Trefl Sopot - Kijów Basket 65:66. Zadecydował rzut w ostatniej sekundzie

Damian Konwent, Sebastian Zwiewka
3 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Zobacz dwie decydujące akcje w meczu Trefl Sopot - Kijów Basket

Trefl Sopot przegrał w hali 100-lecia z zespołem Kijów Basket 65:66 (22:10, 12:16, 16:23, 15:17) w 4. kolejce fazy grupowej FIBA Europe Cup. Kibice eksplodowali, gdy na niespełna 2 sekundy przed końcem celny rzut oddał Brandon Young. Jednak w ostatniej akcji zza łuku zdołał trafić jeszcze Michael Caffey i to Ukraińcy cieszyli się ostatecznie ze zwycięstwa. Żółto-czarni porażkę okupili kontuzjami. Spotkanie z urazami kończyli: Michał KolendaMateusz Szlachetka.

Young 14 (1x3), Gruszecki 9 (1x3), Sharma 6 (6 zb.), Moten 5 (1x3), Kolenda 4 oraz Franke 12, Leończyk 9 (7 zb.), Szlachetka 4, Lindbom 2
Miejsce: Hala 100-lecia
Sędziowie: Jevtović (Serbia), Mavisu (Turcja), Ninković (Serbia)
Widzów: 672
Skapintczew 14, Woodson 12 (1x3), Caffey 5 (1x3), Garrett 5 (13 zb.), Washington 3 oraz Thompson 13 (2x3, 6 as.), Tyrtysznyk 8, Wojnalowicz 3

Hala 100-lecia znów żywa. Zobacz, jak kibice dopingowali Trefl Sopot

Sytuacja w grupie B po trzech kolejkach jest bardzo ciekawa. Każdy z czterech zespołów ma szansę na awans do kolejnej fazy.

4. Rilski Sportist 1 2 263:264 4
Trefl Sopot chciałby rozpocząć rundę od zwycięstwa. Koszykarze zmotywowani są podwójnie, bo chcą odegrać się na drużynie z Kijowa po pierwszym spotkaniu. Ukraińcy wygrali w nim 69:68, choć to żółto-czarni mieli rzut na wygraną.

Kijów Basket - Trefl Sopot 69:68. Przypomnij sobie relację z poprzedniego meczu obu drużyn

Przeciwko swojemu byłemu klubowi zagra Brandon Young. Amerykanin do Sopotu trafił właśnie z Kijowa.

Brandon Young: Możemy wygrać więcej w Europe Cup. Przeczytaj zapowiedź

Ewentualne zwycięstwo pozwoli przerwać najdłuższą serię porażek w tym sezonie. Trefl Sopot przegrał ostatnie trzy mecze. W tym ostatnim uległ na wyjeździe Śląskowi Wrocław 67:77.

Śląsk Wrocław - Trefl Sopot 77:67. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Do rozpoczęcia meczu zostało tylko 10 minut.
Trwa prezentacja drużyn.
Trefl wystąpi w żółtych strojach, Basket na czarno.
1'
ZACZYNAMY SPOTKANIE!
za 2 punkty
1'
[0:2] 2 punkty zdobywa Skapintczew (Kijów Basket).
za 2 punkty
1'
[2:0] Za dwa punkty z faulem trafia Gruszecki.
za 1 punkt
1'
[3:2] Rzut wolny trafia Gruszecki (TREFL Sopot).
za 2 punkty
2'
[5:2] Gruszecki spod kosza
za 2 punkty
2'
[5:4] Washington po wjeździe pod kosz
wolne (tylko 1 trafiony)
3'
[6:4] Tylko jeden rzut wolny trafia Kolenda (TREFL Sopot).
wolne (trafione oba)
3'
[7:6] Woodson (Kijów Basket) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
4'
[8:6] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
za 2 punkty
4'
[10:6] Sharma z półdystansu
za 2 punkty
4'
[10:8] Woodson odpowiada.
za 2 punkty
5'
[12:8] Sharma spod kosza
6'
Moten (TREFL Sopot) blokuje rywala. Wcześniej pudła z jednej i drugiej strony
za 2 punkty
6'
[12:10] Garrett spod kosza
za 2 punkty
6'
[14:10] Franke trafia z faulem
6'
Franke (TREFL Sopot) nie trafił rzutu wolnego
za 2 punkty
6'
[16:10] Moten dobija rzut Franke'ego.
za 2 punkty
8'
[18:10] Young po wjeździe pod kosz. Wcześniej za trzy nie trafił Thompson.
czas
8'
Przerwa na żądanie (Kijów Basket).
za 2 punkty
8'
[20:10] Franke pewnie trafia za dwa.
za 2 punkty
10'
[22:10] Leończyk równo z syreną z półdystansu
10'
Lindbom (TREFL Sopot) w ostatniej akcji efektownie zablokował rywala
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. TREFL SOPOT - KIJÓW BASKET 22:10.
11'
ZACZYNAMY DRUGĄ KWARTĘ.
za 2 punkty
11'
[24:10] Franke nie myli się w rzucie za dwa
za 2 punkty
11'
[24:12] Tyrtysznuk przebija się przez blok Lindboma
12'
Strata gości po niecelnym zagraniu Thompsona (Kijów Basket)
12'
Pudła z dwóch stron.
13'
Nieporozumienie w szeregach Trefla i strata
za 2 punkty
13'
[26:12] Wsad Lindboma (TREFL Sopot) wywołał euforię wsród sopockich kibiców
13'
[26:14] Tyrtysznuk wykonał celnie dwa wolne
za 3 punkty
13'
[29:14] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Young (TREFL Sopot).
za 2 punkty
14'
[29:16] Caffey punktuje za dwa
za 3 punkty
14'
[32:16] Kolejna celna "trójka" sopocian. Celnie rzuca Gruszecki
za 2 punkty
15'
[32:18] Skapintczew dobija spod kosza
16'
Anikiyenko (Kijów Basket) zbiera piłkę pod koszem i dobija
17'
Moten (TREFL Sopot) zablokowany przez rywala
17'
[32:22] Anikiyenko nie myli się z linii rzutów wolnych
18'
Garrett (Kijów Basket) ucieka Gruszeckiemu (TREFL Sopot), ale pudłuje spod kosza
za 2 punkty
19'
[32:24] Anikiyenko popisuje się wsadem
czas
19'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot).
19'
Przechwyt Woodsona (Kijów Basket). Nie trafia jednak za trzy punkty
20'
Dwóch wolnych nie trafia Anikiyenko (Kijów Basket)
za 2 punkty
20'
[34:24] 2 punkty zdobywa Young (TREFL Sopot).
za 2 punkty
20'
[34:26] Na sam koniec kwarty odpowiada Thompson
20'
KONIEC DRUGIEJ KWARTY. TREFL SOPOT PROWADZI Z BASKETEM 34:26
Trefl Sopot wysoko prowadził, ale w drugiej kwarcie goście odrobili część straty. Gospodarze nadal mają jednak 8-punktową przewagę. Po 7 "oczek" dla zespołu znad morza zdobyli: Brandon Young (TREFL Sopot) oraz Karol Gruszecki (TREFL Sopot).
Poznaliśmy oficjalną frekwencję. W Hali 100-lecia jest dziś 672 kibiców.
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ.
21'
W pierwszej akcji Trefl powstrzymał rywali. Jednak po drugiej stronie błąd kroków popełnił Sharma (TREFL Sopot)
za 2 punkty
22'
[36:26] Caffey niecelnie, ale skutecznie zagrał już Gruszecki
za 2 punkty
22'
[36:28] Skapintczew spod kosza
za 2 punkty
22'
[36:30] Skapintczew raz jeszcze
za 2 punkty
23'
[36:32] Tyrtysznuk również skutecznie
23'
Goście szybko zaliczyli serię 6:0. Trefl popełnia zbyt łatwe błędy w ataku
wolne (trafione 2 z 3)
23'
[36:34] Dwa z trzech rzutów wolnych wykorzystuje Tyrtysznuk (Kijów Basket). Piłka z boku dla Kijowa
23'
Tyrtysznuk (Kijów Basket) przed szansą na remis, ale nie trafił
czas
24'
Kolejna strata gospodarzy. Stefański nie czeka i już prosi o czas
za 2 punkty
24'
[38:34] Young trafia z faulem
za 1 punkt
24'
[39:34] Rzut wolny trafia Young (TREFL Sopot).
za 3 punkty
25'
[39:37] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Thompson (Kijów Basket).
25'
[40:37] Tylko jeden rzut wolny trafia Franke (TREFL Sopot).
za 3 punkty
25'
[40:40] Thompson po skutecznym zwodzie na rywalu
za 2 punkty
26'
[40:42] Woodson po wjeździe pod kosz
26'
Young (TREFL Sopot) zatrzymany przez rywali. Następnie Leończyk (TREFL Sopot) fauluje Garretta (Kijów Basket) w kontrze
26'
[40:43] Tylko jeden rzut wolny trafia Garrett (Kijów Basket).
27'
Trefl nie może znaleźć recepty od kilku minut. Brak pomysłu na grę w ofensywie
27'
Drużynę próbuje zmotywować rzesza fanów, która zaczęła krzyczeć głośne "Trefl Sopot, Trefl Sopot"
za 3 punkty
27'
[43:43] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Franke (TREFL Sopot).
za 2 punkty
27'
[43:45] Thompson z faulem. Ekwilibrystyczne trafienie Amerykanina
za 1 punkt
27'
[43:46] Rzut wolny trafia Thompson (Kijów Basket).
za 2 punkty
28'
[43:48] Woodson po odważnym wejściu pod kosz
28'
[45:48] Leończyk (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
29'
Leończyk (TREFL Sopot) faulowany przy próbie wsadu
29'
[46:48] Tylko jeden rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
29'
Trefl będzie miał szansę na wyrównanie. Anikiyenko (Kijów Basket) popełnia błąd kroków
za 2 punkty
29'
[48:48] Szlachetka dobija rzut Frankego
30'
[48:49] Tylko jeden rzut wolny trafia Washington (Kijów Basket).
30'
Szlachetka (TREFL Sopot) nie trafia z dystansu, ale Leończyk (TREFL Sopot) jest faulowany przez Anikiyenko (Kijów Basket)
30'
[50:49] Leończyk (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
30'
Trefl odzyskuje prowadzenie
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - KIJÓW BASKET 50:49.
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ.
za 2 punkty
31'
[50:51] Szlachetka niecelnie do Leończyka, za dwa punkty odpowiada Skapintczew.
za 2 punkty
31'
[52:51] Indywidualna akcja Leończyka
za 3 punkty
32'
[55:51] Moten podrywa publiczność celnym rzutem za trzy
za 2 punkty
33'
[57:51] Szlachetka celnie z półdystansu. Przewaga sopocian rośnie!
za 2 punkty
33'
[59:51] Thompson niecelnie za trzy, ale błyskawicznie celnie za dwa rzuca Franke
czas
33'
34'
Goście nie mają już na co czekać. Myli się teraz Caffey (Kijów Basket)
34'
Moten (TREFL Sopot) mógł powiększyć przewagę na trzy, ale nie trafił. Spudłował także Caffey (Kijów Basket)
35'
Franke (TREFL Sopot) pudłuje dwa rzuty wolne
36'
Moten (TREFL Sopot) faulem zatrzymuje Thompsona (Kijów Basket). Piłka dla drużyny z Kijowa
za 2 punkty
36'
[59:53] Skapintczew celnie za dwa
za 2 punkty
36'
[61:53] Świetna akcja w wykonaniu Younga
36'
Lepsza postawa gospodarzy wywołuje entuzjazm wśród kibiców
36'
[61:54] Woodson trafia tylko jeden rzut wolny
37'
Sharma (TREFL Sopot) efektownie zapakował z góry, ale przy okazji popełnił błąd kroków
czas
37'
za 2 punkty
37'
[63:56] Sharma jedną ręką
za 3 punkty
38'
38'
Young (TREFL Sopot) źle podaje do Gruszeckiego (TREFL Sopot), a następnie fauluej rywala
38'
[63:61] Thompson (Kijów Basket) wykorzystuje oba rzuty wolne.
39'
Young (TREFL Sopot) traci piłkę
czas
39'
Gubią się też goście, a o czas prosi trener Stefański
39'
Sharma (TREFL Sopot) przerwał atak Kijowa. Piłka dla Trefla
40'
Minuta do końca. Kibice wstają z miejsc
40'
Leończyk (TREFL Sopot) trafił, ale upłynął już limit 24 sekund
za 2 punkty
40'
[63:63] Celnie Skapintczew
czas
40'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot). Gospodarze mają 13 sekund na rozegranie ostatniej akcji. Tyle pozostało do końca meczu
za 2 punkty
40'
[65:63] Young trafia!
czas
40'
Przerwa na żądanie (Kijów Basket). 1,8 sekundy do końca.
za 3 punkty
40'
[65:66] Nieprawdopodobne! Coffey trafia z dystansu, mimo dwóch rywali przed sobą!
Trefl Sopot bardzo słabo wszedł w trzecią kwartę i szybko stracił prowadzenie. Zdołał je odzyskać, dzięki czemu do samego końca trwała zażarta walka. W ciągu dwóch ostatnich sekund rozstrzygnęły się losy spotkania, które wygrać mogli zarówno jedni i drudzy. Porażka została okupiona kontuzjami, bo urazów doznali: Michał Kolenda i Mateusz Szlachetka.
Statystyki:
rzuty z gry: Trefl 26/61 (43 proc.) - Kijów 24/64 (38 proc.)
rzuty za 3: 4/16 (25 proc.) - 4/19 (21 proc.)
zbiórki: 46 - 34
straty: 17 - 11

Kijów Basket

91% 195 typowań TREFL Sopot
9% 19 typowań Kijów Basket

FIBA Europe Cup. Grupa B (środa):
TREFL SOPOT - Kijów Basket 65:66 (22:10, 12:16, 16:23, 15:17)
Hapoel Eilat - Rilski Sportist 83:86 (28:19, 26:16, 15:30, 14:21)

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-16 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz Suzuki I Ligi.

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)