Porażka Basketu 90 Gdynia w finale EEWBL

17 kwietnia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Paris Johnson oraz Ashley Shields ponownie dowodziły atakiem Basketu 90. Niestety zawodziły w defensywie, co skrupulatnie wykorzystały koszykarki TTT Ryga. Paris Johnson oraz Ashley Shields ponownie dowodziły atakiem Basketu 90. Niestety zawodziły w defensywie, co skrupulatnie wykorzystały koszykarki TTT Ryga.

Koszykarki Basketu 90 Gdynia zakończyły na 2. miejscu pierwszy sezon EEWBL. W finale turnieju w Rydze uległy gospodarzowi TTT 67:81 (16:18, 17:24, 23:20, 11:19). Osłabione brakiem Anety Kotnis i Marie Malone gdynianki były w stanie nawiązać wyrównaną walkę z rywalkami przez półtorej kwarty. Wicemistrzostwo Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet to dla klubu największy sukces od 5 lat, kiedy to zdobył Puchar Polski.

TTT: Mann 13 (5 zb.), Krastina 13 (3x3), Melnika 12 (14 zb.), Eibele 8 (2x3), Priede 6 oraz Carter 16 (1x3, 7 zb., 6 as.), Eglite 7, Kulite 6 (8 zb.), Aizsila 0, Veidere 0

BASKET 90: Johnson 20 (7 zb.), Shields 18 (5 zb.), Troina 11 (1x3, 6 st.), Skerović 10 (2x3, 8 zb.), Suknarowska 3 (1x3) oraz Rembiszewska 3 (1x3), Podgórna 2, Bibrzycka 0, Jakubiuk 0

Zespół TTT Ryga zdominował rozgrywki Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet od pierwszej fazy zmagań. Wygrał w niej komplet 7 meczów. Gdynianki spotkały się po raz pierwszy z drużyną ze stolicy Łotwy w inaugurującym zmagania turnieju. Odbył się on również w Rydze, a przyjezdne uległy 75:77 mając ostatnią akcję na zwycięstwo, w której Paris Johnson trafiła jedynie w obręcz.

W półfinale Final Four gdynianki pokonały Tsmoki Minsk 87:78, a TTT rozprawiło się z Astaną Tigers 70:62. W meczu o 3. miejsce w lidze wcześniejsze rywalki Baksetu 90 uległy drużynie z Kazachstanu 54:58.

W PÓŁFINALE SHIELDS POSKROMIŁA BIAŁORUSKIE TSMOKI

Finał rozpoczął się od świetnej gry zespołu Katarzyny Dydek. 6 punktów Johnson, trójka Tatainy Troiny i przyjezdne prowadziły 9:6. W połowie kwarty punkty z kontry dołożyła Ashley Shields więc przewaga Basketu 90 wzrosła do 11:6. Gdynianki grały jednak na wysokiej skuteczności. Kiedy ta spadała także wynik zaczął robić się dla nich niekorzystny. Rywalki zacieśniały strefę podkoszową, dobrze odcinały od podań i choć same miały problemy z dokładną grą w ataku, to jednak dyktowały warunki na boisku.

Było to także spowodowane tym, że świetnie walczyły o zbiórki pod koszem Basketu 90. Do przerwy drużyna z Rygi miała aż 11 zbiórek w ataku przy raptem jednej gdynianek. I choć po drugiej stronie parkietu świetnie w ataku grały Shields - 13 i Johnson 12 pkt do 20 min, to na tablicy wyników było 42:33 dla TTT.

Nakręcaniem tempa akcji imponowała Sydney Carter. Gdynianki musiały się za nią sporo nabiegać. Do tego drugą połowę od celnego rzutu za trzy punkty zaczęła Ieva Krestina (45:33). Wtedy wyzwanie przyjęła Jelena Skerović. Pewnie wykończyła dwie kolejne akcje Basketu 90, celne wolne dołożyły Troina i Johnson więc było już tylko 45:40 dla TTT. W 26. min. za trzy trafiła Amalia Rembiszewska, za moment jej wyczyn powtórzyła Skerović i mieliśmy remis 51:51. Trafienie Johnson przywróciło nawet Basketowi 90 prowadzenie, ale na koniec trzeciej kwarty i tak było 62:56 dla TTT.

Rywalki ponownie narzuciły szybkie tempo gry. W 33. min. Dydek musiała prosić o czas, ponieważ jej drużyna przegrywała 58:67. To, ani przywrócenie na boisko Shields nie pomogło Basketowi 90. Rywalki miały totalną kontrolę nad meczem i zasłużenie wygrały rozgrywki.

• 19 1

• Udany występ na zakończenie odrodzeniowego sezonu (3)

• 15 1

• Jelena Skerović została wybrana do piątki All Stars całej ligi (2)

• 15 1

• Brawa dla klubu za wynik i świetną reklamę Gdyni

Stoisko z materiałami informacyjnymi o Gdyni i Pomorzu było oblegane. Dziękujemy

• 16 1

• Ale sztab szkoleniowy w całości polski co w męskich

Zespołach jest ewenementem o rezultatach Asseco i Trefla już nie wspominając. A o ich występach międzynarodowych możemy zapomnieć.