Złoto i srebro sopockich deskarzy w ME

28 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
Paweł Tarnowski wygrywając w mistrzostwach Europy udowodnił, że jest poważnym kandydatem do wyjazdu na igrzyska olimpijskie. Paweł Tarnowski wygrywając w mistrzostwach Europy udowodnił, że jest poważnym kandydatem do wyjazdu na igrzyska olimpijskie.

Paweł Tarnowski z SKŻ Ergo Hestii Sopot został mistrzem Europy w windsurfingowej klasie RS:X wygrywając regaty w Mondello na Sycylii. Wśród kobiet srebro wywalczyła jego klubowa koleżanka Małgorzata Białecka, a tuż za podium znalazła się Maja Dziarnowska. W zawodach, które stanowiły pierwszą z eliminacji do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro słabiej wypadli czołowi trójmiejscy deskarze ostatnich lat. Ubiegłoroczny mistrz Starego Kontynentu Piotr Myszka był ósmy, a brązowy medalista igrzysk w Londynie Przemysław Miarczyński ukończył rywalizację na jedenastej lokacie.

W Mondello najlepsi deskarze Europy rywalizowali przez tydzień. Paweł Tarnowski po znakomitym starcie piątego dnia mistrzostw, w którym wygrał dwa wyścigi, a po uznanym proteście dopisano mu także trzeciu triumf, do medalowego wyścigu ruszał z pierwszej pozycji. Do mety dopłynął wprawdzie dopiero piątej pozycji, ale jego najgroźniejszy rywal, Holender Dorian van Rijsselberge był ósmy i nie zdołał odebrać mu złota.

Wygrana na Sycylii to największy sukces w karierze zawodnika SKŻ Ergo Hestii Sopot. Tarnowski odebrał tytuł Piotrowi Myszce z AZS AWFiS Gdańsk. Ustępujący mistrz przez cały wyścig medalowy trzymał się w czołówce i zajął w nim trzecie miejsce, ale ze względu na słabsze wyniki we wcześniejszych wyścigach, pozwoliło mu to awansować zaledwie na ósmą pozycję. Dopiero jedenasty w "generalce" był Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia). Brązowy medalista igrzysk w Londynie finałowy wyścig ukończył na piątym miejscu.

Wśród pań srebrny medal zdobyła inna reprezentantka sopockiego klubu Małgorzata Białecka. Dla niej podobnie jak dla Tarnowskiego to również największy sukces w karierze. 27-latka prowadziła przez całe zawody i miała szansę nawet na złoto, ale w wyścigu medalowym poza zasięgiem była reprezentantka Wielkiej Brytanii Bryony Shaw i to ona ostatecznie stanęła na najwyższym stopniu podium.

Sukces z zeszłego roku powtórzyła Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa), która zdobyła brąz. Natomiast na czwartej lokacie zakończyła zawody Maja Dziarniwska z SKŻ Ergo Hestii. Ostatni wyścig ukończyła na drugim miejscu, dzięki czemu awansowała w klasyfikacji generalnej z siódmego miejsca tuż poza podium.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA
Mężczyźni
1. Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
2. Dorian van Rijsselberge (Holandia)
3. Louis Giard (Francja)
...
7. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk)
11. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
SPRAWDŹ PEŁNE WYNIKI

Kobiety
1. Bryony Shaw (Wielka Brytania)
2. Malgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
3. Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa)
4. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Czempionat Starego Kontynentu stanowił pierwszą z trzech imprez, w których można zbierać punkty do krajowej klasyfikacji w walce o wyjazd na igrzyska w Rio de Janeiro. Kolejne będą regaty przedolimpijskie Olympic Test Event w Rio (12-22.08) oraz mistrzostwa świata w Al Mussanah w Omanie (30.10-6.11).

Nominacje olimpijską na Rio otrzymają deskarz i deskarka, którzy w tych startach zgromadzą najwięcej punktów. Najwięcej można zdobyć ich w mistrzostwach świata, co powinno sprawić, że rywalizacja o igrzyska toczyć się będzie aż do 6 listopada.

Wśród panów 15 punktów ma Tarnowski, 9 przyznano Myszce, a 5 Miarczyńskiemu. Ten ostatni wciąż ma jeszcze szanse na swój piąty występ na igrzyskach, ale będzie mu o to bardzo ciężko. Wielce prawdopodobne, że tym razem walkę o miejsce stoczą Tarnowski i Myszka. To, że Paweł może włączyć się w rywalizację z bardziej utytułowanymi kolegami sygnalizowaliśmy już w lutym, gdy poznaliśmy zasady kwalifikacji.

ZNAMY ZASADY KWALIFIKACJI NA IGRZYSKA W RIO

U pań rywalizacja o wyjazd na igrzyska będzie bardzo zacięta, ponieważ Białecka ma 14 punktów, Klepacka 13, a Dziarnowska 12. Białecka jako pierwsza z Polek na mistrzostwach Europy pojedzie razem z Tarnowskim jeszcze na regaty przedolimpijskie Olympic Test Event w Rio de Janeiro, ale tam można zdobyć tylko jeden punkt.

Decydujące będą mistrzostwa świata w Omanie. Tam złoto wyceniono na 21 punktów, a nawet 5. miejsce (16) przyniesie więcej punktów niż złoto ME (15). Ponadto przypomnijmy, że zgodnie z ustaleniami PZŻ miejsce zajęte w Omanie będzie kluczowe w przypadku remisu punktowego zawodników walczących o igrzyska. Zwycięży ten, który zajmie lepsze miejsce w światowym czempionacie.

Opinie (6) 1 zablokowana

• Debeściaki.

Gratulacje.
    Deskarze jak zawsze na najwyższym poziomie, taki sopocki znak jakości.
    Przemek trzymaj się, masz wiernych kibiców...

• 11 0

• Mniam

Niezłe ciacho.

• 2 0

• Brawo!

Brawo Paweł! Pont i Myszek mają godnego następce. super produkt polskiej szkoły RSX. Gratulacje również dla trenerów! a Panie - wiadomo, klasa sama w sobie :)

• 3 0

• Brawo (1)

Gosia i Maja gratulacje
    Paweł największą gwiazdą regat.
    Myszek z Pontem też dobrze...
    Wielkie gratulacje dla trenerów, Paweł Kowalski to prawdziwy mistrz trenerski, gratulacje i podziękowania dla Romka Budzińskiego i Macka Dzemiańczuka.