Tęcza przed lepszymi czasami?

Krzysztof Klinkosz
13 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Po dwóch zaskakujących porażkach mistrzynie Polski koszykarek z Lotosu odniosły przekonujące zwycięstwo w ligowej premierze tego sezonu we własnej hali. Gdynianki odprawiły z kwitkiem ekipę Super Polu Tęczy Leszno 76:45 (24:15, 15:13, 14:10, 23:7). Środowe spotkanie było debiutem, w roli pierwszego trenera Lotosu, Dariusza Raczyńskiego.

LOTOS: Mieloszyńska 18, Babkina 13, Bjelica 12, Jujka 7, Wright 0 - Irvin 14, Musović 4, Misiuk 4, Sosnowska 2, Ziętara 2, Kaczmarska 0, Tomiałowicz 0.

TĘCZA: Cheek 15, Fox - Griffin 7, Mukosiej 6, Goff 6, Grabowska 4 - Czarnecka 5, Urbaniak 2, Iradzka 0, Moszak 0, Janowicz 0, Vrdoljak 0.

Gdynianki rozpoczęły mecz nie najlepiej. Po dwóch szybkich akcjach zespół z Leszna objął prowadzenie 4:0 a do gdyńskiego kosza trafiała Shawn Goff/ Pierwsze punkty dla mistrzyń Polski zdobyła Daria Mieloszyńska zaraz potem swoje trafienie dołożyła Elina Babkina i w Hali Gdynia był remis (4:4).

Do około 5 minuty wynik cały czas oscylował wokół remisu, jednak zawody nie zachwycały swoim poziomem. Gdynianki chcąc jak najszybciej zatrzeć niekorzystne wrażenie po dwóch ligowych porażkach grały zbyt nerwowo, ich rywalki natomiast grały dość schematycznie i bez większego polotu.

Dopiero "trójka" Milki Bjelicy w 5 minucie pozwoliła gdyniankom na oderwanie się od leszczynianek na 4 punkty (14:10) i od tego momentu akcje gospodyń zaczęły być coraz dokładniejsze. Znalazło to niemal od razu przełożenie w wyniku. Dość szybko Lotos wyszedł na prowadzenie 18:10.

Z dobrej strony w końcówce pierwszej kwarty i na początku drugiej pokazała się Sandora Irvin Po 4 punktach z rzędu amerykańskiej środkowej Lotos prowadził po 10 minutach 24:15. Po wznowieniu gry ta sama koszykarka dołożyła do swojego dorobku kolejne 4 "oczka" i było 28:15 dla gdynianek.

Mistrzynie Polski były skuteczniejsze, zaczęły zbierać piłki również z atakowanej tablicy, czego nie było w pierwszej kwarcie, i to dawało im stale rosnącą przewagę punktową. W 13 minucie było 30:17 dla gdynianek, dwie minuty później zaś 33:18.

W drugiej części drugiej kwarty tempo gry gospodyń nieco spadło i rywalki przez chwilę zniwelowały straty do poziomu "jednocyfrowego" (35:26) ostatecznie jednak pierwsza połowa zakończyła się zwycięstwem gospodyń 39:28.

Dla Lotosu w pierwszych 20 minutach Daria Mieloszyńska zdobyła 11, a Sandora Irvin 8 punktów. W zespole gości najskuteczniejsza była Joy Cheek zdobywczyni 10 punktów.

W trzeciej kwarcie gdynianki mogły i powinny wyjść na wyższe prowadzenie jednak zawodziła u nich skuteczność. W niektórych akcjach gospodynie po kilka razy zbierały piłkę z atakowanej tablicy ale jednocześnie po kilka razy nie potrafiły do niego trafić.

Koszykarkom z Leszna zabrakło natomiast doświadczenia aby tą niemoc rzutową Lotosu wykorzystać, one również trafiały z rzadka stąd przez większość czasu gry utrzymywała się około 10-punktowa przewaga gospodyń.

Dopiero w końcówce trzeciej odsłony gdynianki zaczęły rzucać celniej a po "trójce" Bjelicy, trafionej niemal równo z syreną kończącą kwartę prowadziły 53:38.

Czwarta kwarta była najlepszą w meczu w wykonaniu gdynianek, nawet pomimo tego, że nowy szkoleniowiec Lotosu wprowadzał do gry młode, niedoświadczone zawodniczki. Gdynianki zagrały dość uważnie w obronie i co najważniejsze poprawiły wyraźnie swoją skuteczność. Dość szybko ich przewaga sięgnęła 20 punktów - (59:39 i 61:41). W sumie w ostatniej odsłonie Lotos pozwolił rywalkom na zdobycie zaledwie 7 "oczek" sam trafiając ponad trzykrotnie częściej.

Pozostałe wyniki 5. kolejki:
INEA AZS Poznań - Artego Bydgoszcz 70:78 (18:22, 16:26, 17:10, 19:20), Wisła Can-Pack Kraków - Utex ROW Rybnik 75:50 (17:9, 21:11, 14:14, 23:16), CCC Polkowice - PTS Lider Pruszków 45:38 (19:10, 7:10, 10:4, 9:14), KSSSE AZS PWSZ Gorzów - Widzew Łódź 70:68 (24:15, 18:20, 15:17, 13:16), ŁKS Siemens AGD Łódź - Odra Brzeg (przełożony).

Opinie (10) 4 zablokowane

• Brawo dziewczyny i nowy trener!

Brawo dla dziewcząt i nowego trenera! Leszno nie ma ekstra skład, ale kilka akcji naszych mogło się podobać i teraz powinno już być lepiej. A Sopron dzisiaj w lidze
    wegierskiej przegrał z Szegedem 100 : 93. Zatrzymać ich atak bo obrony dobrej nie mają i bedziemy się 28 cieszyć. Podziękowania od kibiców za uhonorowanie Zbyszka
    Dregiera - niezapomnianego KORSARZA i lidera naszej srebrnej kadry na ME-1963 i olimpiadach.