Tęcza zgasła w drugiej połowie

Krzysztof Klinkosz
9 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Geraldine Robert i Aneika Henry zdobyły razem w czwartkowym meczu ponad połowę punktów Lotosu. Geraldine Robert i Aneika Henry zdobyły razem w czwartkowym meczu ponad połowę punktów Lotosu.

Koszykarki Lotosu meczem z Tęczą Leszno rozpoczęły domowy serial - sześciu spotkań na własnym parkiecie. Ich celem jest utrzymanie drugiego miejsca w tabeli przed play-off, a do tego potrzebny jest kompletowi zwycięstw do końca rundy. W czwartek gdynianki wzięły pierwszą przeszkodę, gładko wygrywając 82:53 (17:18, 25:17, 21:14, 19:4).

LOTOS: Robert 24, Henry 20, Jinks 12, Anderson 2, Ziętara 2 - Jalcova 5, Plumbi 4, Kaczmarska 2, Bandyk 2, Marciniak 0.

TĘCZA: Freeman 13, Gala 11, Kuncewicz 8, Bednarczyk 8, Chomicka 7 - Grabowska 6, Łodziewska 0, Kubicka 0, Moszak 0.

Spotkanie rozpoczęło się dość nieoczekiwanie od prowadzenia Tęczy 4:0. Punkt z rzutu wolnego zdobyła Anna Kuncewicz a "trójkę" dołożyła Małgorzata Chomicka. Gdynianki dopiero po dłuższej chwili zdobyły swoje pierwsze punkty. Dzięki skuteczności pod koszem Geraldine RobertAneiki Henry gospodynie doprowadziły do remisu 4:4 i 7:7.

W 5 minucie gdynianki wyszły na prowadzenie 11:7 jednak wówczas rywalki znów zaczęły trafiać zza łuku zrobiło się 12:11 dla Tęczy i trener Javier Fort Puente musiał wziąć czas.

Przerwa na żądanie jednak nie podziałała. Leszczynianki nadal zagęszczały bardzo swoją strefę podkoszową, grały dobrze w obronie i utrzymywała się ich minimalna przewaga. Było 16:14 i 15:15 dla Tęczy a ostatecznie po 10 minutach gry zespół z Wielkopolski prowadził 18:17.

Na początku drugiej kwarty goście jeszcze minimalnie powiększyli swoje prowadzenie (20:17) ale za chwilę po punktach Henry i Adrijany Knezević Lotos wyszedł na prowadzenie. W tym okresie meczu obydwa zespoły nastawiły się na zdobywanie punktów głównie po szybkich kontrach, gra toczyła się według schematu "kosz za kosz" i zarówno gdynianek jak i leszczynianek nie można było w tym czasie pochwalić za grę defensywną.

W 16 minucie gry było 31:30 dla gdynianek zaś dwie minuty później po punktach Robert gospodynie wyszły na prowadzenie 35:30 - najwyższe do tego momentu w meczu.

Ekipa Tęczy starała się wprawdzie od razu zniwelować sraty do gdynianek, m.in. dzięki akcjom trzypunktowym ale Lotos prowadzony przez Henry i Robert powoli uzyskiwał coraz wyraźniejszą przewagę. Do przerwy było 42:35 dla gospodyń a wspomniany już duet koszykarek podkoszowych zdobył w sumie 32 "oczka" dla Lotosu.

Po przerwie gdynianki stopniowo coraz bardziej przejmowały kontrolę nad tym co działo się na parkiecie. Ich przewaga stawała się coraz wyższa. W 28 minucie po trafieniu spod kosza Robert było 56:44 dla gdynianek.

Gospodynie wreszcie ustabilizowały grę w obronie, dzięki czemu, przy szybkich atakach ich przewaga rosła. Po 30 minutach gry było 63:49 a wynik ustaliła po akcji 2+1 Constance Jinks.

Ostatnią kwartę gospodynie rozpoczęły od wyniku 7:0. Trener Dariusz Raczyński próbował poderwać do walki swoje podopieczne, wziął czas, jednak jego uwagi nie podziałały. W 34 minucie gry było 70:49 dla Lotosu.

Od połowy ostatniej kwarty, przy stanie 73:51 dla gdynianek trener Lotosu zaczął wypuszczać do gry najmłodsze swoje zawodniczki. Jako pierwsza na parkiecie pojawiła się Kinga Bandyk, która już po kilkudziesięciu sekundach spędzonych na parkiecie zdobyła punkty. Później na plac gry wyszła Marzena Marciniak. W ten sposób gdyński szkoleniowiec dał pograć wszystkim zawodniczkom zgłoszonym w czwartek do składu.

Im bliżej było końca meczu tym większą przewagę uzyskiwały koszykarki z Gdyni, bardzo dobra w tym czasie defensywa gospodyń pozwoliła rywalkom na zdobycie zaledwie 4 punktów i ostatecznie Lotos wygrał 82:53.

Tabela wprowadzona: 2012-02-09
Pozostałe wyniki XX kolejki FGE: INEA AZS Poznań - Odra Brzeg 53:63 (8:14, 12:24, 16:16, 17:9), CCC Polkowice - ROW Rybnik 68:54 (27:9, 17:10, 13:16, 11:19), Wisła Can-Pack Kraków - Artego Bydgoszcz 72:50 (20:15, 17:14, 17:10, 18:11), Energa Toruń - MUKS Poznań 90:81 (28:20, 27:23, 17:16, 18:22), ŁKS Siemens AGD Łódź - Matizol Lider Pruszków 59:77 (21:22, 11:11, 6:23, 21:21), Widzew Łódź - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 52:65 (8:15, 15:15, 15:18, 14:17).

Opinie (10)

• Mecz trochę letni - ale Henry i Robert to jednak klasa...Zobaczymy czy utrzymają formę na ważniejsze mecze. U przeciwniczek robiaca za gwiazdę drużyny Gala musi się jeszcze dużo,dużo uczyć...Czekamy na ciąg dalszy.Go Lotos !