Wiadomości

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Menedżer zostaje. Pierwsza zmiana w składzie żużlowców

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Tadeusz Zdunek (na zdjęciu) jest rozczarowany wynikiem żużlowców Wybrzeża, ale za porażkę nie obwinia menedżera. Eryk Jóźwiak pozostanie na stanowisku i zbuduje zespół na kolejny sezon.
Tadeusz Zdunek (na zdjęciu) jest rozczarowany wynikiem żużlowców Wybrzeża, ale za porażkę nie obwinia menedżera. Eryk Jóźwiak pozostanie na stanowisku i zbuduje zespół na kolejny sezon. fot. M.Słodkowski/Trojmiasto.pl

- Jestem rozczarowany, bo miał być awans do PGE Ekstraligi. Eryk Jóźwiak zostanie jednak na stanowisku menedżera. Prowadzi rozmowy z zawodnikami na kolejny sezon - mówi Tadeusz Zdunek. Prezes żużlowców Wybrzeża Gdańsk zdradził, że w zespole na pewno nie zobaczymy już Alana Szczotki. Będą nowi juniorzy, a klub pracuje też nad transferami seniorów.Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Przyczyny niepowodzenia. Zagłosuj: która największa?Rafał Sumowski: Wybrzeże skończyło sezon w eWinner 1. Lidze Żużlowej na czwartym miejscu. W rewanżowym półfinale zespół nawet się nie postawił Wilkom Krosno. Jak przyjmuje pan końcowy wynik?

Tadeusz Zdunek: Dla mnie to olbrzymie rozczarowanie. Miał być awans, a prawda jest taka, że gdyby Arged Malesa Ostrów nie wygrała z Bydgoszczą to nawet byśmy nie weszli do playoff. Wydawało mi się, że z takimi wzmocnieniami jaki zrobiliśmy przed sezonem, bez problemów wejdziemy do finału. Okazało się, że nie miał z tym problemów zespół z zawodnikami tak zaawansowanymi wiekowo jak Grzegorz WalasekTomasz Gapiński. Wypominając im wiek absolutnie nie chcę być złośliwy. Pełen szacunek dla obu panów. Nasza młodzież powinna brać ich za wzór. Nasze niepowodzenie boli tym bardziej, że od przyszłego sezonu wchodzi w życie nowy kontrakt telewizyjny w PGE Ekstralidze. Wszystkie drużyny, a więc i beniaminek, dostaną po 6,5 mln zł. Te pieniądze w pewnym sensie przejdą nam koło nosa, o ile można tak powiedzieć w wypadku półfinalisty.

To był autorski skład Eryka Jóźwiaka. To on poniesie konsekwencje?

W żużlu na koniec sezonu zawodników należy ocenić indywidualnie. Nie mogę winić menedżera za to, że zawodnik, który miał być liderem, wozi po 3 czy 4 punkty w meczu. Marek Cieślak miał wprowadzić ROW Rybnik do PGE Ekstraligi. Po blamażu w Ostrowie również skończyli sezon. Czy nagle Marek Cieślak jest złym trenerem? Eryk nie popełnił rażących błędów, cały sezon się uczył. Ma autorytet wśród zawodników, a teraz także roczne doświadczenie. Wierzę, że ono zaprocentuje.

To oznacza, że poprowadzi zespół w kolejnym sezonie?

Tak, Eryk Jóźwiak zostanie na stanowisku menedżera. Prowadzi już rozmowy z zawodnikami na kolejny sezon.

Wybrzeże Gdańsk. Rozczarowanie i przeprosiny. Menedżer czeka na rozmowęNie uważa pan, że waszym największym błędem był brak wzmocnień w trakcie sezonu?

Gdy Wilki kontraktowały Tobiasza MusielakVaclava Milika, my prezentowaliśmy się bardzo przyzwoicie i nikt nie myślał o wzmocnieniach. Gdy była potrzeba, próbowaliśmy pozyskać Jana Kvecha. Początkowo Falubaz nie chciał go puścić, a następnie wyszedł konflikt interesów. Przyjście Kvecha oznaczałoby utratę miejsca w składzie przez Michała Gruchalskiego. Obaj współpracują z tą samą osobą na pozycji menedżera. Nie było na rynku zawodnika, którego mogliśmy pozyskać, a który gwarantowałby poprawę.

Wiemy, że Amadeusz Szulist kończy przygodę z żużlem. Kogo jeszcze na pewno zabraknie w drużynie w kolejnym sezonie?

Na pewno nie będzie z nami Alana Szczotki. Ponieważ wiek młodzieżowca kończy Piotr Gryszpiński, postawimy na zupełnie inną formację juniorską. Musimy jeszcze sięgać po zawodników z innych klubów zanim postawimy na naszych wychowanków. Szkolenie działa pełną parą i w sezonie 2023 powinniśmy mieć już tego efekty. Mamy kilku chłopaków, którzy dobrze rokują i to jest też zasługa Eryka, który poświęcił im dużo czasu.

Gryszpiński może zostać jako senior? Co z Krystianem Pieszczkiem?

Jesteśmy w trakcie rozmów. Zarówno z naszymi zawodnikami jak i z zawodnikami z zewnątrz.

Cellfast Wilki Krosno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk 55:35. Relacja, możliwość wystawienia ocen żużlowcom i trenerowiBędą zmiany na pozycjach juniorskich i U-24, to wydaje się jasne. Co natomiast z seniorami?

Czy zmiany będą duże czy kosmetyczne, zależy jak poukłada się sytuacja na rynku. Ta zmienia się z dnia na dzień, by nie powiedzieć z godziny na godzinę. Przykład Bydgoszczy z Wadimem Tarasienko pokazał, że można się na coś umówić, a później różnie bywa. Na rynku jest szał, bo zaczął się okres pustych obietnic. Niektóre propozycje ze strony klubów czy żużlowców są wręcz obłędne. U nas takich nie będzie. Cztery kluby w I lidze mają budżet przekraczający 3 mln zł, a pojawiają się oferty powyżej miliona zł dla zawodnika za sezon. To nierealne. Jesteśmy przede wszystkim wypłacalni i to nasz duży atut. Na pewno nie zamierzamy się osłabiać. Sytuacja się rozwija, mamy różne opcje. Negocjacje trwają.

Część kibiców podziwia, że nie rezygnuje pan z żużla, choć od 2016 roku nieudanie walczycie o ekstraligę. Inni sugerują, że takie bytowanie w I lidze zwyczajnie się panu opłaca, bo pana firma ma reklamę stosunkowo niskim kosztem.

Moja firma prowadzi intensywne inwestycje. Do 2023 roku zamierzamy dwukrotnie zwiększyć obrót samochodami. Oczywiście, klub jest dla mnie nośnikiem reklamy, na którą mamy określone środki. Ich część idzie na żużel. W najwyższej klasie rozgrywkowej jest większe wsparcie z kontraktów dla całej ligi. Poziom niżej musimy sami gromadzić budżet. A czy pasuje mi jazda w I lidze? Gdyby mi pasowała, to nie wyszedłbym ze stadionu po jedenastym wyścigu w trakcie pierwszego półfinału z Wilkami. Pojechałem na Kolibki oglądać jak syn jeździ na motocrossie. W innym przypadku zostałbym na stadionie, popijał kawkę, bił brawo i z uśmiechem patrzył jak trwonimy 6 punktów przewagi, które mieliśmy po pierwszych dwóch wyścigach. Mam swoje ambicje. Gdybym ich nie miał, dalej prowadziłbym warsztat samochodowy z kilkoma pracownikami zamiast zarządzać firmą zatrudniającą 500 osób i planującą zatrudnić 200 kolejnych.

Falubaz Zielona Góra spadł z PGE Ekstraligi i wzorem Apatora Toruń, zamierza szybko do niej wrócić. Obawia się pan Myszki Miki?

Nie obawiam się kogo chce kupić Falubaz. Obawiam się tego, jakie proponuje stawki.

Kto wygra w finale eWinner 1 Ligi Żużlowej i awansuje do elity?

Stawiam na Ostrów. Zaskakują mnie ci doświadczeni zawodnicy, którzy nie zawodzą i trzymają ciśnienie w najważniejszych momentach. Nie trwonią przewagi w głupi sposób tak jak robił to nasz zespół. Nasi zawodnicy nie wytrzymali psychicznie, ostrowianie wytrzymują. Myślę, że Walasek i Gapiński to bohaterowie tego sezonu i udowodnią to w finale.

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
80
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
75
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
30
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2
60

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów

Tabela wprowadzona: 2021-10-03

  • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
  • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
  • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
  • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Opinie wybrane


wszystkie opinie (213)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Terminarz

11.09 (sob) godz.16:00 Cellfast Wilki Krosno 55:35 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.09 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
15.08 (nd) godz.16:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 49:41 Unia Tarnów LIVE!
31.07 (sob) godz.16:00 ROW Rybnik 54:36 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
18.07 (nd) godz.16:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 52:37 Aforti Start Gniezno LIVE!
05.07 (pon) godz.20:15 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 59:31 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
20.06 (nd) godz.14:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 50:40 Cellfast Wilki Krosno LIVE!
14.06 (pon) godz.20:30 Celfast Wilki Krosno 44:46 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
05.06 (sob) godz.18:30 Orzeł Łódź 44:46 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
31.05 (pon) godz.18:00 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 45:45 Arged Malesa Ostrów LIVE!

Tabela końcowa

eWinner 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
2 Cellfast Wilki Krosno
3 ROW Rybnik
4 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
5 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
6 Orzeł Łódź
7 Aforti Start Gniezno
8 Unia Tarnów
  • Awans do ekstraligi: Arged Malesa
  • Spadek z ekstraligi: Falubaz Zielona Góra
  • Awans do I ligi: Trans MF Landshut Devils (Niemcy)
  • Spadek do II ligi: Unia Tarnów

Playoff

Półfinały
Cellfast Wilki Krosno
1 miejsce po rundzie zasadniczej
100
Arged Malesa Ostrów
2 miejsce po rundzie zasadniczej
104
Zdunek Wybrzeże Gdańsk
4 miejsce po rundzie zasadniczej
80
ROW Rybnik
3 miejsce po rundzie zasadniczej
75
Finał
Cellfast Wilki Krosno
zwycięzca półfinału 1
79
Arged Malesa Ostrów
zwycięzca półfinału 2
100

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Ciopcinski 16 27 62.5%
2. Sławek Surkont 16 26 62.5%
3. Marek Lamczyk 16 26 56.3%
4. Zdzisław Werner 16 25 50%
5. Radosław Dymkowski 16 24 62.5%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane