Wiadomości

Arka w ekstraklasie w 2017 lub wcześniej

Arka Gdynia

Edwarda Klejndinsta (z lewej) na dyrektora sportowego Arki zaproponował Michał Globisz (z prawej), wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej gdyńskiego klubu. Obaj przez wiele lat współpracowali w PZPN.
Edwarda Klejndinsta (z lewej) na dyrektora sportowego Arki zaproponował Michał Globisz (z prawej), wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej gdyńskiego klubu. Obaj przez wiele lat współpracowali w PZPN. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

- Nie chciałbym mówić jeszcze o nazwiskach, bo na tym etapie, byłoby to oszukiwaniem. Do końca tego tygodnia trenerzy stworzą raport, w którym będzie ocena dotychczasowych zawodników oraz sugestie co do ewentualnych działań transferowy zimą - mówi nam Edward Klejndinst. Nowy dyrektor sportowy Arki Gdynia otrzymał zadanie sukcesywnego przebudowania drużyny tak, by żółto-niebiescy byli zdolni wywalczyć awans do ekstraklasy najpóźniej w 2017 roku. Prezentujemy pierwszą część wywiadu, która dotyczy aktualnych spraw związanych z zimowymi transferami. W drugiej przedstawimy koncepcje na przyszłość oraz wspomnienia z dotychczasowej pracy szkoleniowca, który był m.in. w sztabie reprezentacji Polski na dwóch mundialach.SPOTKAJ SIĘ 10 GRUDNIA M.IN Z DYREKTOREM KLEJNDINSTEM

Kiedy piłkarze Arki awansują do ekstraklasy?

wierzę, że po doskonałej grze wiosną, uda się to już w 2015 roku 14%
po kolejnym sezonie 2015/16 32%
tak jak zakłada plan długoterminowy klubu, czyli w 2017 roku 11%
jeden z powyższych terminów jest realny, choć 100 procentowej pewności nie mam 10%
nie wiem, na pewno jednak nie udało się to w ciągu 2,5 roku 33%
zakończona Łącznie głosów: 422
Jacek Główczyński: Co kibice na początku powinni usłyszeć od nowego dyrektora sportowego Arki?

Edward Klejndinst: Abyśmy porozmawiali dopiero wówczas, jak coś już zrobię dla Arki. Nie jest to fałszywa skromność, czy asekuracja. Zawsze lubiłem pracować i coś z tego wynikało. Jestem przekonany, że podobnie będzie i w Gdyni. Wierzę, że można tutaj zrobić wiele dobrego. I nie tylko ja mam to zrobić, bo nie jestem sam, ale w klubie jest zespół ludzi, którzy mają określony cel.

Ten cel sprowadza się do wprowadzenia Arki do ekstraklasy?

Nie mówię tego, by coś gloryfikować, ale taka jest prawda. Arka zasługuje na ekstraklasę ze względu na tradycję, a także to co w klubie dzieje się obecnie. Przecież już rok, czy dwa lata temu do awansu nie było daleko. Podejrzewam, że gdyby wówczas się udało, to już obecnie klub byłby w innym, lepszym miejscu. Jednak nie chcę nikogo oszukiwać, czy nie pompować balona oczekiwań i obiecywać, że awans można wywalczyć teraz z dnia na dzień.

UCZESTNIK DWÓCH MUNDIALI DYREKTOREM W ARCE

Ile okien transferowych otrzymał pan, by tak przebudować Arkę, aby wywalczyła awans do ekstraklasy?

Plan długofalowy jest rozpisany na 2,5 roku. Już w następnych sezonie 2015/16 ma być ewidentna walka o awans. Jednak do tego czasu, z uwagi na uwarunkowania organizacyjno-finansowe, może jeszcze nie uda nam się zbudować, wyrównanej 24-osobowej kadry zawodniczej. To może banał, ale by osiągać cele, trzeba mieć co najmniej po dwóch wyrównanych zawodników na każdej pozycji. Samą "11" awansu się nie zdobędzie. Oczywiście te terminy będziemy weryfikować, jeśli na przykład wcześniej otrzymamy środki, by zatrudnić lepszych piłkarzy. Pół żartem pół serio mówiąc, może na przykład do Gdyni przypłynie tankowiec z ropą, którą będziemy mogli sprzedać, a pieniądze przeznaczyć na transfery?

Zobacz, jak strzela kandydat do gry w Arce
Jaki rodzaj współpracy zaproponował pan trenerowi pierwszej drużyny?

Na pewno nie będę "nadtrenerem". Przyszedłem pomoc Grześkowi, wykorzystując w tym celu własne doświadczenie trenerskie, skautingowe, czy obserwacyjne. Na pewno będziemy dyskutować o koncepcjach, strategiach, czy o poszczególnych piłkarzach, ale na zasadach partnerskich, a potem i tak głos ostateczny będzie należeć do szkoleniowca. Nie będzie tak, że przyniosę mu kartkę ze składem. Ba, to że grać ma ten, a nie tamten, nie zasugeruję nawet żadnemu szkoleniowcowi zespołu juniorskiego. To samo, jeśli będziemy testować na przykład 3 piłkarzy na jedną pozycję. Jeśli trener powie, że podoba mu się ten zawodnik, a ja będą miał inne zdanie, to co najwyżej mogę podpowiedzieć: "może jednak przyjrzyj się jeszcze temu drugiemu, czy trzeciemu. Natomiast ostateczna decyzja należy do ciebie, bo ty prowadzisz zespół i ja i ty bierzesz za to odpowiedzialność".

POCZĄTEK PRZYGOTOWAŃ 12 STYCZNIA. HARMONOGRAM ZIMOWYCH SPARINGÓW ARKI

Czy trener Grzegorz Niciński przedstawił kandydatury nowych piłkarzy, których chciałby mieć w drużynie wiosną, czy też ograniczył się jedynie do wskazania pozycji, które wymagają wzmocnienia?

Umówiliśmy się, że do końca tego tygodnia trenerzy stworzą raport o poczynaniach w ostatniej rundzie, w którym będzie także ocena dotychczasowy zawodników oraz sugestie co do ewentualnych działań transferowy zimą. Owszem każdy widział, że zespół ruszył, był na fali i nawet nie musiał przegrać meczu w Nowym Sączu, gdyż w pierwszej połowie miał sytuacje, by to spotkanie potoczyło się inaczej. Jednak nie jesteśmy dziećmi. Każdy widzi, że niektóre pozycje wymagają większej konkurencji lub uzupełnienia.

Na ile transferów będzie stać Arkę zimą?

Myślę, że na 2-3. Przebudowa drużyny to nie będzie sprint. Musi trwać. To jest mozolne, racjonalne budowanie, w którym należy uwzględnić środki, którymi dysponujemy. Zresztą nawet jak się ma duże pieniądze do wydania, co pokazuje przykład niektórych klubów, to nie ma gwarancji, że szybko osiągnie się sukces. Nawet bowiem, gdy kupuje się kilku bardzo dobrych piłkarzy, to potrzeba czasu, by stworzyć z nich właściwie funkcjonującą drużynę. Dlatego jestem przekonany, że jeśli w Gdyni będziemy wykonywać planową robotę, to na pewno ten plan wypali. Jednocześnie trzeba zbudować atmosferę w drużynie, bo ona czasem jest ma decydujący wpływ na to, co potem dzieje na boisku.

PIŁKARZE ŁĄCZENI Z ARKĄ W ZIMOWYM OKNIE TRANSFEROWY
Bramkarz: Sebastian Przyrowski (33 lata, ostatni klub APO Levadiakos, Grecja, wolny piłkarz)
Defensywny pomocnik: Damian Ałdaś (23, Chrobry Głogów, wolny piłkarz)
Ofensywny pomocnik: Łukasz Grzeszczyk (27, Sandecja Nowy Sącz, od 1 stycznia będzie wolnym piłkarzem)
Skrzydłowi: Patrik Lomski (25, Turun Palloseura, wolny piłkarz), Michał Renusz (27, GKS Bełchatów, kontrakt do 30.06.2015, w latach 2004-06 grał już w juniorach i drugiej drużynie Arki)


Wśród transferowych spekulacji są piłkarze, których kojarzy się z Arką. Czy mógłby pan potwierdzić bądź zaprzeczyć tym doniesieniom?

Też słyszałem różne. Mogę zapewnić, że nie śpimy. Jednak nie ma jeszcze rzeczywistych przesłanek, że ogłosić, że jest coś na rzeczy. Nie chciałbym mówić o nazwiskach, bo na tym etapie, byłoby to oszukiwaniem. Z żadnym piłkarzem nie jesteśmy po takich rozmowach, że można powiedzieć, iż się już dogadaliśmy, a jedynie w finalnym etapie tego gracza może nam sprzątnąć sprzed nosa tylko... Real Madryt.

W takim razie zapytam o pozycje, na których planujecie wzmocnienia?

O tym będziemy rozmawiać po analizie, którą mają przygotować szkoleniowcy. Wówczas określimy pozycje tzw. hot, które są do wzmocnienia już teraz, a które mogą poczekać. Ponadto poprawę jakości drużyny mają zapewnić nie tylko transfery. Zawodnicy, którzy już są w drużynie, muszą także zdawać sobie sprawę z tego, że Arka chce grać o wyższe cele, a zatem poprzeczka oczekiwań i względem ich idzie do góry. Zmierzamy do 24-osobowej kadry, w której jeśli wypadnie jakiś zawodnik z "11" na skutek kontuzji bądź kartek, to wejdzie zmiennik z ławki i nie obniży jakości zespołu. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że takiej grupy nie da się zebrać z dnia na dzień.

NAJPIERW WZMOCNIENIA, POTEM ROZSTANIA

Będzie prosta zasada, że tylu ilu przyjdzie nowych zawodników, tylu i odejdzie?

Może nie będzie to się odbywać sztuka za sztukę, ale to powszechnie stosowana technika postępowania, która wynika m.in. z warunków finansowych, bo one są nieubłagane.

LOMSKI SPRAWDZIŁ SIĘ NA TESTACH W ARCE. MOŻE WRÓCIĆ W STYCZNIU

Czy następować będzie wymiana na zasadzie piłkarz za piłkarza na tej samej pozycji, czy możliwe są przesunięcia, że na przykład rezygnujecie w ramach istniejącego budżetu rezygnujecie z napastnika, by pozyskać lepszego bramkarza lub na odwrót?

Tak, to jest możliwe. Na pewno priorytetem będą pozycje, które zapewne w powszechnej pozycji powinny być w Arce lepsze. Jednak może się zdarzyć też tak, że pojawi się tzw. okazja. I nie musi to być piłkarz niekoniecznie już teraz znany, ale taki, który ma potencjał, że "odpali" za rok czy dwa. Także wobec piłkarzy, którzy już są w kadrze, najbliższą rundę chcemy przeznaczyć na konkretną obserwacje i wyciągnięcie wniosków, na których z nich możemy liczyć w kontekście walki o ekstraklasę w przyszłości, a na których pozycjach trzeba będzie zrobić w kolejnych oknach transferowych znów po 2-3 wzmocnienia.

MACIEJ WARDZIŃSKI: W ARCE NIE MAM KONTRAKTU

Można spodziewać się już zimą nowych kontraktów dla piłkarzy pokroju choćby Macieja Wardzińskiego, który okazuje się nie ma profesjonalnego angażu z Arką, czy też zawodnicy z obecnej kadry będą musieli jeszcze wiosną potwierdzić swoją przydatność na przyszłość?

Zamierzamy postępować i tak, i tak. Czekam na opinie trenera. Jeśli będzie rekomendował już teraz danego piłkarza do nowego kontraktu, to takiego negocjacje będziemy podejmować. Oczywiście zawodnicy muszą się liczyć z tym, że im są starsi tym proponowane będę im nowe warunki, w zależności od roli, którą mieliby pełnić w nowym rozdaniu w zespole. Nie można też wykluczyć, że niektórych piłkarzy skierujemy na wypożyczenia. Niekiedy zdarza się tak, że po takich czasowym wypożyczeniu wraca do klubu zupełnie inny, lepszy zawodnik.

TAK OCENILIŚCIE PIŁKARZY ARKI ZA OSTATNIE PÓŁROCZE. BRAZYLIJCZYCY I TRENER NICIŃSKI NAJLEPSI

Czy Arka jest zabezpieczona na wypadek, gdy zimą inne kluby chciałyby pozostać gdyńskich piłkarzy, czy może obowiązuje zasada, że nie ma zawodników nie na sprzedaż?

Jestem w trakcie czytania warunków kontraktowych poszczególnych piłkarzy. To dwie szafy dokumentów. Do czasu, gdy tego nie skończę, nie chciałbym wypowiadać się w tym sprawach, by nie popełnić błędu, by nie powiedzieć na przykład czegoś, czego nie powinienem.

TOMASZ KORYNT: WIOSNĄ OGRYWAĆ MŁODZIEŻ, A O EKSTRAKLASĘ ZAGRAĆ W NASTĘPNYM SEZONIE

Najgorętszym "towarem" Arki zimą może być Alan Fialho, który jest tylko wypożyczony. Czy nie obawia się pan, że brazylijski klub skróci wypożyczenie, by teraz zarobić na transferze?

Myślę, że w tej sprawie dużo do powiedzenia będzie miał również sam piłkarz. Wydaje mi się, że dobrze on czuję się w Gdyni. Końcówkę rundy miał dobrą, ale ogólnie nie grał jeszcze na tyle dużo, by powiedzieć, że jest to na pewno piłkarz, który wejdzie do ekstraklasy i ją rozbije.

Opinie (65) ponad 20 zablokowanych

 • (4)

  Te wszystkie powtarzane ciągle obietnice, jakie to szczytne cele stoją przed Arką, robią się powoli nudne. Jaki koń jest każdy widzi. Proszę nie obrażać inteligencji kibiców.

  • 52 9

  • awans miał być rok temu było bardzo blisko, teraz trzeba od nowa budować zespoł do kolejnej próby (1)

   • 15 3

   • i co by dał Ci ten awans rok temu? jak i tak z taką grą byśmy byli dostawcami punktów jedynie

    • 9 5

  • rok to nie wyrok

   znamy, znamy te bajdurzenia

   • 16 2

  • Nawet w Fife byłoby ciężko... moim zdaniem przeliczyli się z tym terminem.

   • 0 0

 • Arka to jest potęga, czekamy aby w końcu zawitała Extraklasa a wśród nich najlepsi : Lech, Cracovia!!! (1)

  • 31 79

  • nie dla psa - kiełbasa hahahaha

   • 15 9

 • Dobrze się to czyta oby teraz realizował tak jak mówi. (3)

  • 21 10

  • wreszcie czowiek z zewnątrz powiedział prawdę o Arce (2)

   żadnego awansu przez 2 lata ....

   najwcześniej 2017 i to jak w miedzyczasie bedzie kasa

   • 7 2

   • znowu kasa z kieszeni mieszkańców Gdyni tzn podatników? (1)

    Lepiej na przeczkola przekazac,wybudować, a nie znowu w błoto miliony z kasy miejskiej.Kiedy w końcu się skończy ta farsa?

    • 9 11

    • Przeczkola?? Z taką ortografią zapraszam panią do PRZEDSZKOLA..

     • 9 0

 • Szkoda, że nie udało się rok temu gdy było bardzo blisko. Teraz niestety trzeba zaczynać od nowa (3)

  i wolę systematyczną budowę i wprowadzany plan, niż zapowiedzi co roku jak w Lechii, że grają o Puchary, są trzecią siła w lidze itd., bo potem jest jak obecnie czyli 4 pkt do spadku i 3 miejsce, ale od końca tabeli.

  • 30 23

  • (1)

   Ta budowa trwa tak samo długo, jak Lechia gra o puchary. To są te same zapowiedzi bez pokrycia ze strony Arki co ze strony Lechii. Lechia gra w ekstraklasie, a wy ciągle siedzicie w pierwszej lidze i to was bardzo boli, co widać po takich komentarzach.

   I dla Twojej informacji, to Lechia zajmuje 11 miejsce (w ekstraklasie), a Arka 9 (w 1 lidze) całe 2 miejsca różnicy, ale chyba nie potrafisz tej informacji przyswoić.

   • 17 4

   • nic nie nie boli bo wiem jaka jest sytuacja klubu finansowa i organizacyjna

    • 6 6

  • Nie porównuj gów.... z czekoladą

   • 6 9

 • Sorry, ale ten wywiad to tzw." biały szum". (2)

  Zero konkretów, tylko gdybanie oraz opowieści z krainy mchu i paproci, które już słyszeliśmy n-razy.

  • 27 5

  • no i brawo (1)

   nie znam człowieka na tyle aby go oceniać - ale takie wypowiedzi powinny być medialnym obrazem dyrektora sportowego. Taki człowiek ma działać a gadać taka aby nic nie powiedzieć - utrudnić konkurentom na rynku ile się da. ten wywiad odpowiada moim oczekiwaniom w 100%. Kiedy w chodzę na stronę arkowcy zawsze mnie zastanawia po co publikować informację że ten i ten ma przyjść do klubu - chyba po to aby podpowiadać konkurencji lub pomagać piłkarzowi podbijać ofertę u innego oferenta.

   • 5 2

   • złotoustych już mieliśmy w klubie na peczki.

    • 6 1

 • Obiecanki cacanki, nie róbcie ludziom wody z mózgu.

  • 19 11

 • Dostał czas aż do 2017? (2)

  Ode mnie w pracy oczekują rezultatów dużo szybciej....

  • 19 6

  • Kopanie rowów to zupełnie inna branża (1)

   • 14 6

   • na kopaniu rowów można całkiem dobrze zarobić
    z tego co słyszę chłopaki dostają na budowach po 2800-3400
    zawsze lepsze to niż praca w biedronce za 1600 zl

    • 11 4

 • Wiele zależy od pieniędzy. (1)

  Arka, aby myśleć o grze w Ekstraklasie, musi mieć dużo większy budżet niż ma obecnie. Marzenia Arki o awansie muszą być poparte zakupem lepszych zawodników, a na to obecnie nie ma pieniędzy. Zwróćmy uwagę, że Gdańska Lechia, która ma budżet kilkukrotnie większy niż Arka, ma problem aby utrzymać się w Ekstraklasie. Nie wystarczy mieć pieniądze, trzeba jeszcze rozsądnie je wykorzystywać.

  • 19 6

  • Po co im pieniadze?

   A ile chciałbyś jeszcze im dac? Doją pieniądze z miasta od 93 roku, jeszcze za śp Cegielskiej. To jest 20 lat funduszy wywalonych w błoto. Jak wielu sponsorów Arka miała przez te 20 lat i co... wielkie G. Zaś by grac w ekstraklasie ( dawnej I lidze ) potrzebowali argumentów: PIENIĘDZY... - ale nie po to by grac jak należy, ale po to by kupowac mecze... Dno ta cała organizacja w Arce. Każdy kto mógł, to się nachapał i zwiał, niektórzy siedzą lub siedzieli a w klubie zmian nie ma

   • 11 11

 • Arka w ekstraklasie w 2017 lub wcześniej (1)

  lub później

  • 35 16

  • wcale

   a w III juz wkótce

   • 7 5

 • Najpierw sponsor strategiczny - nie miasto. (1)

  Będzie kasa będą wyniki, sorry taki mamy "sport".

  • 28 1

  • no to zostały praktycznie dwa latka

   • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Terminarz

26.02.2022 (sob) Widzew Łódź ARKA Gdynia
02.03.2022 (śr) ARKA Gdynia Raków Częstochowa
05.12 (nd) godz.12:40 ARKA Gdynia 6:0 Stomil Olsztyn LIVE!
01.12 (śr) godz.17:15 ARKA Gdynia 2:1 Zagłębie Lubin LIVE!
27.11 (sob) godz.12:40 Chrobry Głogów 1:0 ARKA Gdynia LIVE!
20.11 (sob) godz.12:40 Zagłębie Sosnowiec 1:0 ARKA Gdynia LIVE!
14.11 (nd) godz.15:00 Sandecja Nowy Sącz 3:1 ARKA Gdynia LIVE!
05.11 (pt) godz.20:30 ARKA Gdynia 1:0 Podbeskidzie Bielsko-Biała LIVE!
31.10 (nd) godz.12:40 Miedź Legnica 1:0 ARKA Gdynia LIVE!
26.10 (wt) godz.13:30 Lechia Zielona Góra 0:1 ARKA Gdynia

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Miedź Legnica 20 13 5 2 36:15 44
2 Widzew Łódź 20 11 6 3 35:21 39
3 Korona Kielce 20 10 5 5 27:19 35
4 Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 9 5 6 35:24 32
5 Sandecja Nowy Sącz 20 9 4 7 24:21 31
6 GKS Tychy 20 8 6 6 21:21 30
7 ARKA GDYNIA 20 9 2 9 31:19 29
8 Chrobry Głogów 20 8 5 7 22:18 29
9 ŁKS Łódź 19 8 5 6 22:19 29
10 Odra Opole 20 8 5 7 28:28 29
11 Resovia 20 7 6 7 22:22 27
12 Skra Częstochowa 20 7 6 7 13:19 27
13 GKS Katowice 20 5 8 7 25:33 23
14 Zagłębie Sosnowiec 20 5 6 9 27:30 21
15 Puszcza Niepołomice 19 5 4 10 21:28 19
16 Stomil Olsztyn 19 5 1 13 21:35 16
17 GKS Jastrzębie 19 2 7 10 15:33 13
18 Górnik Polkowice 20 1 10 9 17:37 13

Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.

Wyniki 20 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Stomil Olsztyn 6:0 (1:0)
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Polkowice 5:0 (3:0)
 • Miedź Legnica - GKS Tychy 2:0 (0:0)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - GKS Katowice 1:2 (1:2)
 • Skra Częstochowa - Apklan Resovia (mecz w Rzeszowie) 0:1 (0:1)
 • Chrobry Głogów - Widzew Łódź 0:0
 • GKS Jastrzębie - Korona Kielce 0:2 (0:1)
 • Sandecja Nowy Sącz - Odra Opole 1:2 (1:1)
 • ŁKS Łódź - Puszcza Niepołomice (odwołany z powodu zakażeń koronawirusem w zespole gości)

Najbliższe spotkanie

data meczu: 26.02.2022

Widzew Łódź
:
ARKA Gdynia
mecz ligowy

Najwyżej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Krzysztof Wiecki 23 43 65.2%
2. J P 23 41 60.9%
3. Baltyk Gdynia 23 40 60.9%
4. Grzegorz Preiss 23 40 60.9%
5. Marcin Rychox83 21 38 61.9%

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane