Wiadomości

stat

Tadeusz Zdunek: Żużel bez kibiców nie ma sensu. Można zacząć dwa miesiące później

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Tadeusz Zdunek (z prawej obok Zbigniewa Fiałkowskiego) uważa, że sezon żużlowy można rozegrać w pełnym formacie, nawet jeśli z powodu pandemii koronawirusa jego rozpoczęcie przesunie się na czerwiec.
Tadeusz Zdunek (z prawej obok Zbigniewa Fiałkowskiego) uważa, że sezon żużlowy można rozegrać w pełnym formacie, nawet jeśli z powodu pandemii koronawirusa jego rozpoczęcie przesunie się na czerwiec. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

- Żużel bez kibiców nie mają sensu. Przychód z biletów stanowi nawet 25-30 procent budżetów klubów a ciężko jest negocjować stawki z zawodnikami, którzy złożyli zamówienie na sprzęt i muszą za niego zapłacić - mówi Tadeusz Zdunek. Prezes Zdunek Wybrzeże Gdańsk uważa, że w tej dyscyplinie mecze bez kibiców nie wchodzą w grę, ale w obliczu koronowirusa odwołanie sezonu to na razie nazbyt pesymistyczny scenariusz. - Myślę, że możemy przesunąć rozgrywki nawet o miesiąc czy dwa - twierdzi włodarz gdańskiego klubu.Inauguracja żużla przełożona. GKSŻ: Nie narażać kibiców i zawodnikówW związku z pandemią koronawirusa, władze żużlowych rozgrywek w Polsce najpierw odwołały przedsezonowe sparingi, a następnie zabroniły klubom nawet organizowania treningów. Ostatecznie zdecydowano o przełożeniu dwóch pierwszych kolejek PGE Ekstraligi oraz pierwszej kolejki I ligi.

- Specjaliści mówią, że sam wirus nie stanowi niebezpieczeństwa dla młodych i silnych ludzi. Takimi są sportowcy, więc uważam, że sparingi zamknięte dla publiczności nie stanowiłyby zagrożenia dla zdrowia żużlowców. Poza tym środowisko żużla jest dość hermetyczne, a większość zawodników podróżuje samotnie, wyłącznie w towarzystwie mechaników. Z drugiej strony, po co jechać sparingi skoro nie wiemy kiedy wystartuje sezon? Tak czy inaczej, będziemy w pełni stosować się do zaleceń centrali, nie zamierzamy się w żaden sposób wyłamywać - mówi Tadeusz Zdunek, prezes żużlowców Zdunek Wybrzeże Gdańsk.


Wszystkie rozgrywki ligowe w Polsce zostały zawieszone, a niektóre zakończono przed czasem. Sezon żużlowy pierwotnie wystartować miał na początku kwietnia. Nie wiadomo jednak czy skończy się na przesunięciu startu rozgrywek. Niektórzy już wieszczą ich odwołanie. Jedno jest pewne, rozgrywanie meczów bez udziały publiczności nie wchodzi w grę. Wyzwaniem nie do przeskoczenia może być też renegocjacja kontraktów.

- Żużel bez kibiców nie mają sensu. Czytałem gdzieś, że w większości klubów piłkarskich dochód z biletów stanowi kilkanaście procent budżetu. W żużlu wpływ z wejściówek wynosi nawet 25-30 procent. Sezon jest krótszy niż w innych dyscyplinach, spotkań jest mniej, a wpływ z każdych jednych zawodów jest bardzo ważny. Poza tym, z piłkarzami można negocjować niższe stawki w takich okolicznościach. W żużlu ciężko, bo zawodnicy tak czy inaczej, złożyli zamówienie na sprzęt, za który muszą zapłacić a na bieżąco zarabiają tylko za punkty, które zdobędą na torze. Nie mają miesięcznych pensji - przypomina Zdunek.

Zdunek Wybrzeże na pierwszym treninguW razie potrzeby, sezon żużlowy można skrócić na przykład rezygnując z rundy play-off. Zdaniem prezesa gdańskiego klubu, władze rozgrywek nie powinny się spieszyć z ostatecznym rozwiązaniem. Nawet jeśli sezon będzie trzeba przesunąć o więcej niż dwie czy cztery kolejki, nadal powinny znaleźć się terminy rezerwowe, które pozwolą odjechać sezon w pełnym formacie.

- Nie jestem panikarzem. Zachowajmy ostrożność, ale nie przesadzajmy i nie popadajmy w absurd. To nie czas, aby myśleć o odwołaniu sezonu, tym bardziej, że wszędzie gdzie pojawia się epidemia, z czasem ustępuje, przynajmniej takie są doniesienia. Myślę, że możemy przesunąć rozgrywki nawet o miesiąc czy dwa. W normalnych warunkach zespoły, które nie wejdą do play-off, i tak kończą sezon w sierpniu. Jeśli się zepniemy, możemy kontynuować sezon nawet we wrześniu czy październiku - kończy Tadeusz Zdunek.

Opinie (28) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

początek meczu: 03.05.2020 godz. 14:00

Orzeł Łódź
:
ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
mecz ligowy

Jak typują inni

1

9%

6 typowań

x

0%

0 typowań

2

91%

58 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Terminarz

03.05 (nd) godz.14:00 Orzeł Łódź typuj ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!

Najczęściej czytane