numerem jeden. W nagrodę od razu znalazły się w ćwierćfinale. W drodze po złoto biało-czerwone kolejno wygrywały z: Izraelem, Francją i Rosją. Dopiero ta ostatnia drużyna postawiła im się mocniej w finale. Polki wygrały ten mecz 40:38.

Dla naszych reprezentantek złoto było tym cenniejsze, gdyż wcześnie nie udało im się przebić na podium w turnieju indywidualnym. Najlepsza z Polek - Długosz zajęła 9. miejsce. Szymczak była 24.

Na podium turnieju drużynowego stanęli również polscy floreciści. Tutaj reprezentacja Polski była niemal równoznaczna z Sietom AZS AWFiS, gdyż do narodowego kwartetu gdański klub przekazał trzech zawodników: Maxime Tarasiewicza, Mikołaja RudnickiegoMacieja Podralskiego. Obok nich walczył Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie).

Biało-czerwoni zdobyli brązowy medal. W rywalizacji 18 zespołów przegrali tylko nieznacznie jeden mecz. W półfinale ulegli Włochom 44:45. Natomiast w pojedynku o najniższy stopień podium Polacy pokonali Francję 45:39. Złoto zdobyli Rosjanie po zwycięstwie nad Włochami 45:44.

W turnieju zawodnikom Sietom nie poszło. Zajęli odległe miejsca: 36. Tarasiewicz, 61. Podralski, 74. Rudnicki. Natomiast tytuł wicemistrza Europy zdobył Rządkowski. Lepszy od niego był tylko Maximilien Chastanet (Francja).

Kolejnych sukcesów w gdańskim florecie nie byłoby bez kadry szkoleniowej. Szymczak na co dzień trenuje pod okiem Longina Szmita. Podralski i Rudnicki są podopiecznymi Krzysztofa Walki, a Tarasiewiczem opiekuje się Andrzej Witkowski.

Niewiele brakowało, aby na podium mistrzostw Europy stanęły również florecistki w kategorii do lat 17. W drużynie kadetek walczyły dwie zawodniczki UKS Atena: Julia LidzbarskaMarta Mech. Gdańszczanki wsparte przez Weronikę Wisoky i Renatę Tomczak zajęły 4. miejsce, przegrywając brąz w meczu z Włoszkami 38:45.

Indywidualnie z Polek najlepiej spisał się Tomczak, która była piąta. Miejsca gdańszczanek: 13. Lidzbarska, 22. Mech.

Również w turnieju kadetów UKS Atena miała w Nowym Sadzie dwóch przedstawicieli. Indywidualnie Piotr Borowiec był 15., a Jakub Cierluk 41. W turnieju drużynowym gdańszczanie wraz z Janem Jurkiewiczem (Budowlani Toruń) i Szymonem Czartoryjskim (KSz Wrocławianie) zajęli 5. miejsce.