Wiadomości

stat

Tadeusz Pagiński - 40 lat w szermierce

Fechtmistrz Tadeusz Pagiński świętował jubileusz 40-lecia działalności w szermierce. Sietom AZS AWFiS, władze oliwskiej uczelni i zaproszeni gości podsumowali minione dwanaście miesięcy w wykonaniu gdańskiego floretu. A było się czym pochwalić, bo akademiczki wdarły się na obszary, które w poprzednich sezonach były poza ich zasięgiem.

Aż do października tego roku i zawodów w Hawanie biało-czerwone czekały na tytuł drużynowych mistrzyń świata seniorek oraz medal indywidualny. Na Kubie po złoto sięgnęły Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz, Anna Rybicka (wszystkie Sietom) oraz Magdalena Wojtkowiak (Warta Poznań). Ponadto ta pierwsza miała srebro. w turnieju indywidualnym Nieco wcześniej Polkom w tym samym składzie udało się po raz pierwszy w historii obronić złoty medal drużynowo w seniorskich mistrzostwach Europy.

Jak zwykle, nie zawiodła młodzież. Brązowe medale z mistrzostw świata przywieźli Karolina Chlewińska (juniorki) i Konrad Pietrusiak (kadeci), a z mistrzostw Europy juniorów z krążkami z tego kruszcu wrócili: Katarzyna Kryczało i aż z dwoma - Krzysztof Pietrusiak.

- Naszych medalistów nagradzamy na bieżąco, a zatem dzisiaj nie mamy dla nich szczególnych nagród. Intencją tego spotkania było, by w spokoju, bez pośpiechu, który towarzyszy nam w sezonie, spotkać się i podziękować władzom uczelni, naszym sponsorom, mediom. Podobnie jak przed rokiem, wyróżniamy również naszego utytułowanego fechtmistrza - mówi Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS Gdańsk.

Przed rokiem świętowano 30-lecie pracy trenerskiej Stanisława Szymańskiego, trenera florecistów gdańskiego klubu i kadry narodowej. Wczoraj w rolę szacownego jubilata wcielił się Tadeusz Pagiński. Czterdzieści lat temu, pan Tadzik - jak zwykły o nim mówić podopieczne - stanął na planszy. Przez wszystkie te lata był wierny Gdańskowi i akademickim barwom!

Pagiński karierę zawodniczą rozpoczął w 1963 roku. Najlepszym jego wynikiem seniorskim było czwarte miejsce drużynowo w mistrzostwach Polski. Szkoleniem zajął w się w 1970 roku. Najpierw łączył obowiązki w klubie z pracą w SP 70 - gdańskiej kuźni talentów. Obecnie pracuje dla akademickich barw oraz reprezentacji Polski. Stanowisko selekcjonera żeńskiej kadry piastuje od 1989 roku. Przed sześcioma laty PZSzer. przyznał Pagińskiemu tytuł fechtmistrza.

- Plany związane z przyszłym rokiem to przede wszystkim Ateny. Sylwia Gruchała jest już pewna startu w igrzyskach. W najbliższych trzech miesiącach możemy walczyć jeszcze o dwie nominacje. A później - wiadomo - medal olimpijski, najlepiej złoty - zdradza fechtmistrz Pagiński, poza sportem miłośnik oręża i historii, ze szczególnym uwzględnieniem tej gdańskiej, współzałożyciel Gdańskiej Szkoły Fechtunku, obdarzony tytułem Wielkiego Hetmana Rycerstwa Polskiego.

Opinie (24)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2018

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane